Občine dražijo komunalne storitve
Po novi uredbi o določanju cen komunalnih storitev bodo morale občine soglasje pristojnega ministrstva pridobiti le v primeru več kot tridesetodstotne podražitve teh storitev.
Kranj - Nova uredba o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih služb varstva okolja, ki je začela veljati z januarjem, je občinam prepustila proste roke pri oblikovanju cen komunalnih storitev. V številnih občinah so tako že napovedali podražitve, pri čemer bodo morali za soglasje ministrstva za kmetijstvo in okolje še vedno zaprositi v primeru, če se bodo odločili za več kot tridesetodstotno povišanje cen.
Na območju mestne občine Kranj so s prvim januarjem uveljavili ceno zbiranja in prevoza bioloških odpadkov, ki jo je občinski svet sprejel junija 2010 in znaša 0,042 evra na liter na mesec. »Povzročitelji odpadkov, ki za odlaganje bioloških odpadkov uporabljajo zabojnike za biološke odpadke, bodo poleg cene odstranjevanja bioloških odpadkov po novem plačevali tudi ceno zbiranja in prevoza bioloških odpadkov,« so pojasnili v Komunali Kranj in dodali, da se bodo recimo za 80-litrski zabojnik za biološke odpadke mesečni izdatki v zimskem obdobju, ko redni odvoz bioloških odpadkov poteka na 14 dni, povečali za 1,83 evra na mesec, v obdobju tedenskega odvoza pa za 3,65 evra na mesec. Na območju občine Šenčur pa so se za 27 odstotkov povišale cene zbiranja in odvoza mešanih komunalnih odpadkov, kar pomeni, so razložili, da bo mesečni izdatek na osebo višji za 30 centov. V občini Jesenice se je zvišala cene omrežnine za 22,45 odstotka, v občini Žirovnica pa za 29,43 odstotka, so pojasnili v javnem podjetju Jeko-in. Pri obeh zvišanjih, so dodali, gre nominalno za povišanje pri gospodinjstvih za manj kot evro.
V občini Škofja Loka so s prvim januarjem prešli na nov način obračunavanja vodarine. Dosedanji način, pravi direktorica Loške komunale Mateja Žumer, je bil že zastarel, saj so bile cene še diferencirane, in sicer posebej za gospodinjstva ter za negospodarske in gospodarske objekte. Cene vodarine so namreč zadnjič spreminjali aprila 2004. »Tako so občinski svetniki že sredi leta 2011 potrdili nove cene vodarine, ki pa smo jih šele s prvim januarjem lahko uveljavili, saj nam pred tem pristojno ministrstvo ni izdalo pozitivnega mnenja k spremembi cen,« je pojasnila Mateja Žumer. Po novem so tako uvedli tudi plačilo omrežnine, zaradi česar bodo zneski na položnicah po novem nekoliko višji kot doslej. »Osnovna cena vodarine, ki jo obračunamo na osnovi količine porabljene vode, se sicer kar konkretno znižuje, z 0,4924 za kubični meter za gospodinjstvo na 0,3735 za kubični meter. Ob tem pa bomo po novem zaračunali še omrežnino, ki za najmanjši števec, ki ga vgrajujemo v objekte, znaša 2,08 evra na mesec,« je razložila Mateja Žumer in dodala, da bo tako gospodinjstvo s povprečno porabo 15 kubičnih metrov vode na mesec odslej plačevalo za štiri odstotke višjo vodarino. V Železnikih pa bodo občani po novem plačevali nekoliko več za ravnanje z odpadki. »Cene so višje za 8,3 odstotka, kar za klasično gospodinjstvo pomeni 95 centov na mesec višji strošek,« je razložil vodja ravnanja z odpadki pri Loški komunali Janez Štalec. Tudi v tem primeru, je pojasnil, gre zgolj za uveljavitev cen, ki so jih na občinskem svetu potrdili že leta 2010, a prav tako niso uspeli dobiti pozitivnega soglasja ministrstva. V Komunali Radovljica, je zatrdil direktor Drago Finžgar, pa za sedaj niso predvideli nobenih podražitev.