Modra tabla še kar stoji
Gorenjski glas je 16. oktobra objavil moje pismo, v katerem sem opozoril na tablo na Soriški planini z napisom Bohinjsko sedlo. Novinarka Ana Šubic je 2. novembra objavila pojasnilo prometnega inšpektorata, ki pravi, da je Soriška planina širše območje, na katerem je tudi Bohinjsko sedlo. Ne bo držalo.Sorico so pred več kot sedemsto leti poselili prišleki iz Južne Tirolske. Stara tirolska govorica se je skozi stoletja izgubila, ostala pa so ledinska imena. Na Soriški planini so še vedno živa: Lajta, Grobe, Štoke, Greblarje, Dresl, Binkel, Gaštan in številna druga. Predel, kjer stoji sporna tabla, se imenuje Ekarva rupa. Vse to spada v katastrsko občino Sorica in občino Železniki. Bohinjsko sedlo pa je precej nižje ob cesti Soriška planina–Bohinjska Bistrica v občini Bohinj. Ledinska imena so brez dvoma del kulturne dediščine, ki smo jo prejeli od svojih prednikov in smo jo dolžni ohranjevati.
Prenos imena Bohinjsko sedlo na Soriško planino ima ozadje v letih po drugi svetovni vojni, ki Sorici in vsemu, kar je bilo povezano z njo, niso bila naklonjena. Potrdil ga ni noben organ, zagovorniki so ga dokaj uspešno vrivali v bolj ali manj strokovno literaturo in zemljevide. Republiški inšpektorat se izgovarja na Atlas Slovenije, vendar v njem ni vse tako, kot bi moralo biti, piše publicist Miha Naglič v Mihovanjih (Gorenjski glas 23. novembra 2012). Ime Bohinjsko sedlo se med ljudmi ni prijelo, domačini zanj komaj vemo. Zaradi smučanja pa je daleč naokrog znana Soriška planina.
Na Soriški planini je prometa veliko, zlasti proti Primorski. Kaj pa na Gorenjsko, proti Železnikom in Škofji Loki? Če se peljete iz Bohinja, boste dobre štiri kilometre pred Soriško planino naleteli na neobičajno veliko rumeno tablo, ki v križišču usmerja potnike: levo proti Podbrdu in Primorski, na desno v Železnike in Škofjo Loko. Če »potegavščine« ne poznate, se boste na poti proti Železnikom že po kilometru asfalta znašli na makadamu. Vendar ni tako, cesta čez Soriško planino in Sorico oziroma Petrovo Brdo je že dolgo asfaltirana. Le kaj je novembra 2010 gledal prometni inšpektor?
Odgovor Inšpektorata za ceste je skregan z zdravo logiko, zgodovinskimi dejstvi in vsakdanjim življenjem. Prav vse oznake ob cesti bi vendar morale biti voznikom v pomoč, ne pa da zavajajo in ustvarjajo zmedo. Bo birokracija prisluhnila ljudem in priznala napake? Bomo morali birokrate k temu prisiliti! Ponavljam že izrečeno – na potezi sta Krajevna skupnost Sorica in Občina Železniki.
Marjan Peternelj