Prispevek, ki odnaša dobiček
Gospodarstvo opozarja na drastično povečanje stroškov za električno energijo. Samo v Acroniju letni strošek višji za dva milijona evrov, v gospodinjstvih nekaj evrov na mesec.
Kranj - Vlada je v začetku leta dala soglasje aktu o določitvi prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije. Akt določa mesečni prispevek odjemalcev električne energije, ki se z letom 2013 povprečno povečuje za 334,7 odstotka.
Za gospodinjstva s povprečno porabo bo znesek na mesečni položnici višji za 310,9 odstotka ali 2,79 evra brez DDV. V Javni agenciji RS za energijo pojasnjujejo, da je povišanje prispevka višje od prvotno predlaganega zaradi nespremenjene višine v letu 2012 in predvsem zaradi izjemnega povečanja števila tovrstnih proizvodnih naprav.
Prispevek je odvisen od obračunske moči električne energije končnih odjemalcev, predvsem pa od višine sredstev, ki jih mora agencija zagotoviti za podporne sheme. V Gospodarski zbornici Slovenije visoko povišanje prispevka ocenjujejo za elektrošok, ki odnaša milijone.
»Vsak dan pridobivamo nove podatke o enormnih stroških, ki jih bo vladni dvig prispevka povzročil družbam. Ena od teh družb iz kemijske industrije poroča, da jim bo povečanje prispevka odneslo kar tretjino načrtovanega dobička,« pojasnjujejo v zbornici, ki jo vodi Samo Hribar Milič. Samo v jeseniškem Acroniju bodo, po podatkih GZS, zaradi dviga prispevka (nekateri ga imenujejo tudi davek) morali za električno energijo plačati za 2,15 milijona evrov več.
GZS je v preteklih dneh o posledicah do 392-odstotnega dviga prispevka opozorila tako gospodarsko kot finančno ministrstvo, tudi Vlado so pozvali k revidiranju odločitve. Opozarjajo, da je v proceduri še dvig trošarin na energente za petdeset odstotkov, in sporočajo, da ni odveč poudarjati, kdo nosi velik del odgovornosti za pričakovani razvojni zastoj, za zmanjšanje izvoza, za morebitne selitve podjetij v tujino in posledično manj delovnih mest v Sloveniji.