Komentar: Ko sodni mlini meljejo (pre)počasi ...
Pred nami so božično-novoletni prazniki, ki so za mnoge najlepši čas v letu. Letošnji bodo zagotovo imeli precej grenak priokus za kupce stanovanj in hiš v Zbiljskem gaju, ki so kljub plačani kupnini ostali brez premoženja. Ta četrtek, 27. decembra, bodo namreč zastarala še zadnja kazniva dejanja v aferi Zbiljski gaj, ki jih tožilstvo očita lastnici propadlega podjetja Mebles IMS Zdenki Škodlar – od prvotno štirih obtožencev edini še preostali obtoženki. Deset let po izbruhu afere je tako opeharjenim kupcem ostalo le še razočaranje, žalost, pa tudi bes in obup. Kako tudi ne, nekateri so porabili vse svoje prihranke in najeli celo kredite, zaradi česar so se znašli v izredno težki situaciji. Menda so bili upniki zaradi ne do konca uresničenega projekta v Medvodah oškodovani kar za 121 milijonov evrov. Kriv pa nihče …
Niti ni tako pomembno, ali je obtožena četverica resnično kriva za tako veliko oškodovanje upnikov. Ne, v oči bolj bode dejstvo, da organi pregona (policija, tožilstvo) in sodstvo znova niso bili sposobni pravočasno izpeljati svojih postopkov, s katerimi bi zadevo pripeljali do pravnomočne sodbe. Naj bi bila ta obsodilna ali oprostilna. In spomnimo še enkrat: za izvedbo vseh postopkov so imeli deset let časa.
Žalostni epilog afere Zbiljski gaj pa seveda ni edini tak primer. Prav tako letos je zaradi predolgih postopkov (predvsem dolgo sta trajali fazi sodne preiskave in sestavljanja obtožnice) sodno zastarala tudi velika večina domnevnih kaznivih dejanj, ki naj bi se zgodila pri stečaju Slovenske hranilnice in posojilnice Kranj v letu 2002. Vsa razen enega kaznivega dejanja, ki so ga na koncu še očitali Domnu Malenšku in za katerega je bil zadnji ravnatelj SHP Kranj na kranjskem sodišču oktobra letos opran krivde. Za vsa ostala očitana dejanja in vse ostale obtožence pa upniki nikdar ne bodo imeli možnost izvedeti, ali so bile obtožbe upravičene ali ne. Ker so sodni mlini pač mleli prepočasi.
A predolgo se ne vlečejo samo sodni procesi. Stečaj kranjskega Tekstilindusa se na primer vleče že od leta 1991, stečajni postopek (prejšnjega) Elana pa je na primer potekal od oktobra 1990 do decembra 2010.
Da, predolgi postopki, sodni ali stečajni, zanesljivo majejo zaupanje v pravno državo.