Z novim letom v pokoj po novem
Prvega januarja je začela veljati nova pokojninska zakonodaja, oziroma je začelo teči prehodno obdobje do leta 2017 in 2018, ko bodo polno uveljavljeni novi pogoji upokojevanja.
Kranj - Upokojitvena starost bo takrat 65 let za oba spola, upokojiti pa se bo mogoče tudi s 60 leti starosti, če bosta zavarovanec ali zavarovanka izpolnila 40 let pokojninske dobe brez dokupa, se pravi za obdobje, ko so bili plačani prispevki.
Tudi novi zakon ohranja bonuse: znižano upokojitveno starost za otroke pri ženskah (za enega otroka šest mesecev, za vsakega nadaljnjega po deset, do maksimalno štirih let), nižja starost zaradi uveljavljanja vojaščine pri moških (za dve tretjini služenja vojaškega roka) in znižanje starostne meje zaradi dela pred 18. letom starosti, ki bo veljalo tudi za moške. Nič več pa se v znižanje ne šteje čas študija, tega je v prehodnem obdobju mogoče dokupiti, a največ dve leti, pri tem pa je osnova za odkup nekoliko cenejša in se določi v višini 70 odstotkov siceršnje osnove.
Kaj nam zakon poleg tega, da bomo v pokoj odhajali starejši, še prinaša? Po novem bomo imeli možnost elektronskega vpogleda v podatke o obračunanih prispevkih za pokojninsko zavarovanje, pokojninski zavod pa bo enkrat na leto zavarovance obvestil o vplačanih prispevkih za preteklo leto. Pokojninska osnova za 40 let dela za ženske bo znašala do 60,25 odstotka, za moške 57,25 odstotka, za vsako manjkajoče leto pa se bo znižala za 1,25 odstotka. Obdobje za izračun pokojnine se bo z dosedanjih 18 najugodnejših zaporednih let postopoma povečevalo na 24 let. Najnižja pokojninska osnova, ki se določi vsakega 1. januarja, znaša 76,5 odstotka povprečne mesečne plače, izplačane v državi v preteklem letu, najvišja pa predstavlja štirikratnik najnižje pokojninske osnove. Odmerjena pokojnina bo po novem višja, valorizacijski količnik bo znašal 0,732 in se ne bo več zniževal, kot se je doslej. Pokojnine se bodo usklajevale enkrat na leto, in sicer 60 odstotkov z rastjo povprečne letne bruto plače in 40 odstotkov z rastjo življenjskih stroškov. Pokojnino si bo lahko posameznik zvišal tako, da bo delal tudi po izpolnitvi upokojitvenih pogojev. Za vsake tri mesece nadaljnjega dela se bo višina pokojnine povečala za odstotek, vendar največ do 12 odstotkov. Poleg plače bo delavec, ki bo delal dlje, lahko vsak mesec prejemal tudi petino svoje pokojnine. Za tiste, ki se bodo upokojevali predčasno, pa bodo veljali odbitki.
Nova pokojninska zakonodaja prinaša še več novosti, tudi nekatere spodbude za delodajalce, če bodo ti zaposlovali starejše delavce, mlajše od 26 let ali matere z majhnimi otroki. Po starem pa se lahko upokojijo tisti, ki so do konca leta izpolnili pogoje. Če niso hiteli v pokoj in še ostajajo na delovnih mestih, se bodo lahko upokojili kadarkoli v prihodnje. Stara pokojninska zakonodaja pa zajema tudi starejše, ki so bili 31. decembra 2012 prijavljeni na zavodu za zaposlovanje kot brezposelni ali jim je tekel rok o odpovedi delovnega razmerja.