Invalidi lahko parkirajo na pločniku
A le, če parkirišč za invalide ni v bližini in če s tem ne ogrožajo pešcev in drugih udeležencev v prometu. Tako pravi zakon, kljub temu pa se morajo nekateri invalidi za svojo pravico boriti tudi na sodišču.
Kranj - Slabo izkušnjo je na tem področju pred dobrima dvema letoma tako imel Alojz Volc iz Rateč, paralitik s priznano 100-odstotno invalidnostjo, ki ima svoj avto opremljen s parkirno karto za invalide.
Zaradi opravka pri odvetniku je oktobra 2010 parkiral ob Dražgoški ulici v Kranju in ker stavba, kamor je bil namenjen, nima parkirišča za invalide, je svoje vozilo pustil na pločniku. »Invalidnost mi preprečuje uporabo parkirne hiše na nasprotni strani ulice, saj fizično nisem zmožen prehoditi te razdalje, zato sem parkiral na pločniku in to tako, da je bil prostor tudi za prehod pešcev. Ko sem se vrnil z opravka, mojega avta ni bilo več in najprej sem pomislil, da so mi ga ukradli, saj nisem verjel, da mi ga je odpeljal pajek, ker sem imel vidno nameščeno parkirno karto za invalide. A zgodilo se je prav to. Kljub ugovoru so mi izrekli globo zaradi nepravilnega parkiranja v višini 80 evrov, zato sem se pravico odločil poiskati na sodišču,« je nad ravnanjem kranjskih mestnih redarjev razočaran Alojz Volc, ki je vložil zahtevo za sodno varstvo. Okrajno sodišče v Kranju mu je v začetku decembra lani pritrdilo. Kot je v sodbi med drugim zapisala sodnica Zdenka Rajgelj, je odločitev prekrškovnega organa napačna, saj storilčevega parkiranja ne bi smeli presojati po 52. členu zakona o varnosti v cestnem prometu, pač pa po 53. členu istega zakona, ki invalidom dopušča nepravilno parkiranje, če s tem ne ogrožajo varnosti v prometu. Mestni inšpektorat mora zdaj Alojzu Volcu povrniti vse stroške, slednji pa sodbo sodišča odslej vseskozi vozi s seboj v avtu, saj si neprijetnih izkušenj z redarji ne želi več.
Kako je s parkiranjem invalidov in v kakšnih primerih lahko parkirajo na pločniku, smo vprašali tudi policijo. Pojasnili so nam, da to področje določa tudi zakon o pravilih v cestnem prometu, ki določa, kdo je upravičen do parkirne karte (66. člen) in v kakšnih primerih se lahko parkira na prostoru, kjer to sicer ni dovoljeno (69. člen). A pomembno je - poudarjajo na policiji - da tudi izjeme, ki jim je to dovoljeno, ne ogrožajo ostalih udeležencev v prometu.