Delali naj bi v interesu otrok
Na poslovanje kranjske gimnazije s podjetjem Domicijan, ki je v lasti njihovega profesorja, so se odzvali tudi v protikorupcijski komisiji.
Kranj – V kranjski gimnaziji približno polovico ekskurzij pri izbirnih vsebinah organizirajo preko podjetja Domicijan, ki je v lasti njihovega profesorja Andreja Lapuha. Samo v zadnjem letu je tako podjetje v poslih z gimnazijo ustvarilo okrog 60 tisoč evrov prometa, v desetih letih pa več kot sedemsto tisoč evrov, je potrdil tudi ravnatelj Franci Rozman. Ob tem je poudaril, da je bila izbira omenjenega podjetja za šolo najugodnejša, tako glede cene kot samega programa ekskurzij, s katerim se trudijo, pravi, ohranjati kakovost in standard njihove šole tudi pri izbirnih vsebinah. Obenem priznava, da je bila njihova neumnost, da je bila šola posrednik med profesorjem kot ponudnikom izbirne vsebine in starši, ki so to plačali. »Če bi namreč položnice podjetje izdajalo neposredno staršem, ne bi imeli teh težav,« je še prepričan Rozman.
V poslih z njegovim podjetjem nič spornega ne vidi niti profesor geografije Andrej Lapuh. »Naše dijake smo že prej vozili na ekskurzije, a do leta 1998, ko se je spremenila zakonodaja, je bilo to več ali manj 'na črno'. Po letu 1998 pa je treba vse ekskurzije speljati prek turističnih agencij, zato sem se odločil, da jo bom ustanovil tudi sam, če sem to počel že prej. Takrat smo začeli poslovati z računi, plačeval sem davke in to je pri meni čisto,« je pojasnil Andrej Lapuh in dodal, da seveda ni delal z izgubo. Obenem je zatrdil, da ima pri izbirnih vsebinah vsak možnost ponuditi svoj program, in na podlagi tega se starši odločijo. Drugačnega mnenja so v komisiji za preprečevanje korupcije, v kateri sicer neobvezujoče in zgolj na načelni ravni ocenjujejo, da bi se moral profesor izločiti iz vseh postopkov javnega zavoda, če bi prišlo do okoliščin, ki bi bile povezane z njegovim podjetjem. »Ravnatelj mora v tem primeru zagotoviti, da učitelj, ki je tudi zainteresiran ponudnik storitev za šolo, ne bo sodeloval v nobenem postopku znotraj šole, ki se bo nanašal na storitve, ki jih nudi njegovo podjetje, pa tudi, da ta učitelj ne bo imel dostopa do notranjih ali drugih informacij, ki bi mu omogočale privilegiran položaj pri kandidiranju na razpisih ali v drugem postopku izbire izvajalca storitve,« so še dodali v komisiji za preprečevanje korupcije.
»Delamo v interesu staršev in otrok, ne pa v interesu ponudnikov, ki bi iz šole radi naredili tržnico,« je ob tem poudaril ravnatelj in dodal, da imajo starši kot plačniki v prvi vrsti pravico odločati o njihovem nadstandardnem programu. Starši in učiteljski zbor, je pojasnil, obravnavajo katalog proste izbire dijakov, sprejme ga pa svet šole s sprejetjem letnega delovnega načrta. »Zunanji izvajalci lahko pošljejo ponudbe, šola jih pa po lastni presoji uvrsti v katalog izbirnih vsebin,« je še razložil Rozman.