S prihranki v tuje banke
V tretjem četrtletju so se razmere na trgu dela in finančnem sistemu znova poslabšale. Gospodinjstva vloge prenašajo na tuje banke.
Kranj - V tretjem četrtletju leta je BDP v povprečju evrskega območja in tudi v Sloveniji znova upadel. V domačem okolju so se razmere na trgu dela še poslabšale, saj se je število delovno aktivnih znova zmanjšalo, za razliko od preteklih četrtletij nekoliko tudi v javnih storitvah. Tudi razmere v bančnem sistemu se še naprej zaostrujejo. To so ključne ugotovitve novembrske številke Ekonomskega ogledala Urada RS za makroekonomske analize in razvoj.
V evrskem območju BDP znova pada, v naših glavnih trgovinskih partnericah je bila skromna rast le v Nemčiji in Franciji. Po novih napovedih se bo gospodarstvo evrskega območja ponovno skrčilo, za leto 2013 pa napovedi kažejo na stabilizacijo razmer in postopno, a zelo šibko okrevanje gospodarstva v drugi polovici leta.
V Sloveniji smo v tretjem četrtletju letos že drugič zapored zabeležili izrazito medletno znižanje gospodarske aktivnosti, ki je bilo predvsem posledica večjega znižanja vseh kategorij domače potrošnje.
V tretjem četrtletju so se znova nekoliko poslabšale razmere na trgu dela. Število formalno delovno aktivnih se je še znižalo v večini dejavnosti, najbolj v gradbeništvu, predelovalnih in tržnih dejavnostih, za razliko od preteklih četrtletij pa nekoliko tudi v javnih storitvah. Število registriranih brezposelnih se povišuje od sredine leta.
Povprečna bruto plača na zaposlenega se je zaradi junijskega znižanja plač v državnem sektorju ob uveljavitvi Zakona o uravnoteženju javnih financ v tretjem četrtletju nadalje znižala, plača v zasebnem sektorju pa stagnira že od konca lanskega leta.
Razmere v finančnem sistemu so se poslabšale tudi oktobra. Podjetja in nedenarne finančne inštitucije se pri domačih bankah še naprej razdolžujejo, zadolževanje gospodinjstev pa ostaja na izredno nizki ravni. Odlivi vlog gospodinjstev iz slovenskih bank so že tretji mesec zapored visoki. Poslabšuje se tudi kakovost bančne aktive.
Slabe terjatve so konec septembra dosegle 6,7 milijarde evrov in so predstavljale že 13,6 odstotka celotne izpostavljenosti bank. V primerjavi s koncem leta 2011 jih je bilo za 1,2 milijarde evrov več, kar je nekoliko večji prirast kot v enakem obdobju lani. Banke zato še naprej oblikujejo dodatne rezervacije in oslabitve, ki jih je bilo v prvih desetih mesecih letos že za skoraj petino več kot v enakem obdobju lani.