Zbirajo podpise za referendum
Zavod za zdravstveno varstvo Kranj je poslal apel gorenjskim županom, naj prispevajo glas proti centralizaciji javnega zdravja. Direktorica zavoda Irena Grmek Košnik pa je povedala, da je pobuda za referendum edina možnost, kajti, kot dodaja: "Če nas centralizirajo, bo regija izgubila veliko tako v strokovnem kot finančnem smislu."
Kranj – Novela zakona o zdravstveni dejavnosti predvideva nova javna zdravstvena zavoda: Nacionalni inštitut za javno zdravje in Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. S tem ukinja regionalne zavode za zdravstveno varstvo (ZZV). Nacionalni inštitut za javno zdravje bo po predlogu novele zakona izvajal izključno dejavnost, ki je v javnem interesu kot javna služba in kjer se zunajproračunski viri financiranja zagotavljajo iz raziskovanja in pridobivanja sredstev iz evropskih projektov. V Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano pa bi se združili vsi laboratoriji IVZ-ja in ZZV-jev. Opravljal bo storitve za potrebe države, predvsem za potrebe spremljanja uradnih in inšpekcijskih nadzorov zdravstvenega inšpektorata, inšpektorata za kmetijstvo in okolje, ministrstva za zdravje ter ministrstva za kmetijstvo in okolje, proste zmogljivosti pa bi se ponudile naročnikom na prostem trgu. Zdaj razdrobljene javnozdravstvene ekipe bi bile povezane v strokovno močnejše enote ob enakem številu zaposlenih, zagotavljajo na ministrstvu za zdravje. S spremenjeno organizacijo bodo, trdi Vlada, v proračunu privarčevali 1,5 milijona evrov na leto. Kot podatek: Inštitut za varovanje zdravja ima že zdaj dober milijon evrov izgube, medtem ko večina regionalnih ZZV posluje uspešno. »Poslujemo uspešno, kljub temu da je bila država do javnega zdravja mačehovska. S prihodki iz trga pokrivamo primanjkljaj na javnem delu. V letu 2012 smo ustvarili 4.390.000 evrov prihodkov, od tega 56 odstotkov odpade na prihodke iz opravljanja tržne dejavnosti. Prihodki iz državnega proračuna za izvajanje programa javnega zdravja so bili v letu 2012 za 20 odstotkov nižji kot v letu 2011 in so znašali 398.785 evrov. Po oceni bodo odhodki za leto 2012 znašali okoli 4.360.000 evrov. Za investicije v novo opremo smo v letu 2012 namenili 322.500 evrov,« je pojasnila direktorica ZZV Kranj Irena Grmek Košnik in poudarila, da regionalni ZZV želijo ohraniti regijsko organiziranost javnega zdravja in samostojnost. »Prišli smo tako daleč, da nam ni preostalo nič drugega, kot da se lotimo tistega, česar imajo ljudje že polno kapo, zbiranja podpisov za referendum. To je žal še edina možnost, ki nam je ostala, sicer bo zakon stopil v veljavo,« je še dejala.
Irena Grmek Košnik je izpostavila nekaj razlogov, zakaj je večina strokovnega kolegija in zaposlenih pri ZZV Kranj proti napovedani obliki združevanja: »Bojimo se zmanjšanja možnosti delovanja za potrebe regije zaradi večjega angažiranja na nacionalnih nalogah. Predvidena novela zaposlene in dejavnosti znotraj zavoda ločuje na dva ločena inštituta, kar bi lahko oteževalo delo predvsem na področju groženj za javno zdravje. Nadalje nam novela jemlje samostojnost. Regionalni zavodi so nastali iz potreb ljudi na posameznem območju in imajo zato svojo zgodovino, naš zavod bo naslednje leto star šestdeset let. Zaposleni se tudi bojimo, da bomo zaposlitev ohranili le v prvi fazi preoblikovanja.« Zbiranje podpisov za referendum Proti centralizaciji zdravstva poteka do 6. februarja. V tem času morajo zbrati 40 tisoč podpisov državljanov, da bo razpisan referendum o noveli Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki jo je državni zbor sprejel 21. novembra lani. Podpis lahko prispevate na kateri koli upravni enoti ali krajevnem uradu v delovnem času in tudi po elektronski pošti.