Vse več dolgov, tudi okoljskih
Zeleno gospodarstvo predstavlja usmeritev, ki nima alternative, je na srečanju z gorenjskimi gospodarstveniki poudaril evropski komisar za okolje Janez Potočnik.
Kranj - »Vsi ljudje imamo enako pravico do dobrega življenja, zato se bomo morali naučiti dobro živeti na drugačen način. Prehod od sedanjega modela rasti z intenzivno rabo virov na model rasti z učinkovitejšo rabo virov je neizogiben, vprašanje pa je, kako se bomo na ta prehod pripravili,« je na srečanju, ki ga je pripravila Gospodarska zbornica Slovenije - območna zbornica za Gorenjsko, poudaril Janez Potočnik.
Trajnostni pristop, je dejal, bo zato potreben ne le na okoljskem, ampak tudi na socialnem in ekonomskem področju. Prav v Evropi, je dejal, se je model rasti, ki temelji na intenzivni rabi virov, razvil. »Smo ujetniki struktur, sistemov in vzorcev obnašanja, za katere danes vemo, da so trajnostno nevzdržni.« Danes so zato v mnogih podjetjih že spoznali, je dejal, da je zasuk od inovativnosti, ki naj bi povečevala produktivnost dela, k inovativnosti, ki naj bi povečevala produktivnost virov, nujen, če nekdo želi biti globalno konkurenčen. Ključne probleme Evrope namreč vidi v prenizki stopnji konkurenčnosti in neizpeljani prilagoditvi na globalna dogajanja, zato so po njegovem nujne strukturne reforme, da bo gospodarstvo učinkoviteje ravnalo z viri. Verjame, da bo tržno gospodarstvo ostalo ključno tudi v prihodnje. »A nevidna roka trga ni sposobna v celoti opraviti potrebnega prehoda, zato je naloga vseh, ki opravljamo javne funkcije, da ta prehod pravilno usmerjamo.« Okolje, je poudaril, je treba integrirati v vse druge sektorske politike in ta pristop nadgraditi z inovacijami, s spodbudami in povezovanjem.
Ob koncu je še opozoril, da živimo preko meja svojih zmožnosti in imamo vedno več dolgov, tudi okoljskih, ki jih bo še težje poravnati kot finančne. Zato je po njegovem ključnega pomena spremeniti kratkoročno miselnost, s katero so prežeti vsi naši sistemi. Ne bo šlo brez razumevanja, je prepričan, da sta okolje in gospodarstvo neločljivo povezana. »Energijo in inovativno moč ljudi je treba usmeriti v iskanje rešitev, ki bodo trajnostne. Tako bo bolje ne le za okolje, ampak tudi prihodnji razvoj družbe in konkurenčnost gospodarstva,« je končal Potočnik.