Napovedi niso optimistične
Stopnja registrirane brezposelnosti v Sloveniji se je oktobra povišala za 0,6 odstotne točke, na 12,1 odstotka, na Gorenjskem je 9,1-odstotna oziroma brez dela je bilo 7974 oseb, v Sloveniji skoraj 111 tisoč.
Kranj - Od leta 2008 naprej je oktober mesec, ko se stopnja registrirane brezposelnosti občutneje poveča glede na predhodna obdobja. Ti porasti gredo na račun izgube študentskega statusa in konca poletne sezone. Tako Statistični urad, ki sicer beleži nižjo stopnjo brezposelnosti kot v začetku leta (12,5 odstotka).
V državi je bilo 110.886 brezposelnih oseb ali malce manj kot v enakem času lani. Na Gorenjskem je bila stopnja brezposelnosti 9,1-odstotna in ostaja najnižja med regijami. Najvišja je bila na območju Urada za delo Tržič (11,4 odstotka), najnižja na področju Urada za delo Škofja Loka (7,2). Konec novembra letos je bilo na Gorenjskem v primerjavi s koncem preteklega leta v evidenci brezposelnih za 1,3 odstotka manj oseb, v primerjavi z novembrom lani pa za 1,1 odstotka več oseb.
»Gledano skozi celo leto se stanje na področju brezposelnosti v regiji letos ni poslabšalo, hkrati smo priča običajnim sezonskim nihanjem. Tako se je število brezposelnih postopoma zniževalo vse do jeseni, potem pa se je brezposelnost ponovno povečala,« pojasnjuje Dragica Ribnikar, direktorica kranjske območne enote Zavoda RS za zaposlovanje. Decembra so na zavodu, tako kot lani, prejeli več prijav oseb iz gradbeništva.
Letos več zaposlitev kot lani
Napovedovanje števila brezposelnih, tako v državi kot regiji, je nehvaležno delo. Stanje na trgu dela je odvisno od gospodarskih razmer v regiji, državi in tudi širše. Napovedi inštitucij, ki napovedujejo makroekonomske trende, se glede gospodarskih rasti razlikujejo, kvartalno jih popravljajo in dopolnjujejo, gotovost bo podalo realno stanje. Ribnikarjeva pove, da bo približno enaka stopnja brezposelnosti čez leto dni dober rezultat.
Na Gorenjskem so danes, kljub visokemu številu brezposelnih zelo iskani prodajalci, natakarji, kuharji, delavci v turizmu, vozniki, zidarji, ekonomisti, strojniki, gradbeniki, elektrotehniki in kovinarski delavci ter delavci v zdravstvu. »Kljub dobri desetini manj potreb po delavcih se je letos na Gorenjskem na novo zaposlilo 4651 brezposelnih oseb ali za več kot štiri odstotke več kot v enakem obdobju lani,« pojasni Dragica Ribnikar.
Še vedno veliko tujcev
Zavod je na Gorenjskem letos izdal 627 različnih delovnih dovoljenj za delo tujcev, še največ za delavce brez poklica in osebe z osnovnošolsko izobrazbo, na tretjem mestu so vozniki, sledijo gradbeni delavci, kuharji, zidarji, kuharski pomočniki in avtomehaniki. Če bi obstajali tovrstni brezposelni na zavodu, bi moral delodajalec zaposliti brezposelno osebo iz evidence oziroma zavod delodajalcu ne bi smel izdati delovnega dovoljenja za tujca.
V evidenci zavoda je sicer tipičen iskalec zaposlitve tisti, ki mu je pretekla pogodba o zaposlitvi za določen čas, je starejši od 50 let in brez izobrazbe. Na Gorenjskem lažje, ne pa lahko, kot drugod po Sloveniji delo najdejo prvi iskalci zaposlitve, invalidi in dolgotrajno brezposelni.
Za obupati ni, pravijo v kranjski območni enoti Zavoda. Ob izgubi službe se bodo s svetovalko dogovorili za aktivnosti, ki jim bodo pomagale k hitri pridobitvi službe. »Velik del aktivnosti izvajamo v Kariernih središčih po uradih za delo, kjer je poleg svetovalca zavoda na voljo še brezplačna uporaba računalnikov, spleta, telefona in podobno, organiziramo srečanja z delodajalci in mini borze dela pa tudi delavnice za izpopolnjevanje veščin iskanja zaposlitve, podatke o aktualnih potrebah doma in na tujem, informacije o poklicih, izobraževalnih programih in podobno,« razloži Ribnikarjeva.
Prekvalifikacije in usposabljanja
Brezposelnim, ki nimajo ustreznih znanj in izkušenj, omogočajo prekvalifikacijo oziroma usposabljanje za poklice, ki so na trgu dela bolj iskani (vozniki v mednarodni špediciji, varilci, operaterji CNC strojev, mesarji - prodajalci in podobno). Iskalci zaposlitve s podporo zavoda lahko pridobijo tudi osnovna in poglobljena znanja računalništva, v zadnjem času so aktualne tudi osnove nemškega jezika, predvsem za iskalce zaposlitve v sosednji Avstriji.
Med delodajalci je veliko interesa tudi za subvencije v primeru zaposlitve brezposelne osebe. Predvsem subvencija Prvi izziv je bila v jesenskih mesecih ukrep, ki je pomagal do zaposlitve okoli 250 mladim, okoli 150 brezposelnih pa je našlo zaposlitev s subvencijo Zaposli. me. Po različnih programih se je doslej zaposlilo na Gorenjskem 2300 brezposelnih oseb.