Da pomoč le pride v prave roke
Občina Tržič je za zdravstvena zavarovanja nepreskrbljenih oseb letos namenila 77 tisoč evrov, kar je trikrat več kot leta 2010.
Tržič - Po podatkih Zavoda za zaposlovanje, Območne službe Kranj je bilo v občini Tržič konec novembra registriranih 742 brezposelnih oseb. Stopnja brezposelnosti po zadnjih podatkih tako znaša 10,8 odstotka. Občina Tržič je za socialne transfere letos namenila dobra 2,4 milijona evrov iz proračuna, še leta 2005 je bil ta znesek dobrih 1,6 milijona evrov. »Največja postavka je subvencioniranje dejavnosti vrtca, za kar smo letos namenili okrog 1,5 milijona evrov, pomagamo otrokom pri letovanju, plačujemo tudi za varstvo otrok iz Tržiča v drugih občinah, sofinanciramo socialno varstvene zavode; kot občina sistemsko doplačujemo za dvesto ljudi v domovih starejših občanov in za to na leto namenimo približno 440 tisoč evrov. V zadnjih letih je skokovito poraslo subvencioniranje stanarin. Več kot 40 tisoč evrov namenja občina za sofinanciranje pomoči na domu, za nadomestila za družinskega pomočnika, varno hišo, delovanje Lokalne akcijske skupine, izvajanje socialnih programov,« je navedel župan in dodal še eno postavko, zdravstveno zavarovanje nepreskrbljenih oseb: »Ta se nam je iz leta 2010, ko smo za to namenili 26 tisoč evrov, povečala za trikrat, na 77 tisoč evrov.« Za Mladinski center Tržič, ki je socialno-varstveni preventivni program Centra za socialno delo Tržič, je občina iz letošnjega proračuna namenila 30 tisoč evrov. »Za šolske prevoze namenimo blizu 19 tisoč evrov na mesec, s politiko vseh treh tržiških osnovnih šol pa se trudimo, da v šolah nimamo lačnih otrok,« je pojasnil Sajovic.
V tržiški občini je okrog 240 neprofitnih stanovanj, neplačevanja mesečnih stanarin je kar precej. »Obnese se individualna obravnava vsakega primera, ljudje prihajajo prosit za pomoč tudi na občino, ko izčrpajo izredne in denarne socialne pomoči. Redno hodim na timske sestanke Centra za socialno delo Tržič. Vidimo, da se premnogi v stiski znajdejo neupravičeno in ne po svoji krivdi - tistim je treba pomagati na različne načine,« je pojasnil župan in dodal: »Od tistih, ki prejemajo različne oblike pomoči, je 85 odstotkov takih, ki pomoč upravičeno potrebujejo. 15 odstotkov pa je takih, ki so si zgodovinsko znali kopičiti socialne transfere, pravice, po domače rečeno »so se znašli«.« Na vprašanje, ali je kak tržiški otrok lačen, Borut Sajovic pove: »V vrtcu in v šoli zagotovo ne, lahko pa popoldne doma, če ima otrok to nesrečo, da se znajde v taki situaciji, seveda ob predpostavki, da takega otroka kljub široki mreži prostovoljstva in načrtnega iskanja še nismo našli, zaznali, da bi pomagali. Če kdo v tej državi, otroci za nobeno zgodbo - ne družinsko, ne državno, ne občinsko - niso nič krivi in tega ne smejo občutiti.«