Odločitev o reformi
Če se le ne bo kaj zapletlo, bo državni zbor danes sprejel pokojninsko reformo, ki naj bi začela veljati prihodnje leto.
V petek je zadnja odprta vprašanja pokojninske reforme obravnaval ekonomsko socialni svet, včeraj, v ponedeljek, naj bi se nadaljevala pogajanja, danes, v torek, pa naj bi državni zbor zakon tudi dokončno sprejel. Kakšna bo končna različica, torej še ni znano, a najpomembnejše že usklajene zakonske določbe se verjetno niso spremenile.
Predlagana reforma, ki naj bi začela veljati z novim letom, zvišuje upokojitveno starost tako za moške kot za ženske na 65 let, vendar se bo možno upokojiti že tudi pri 60 letih, če bodo zavarovanci tedaj (brez dokupa) imeli najmanj 40 let delovne dobe. Za ženske bo prehod na upokojitveno starost 65 let postopen, prehodno obdobje naj bi predvidoma trajalo šest let. Če je zdaj osnova za izračun pokojninske osnove povprečje plač v najugodnejšem neprekinjenem obdobju 18 let, se z reformo to obdobje podaljšuje na 24 let. Starostno mejo za pridobitev pravice do starostne pokojnine bo mogoče znižati tudi na račun skrbi za otroke, vendar bodo to ugodnost lahko uveljavljale skoraj izključno ženske. Za enega otroka se bo meja lahko znižala za šest mesecev, za dva otroka za 16 mesecev, za tri 26 mesecev, za štiri 36 mesecev, za pet ali več otrok pa za 48 mesecev. Poleg tega se bo starostna meja lahko znižala za dve tretjini dejanskega trajanja vojaškega roka ter za ves čas dela oz. obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja pred osemnajstim letom starosti. Z uvedbo informativnega izračuna bodo zavarovanci lahko pogledali podatke o plačanih prispevkih in o delovni dobi.
V zadnjih dneh je bilo najpomembnejše odprto vprašanje višina odmernega odstotka za pokojnino. Medtem ko je vlada predlagala, da bi za ženske s 40 leti delovne dobe znašal 60,25 odstotka in za moške 57,25 odstotka, se sindikalna stran predvsem z odmero za moške ni strinjala. Na petkovi seji ekonomsko socialnega sveta je bil sprejet kompromis, po katerem naj bi odmerna lestvica ostala takšna, kot je predlagana, a naj bi delo po dopolnitvi 40 let pokojninske dobe nagradili z višjo odmero – za tri leta s skupno 4-odstotnim bonusom. Odprto je bilo tudi vprašanje študijskih let, dodana doba za čas študija se ukinja, državni zbor pa je ob drugi obravnavi zakona sprejel dopolnilo, po katerem naj bi zavarovanci v prihodnjih treh letih lahko dokupili dve leti študija z 20-odstotnim »popustom«, vendar le, če bo moški imel tedaj najmanj 38 let in ženska najmanj 35 let delovne dobe. Delodajalci so še v zadnjih dneh zahtevali uvedbo socialne kapice, to je omejitev plačila prispevkov v pokojninsko blagajno za plače nad določenim (višjim) zneskom, in zvišanje najvišje pokojninske osnove na petkratnik najnižje osnove. Še včeraj so potekala zadnja usklajevanja glede poklicne pokojnine.