Obdavčitev premožnejših
Zavezanci z več kot pol milijona evrov vrednimi nepremičninami bodo plačali poseben davek na nepremično premoženje večje vrednosti.
Kranj – Že zakon o uravnoteženju javnih financ je uvedel posebni, t. i. protikrizni davek, ki so ga morali plačati zavezanci z več kot milijon evrov vrednimi obdavčljivimi nepremičninami; zakon o izvrševanju proračunov za leti 2013 in 2014 pa je mejo za obdavčitev nepremičnin še znižal, tako da bodo poseben davek morali plačati vsi zavezanci z več kot pol milijona evrov vrednimi nepremičninami. Pri obdavčitvi bodo upoštevali vse nepremičnine na območju države v lasti istega lastnika, razen poslovnih in industrijskih nepremičnin in nepremičnin za javni namen. Tako so po novem v obdavčitev zajete tudi vse stanovanjske nepremičnine, razen tistih v lasti države, občin in pravnih oseb javnega prava. Kar zadeva kmetijstvo, so iz obdavčitve izvzeti rastlinjaki, farme, hlevi, čebelnjaki, prostori za spravilo pridelka, zidanice in silosi za poljske pridelke, zemljišča, na katerih stojijo ti objekti, kmetijska in gozdna zemljišča pa tudi stavbna zemljišča, ki so po dejanski rabi kmetijska in gozdna zemljišča in so v lasti fizičnih in pravnih oseb, ki opravljajo kmetijsko ali gozdarsko dejavnost. Kot nepremičnine za javni namen se štejejo parcele, ki so v registru nepremičnin evidentirane kot javno dobro oz. so v javni rabi. To so parcele, ki so v zemljiškem katastru vpisane kot »splošno ljudsko premoženje«, »nepremičnina v splošni rabi«, parcele, na katerih je kot vrsta rabe določena »cesta«, »železnica«, »vodotok«, »jezero«, vodna zemljišča, parcele ter stavbe v lasti države, občine ali drugih pravnih oseb javnega prava.
Davek se odmerja od seštevka posplošene tržne vrednosti, kot jo je pridobila geodetska uprava s postopkom množičnega vrednotenja nepremičnin. Davčni zavezanci so fizične in pravne osebe, ki so bile na dan 1. januarja leta, za katerega se davek odmerja, v registru nepremičnin zapisane kot lastnice nepremičnin. Če podatki ne izkazujejo dejanskega stanja, jih lahko lastnik za potrebe odmere davka spremeni do 15. februarja. Davčna stopnja je odvisna od skupne vrednosti nepremičnega premoženja v lasti istega lastnika in znaša od 0,25 do enega odstotka. Davčna uprava bo davek za leto 2013 odmerila do konca maja.