Nalepke kot dobro opozorilo
"Z malo dobre volje lahko vse odpadke ločimo na izvoru. Prijetno presenečeni nad odzivom gospodinjstev ugotavljamo, da se večina zaveda pomena ločevanja odpadkov," pravi Beno Fekonja iz Komunale Kranj.
Informacije o pravilnem ločevanju je Komunala Kranj pripravila v posebni brošuri Kr Ločuj, dostopne so na spletni strani www.krlocuj.me pa tudi na ekoloških otokih, na njihovih vozilih in podobno. Vsako gospodinjstvo v Kranju ima poleg zabojnika za mešane komunalne odpadke tudi zabojnika za odpadno embalažo in biološke odpadke. »Z malo dobre volje lahko vse odpadke ločimo na izvoru nastanka, « pravi Beno Fekonja, ki nam je pred meseci predstavil začetek akcije označevanja z nalepkami tistih, ki ne ravnajo pravilno.
Danes je že jasno, da večina nalepke sprejema dobronamerno in opozorilo dosledno upošteva. »Ločevanje odpadkov je zelo dosledno pri gospodinjstvih v individualnih hišah, več truda pa pričakujemo pri večstanovanjskih stavbah. Pa tudi pri slednjih so vzorni primeri, kjer stanovalci dosledno ločujejo,« pove Fekonja. Takšni so predvsem v primerih, kjer nekdo iz takšne stavbe budno spremlja ločevanje odpadkov, kjer so smetnjaki za več stavb hkrati, česar ne nadzira nihče, pa lahko nastanejo tudi mini divja odlagališča.
»Količina ločenih odpadkov se povečuje iz meseca v mesec, izboljšuje se tudi kakovost ločeno zbranih odpadkov. V zabojnikih je vse več samo tistih odpadkov, ki vanje sodijo,« strni Fekonja, na vprašanje o uspešnosti pred pol leta uvedenih nalepk pa odgovarja: »Mnogi povzročitelji odpadkov, ki sicer ločujejo, so z našimi opozorili spoznali oziroma se naučili boljšega ločevanja odpadkov. Na primer, da kosti odložimo v zabojnik za mešane komunalne odpadke, da papirnate robčke in brisačke odložimo v zabojnik za biološke odpadke, da mora biti embalaža pred odlaganjem brez vsebine, stisnjena, da je pri odlaganju bioloških odpadkov izredno pomembno, da jih odložimo v bio-razgradljive vrečke.« Ocenjujejo, da so z nalepkami oziroma z akcijo Ločevanje je zakon dvignili okoljsko zavest in da dobri zgledi privabijo čim več občank in občanov. V prihodnje bo Komunala Kranj še bolj ozaveščala in informirala, nadgradila spletno stran. Pripravljajo tudi tiskano verzijo abecednika odpadkov, s katerim bodo dosegli vse, ki jim svetovni splet ni blizu. »Bolj aktivni bomo tudi na terenu. Naša kontrolorja bosta po domovih ozaveščala in učila o pravilnem ravnanju z odpadki,« doda Fekonja.