November je mesec brkačev
"Tako jaz kot brat Gašper brke nosiva v podporo gibanju Movember, čeprav vsaj meni brki niso ravno všeč. Všeč pa mi je ideja, zato si jih od začetka meseca še nisem obril," pravi eden najpopularnejših slovenskih športnikov Anže Kopitar.
Kranj - Gibanje Movember (moustache oziroma brki) še ni staro, saj se je začelo leta 2003, ko sta v Melbournu dva fanta želela vpeljati brke nazaj v modo. Naslednje leto sta se povezala z avstralsko fundacijo za boj proti raku na prostati in gibanje je dobilo človekoljuben podton.
Pravilo moških, ki sodelujejo v gibanju Movember, je, da se pred 1. novembrom obrijejo, nato pa ves mesec puščajo brke. Tako brkači zadnja leta v mesecu novembru vse bolj množično opominjajo na zdravstvene težave moških, zlasti raka prostate in mod. Prav rak prostate je pri moških najpogostejša vrsta raka, tisti, ki se odločijo za puščanje brk v novembru, pa prijatelje, svojce in vse druge spodbujajo, da namenijo prostovoljne prispevke za ozaveščanje o teh boleznih. S tem je gibanje Movember samo v ZDA lani zbralo več kot 15 milijonov dolarjev za moške zdravstvene težave, letos pa naj bi v kampanjah sodelovalo že prek dvajset držav.
V Sloveniji ima Movember stran na Facebooku (Movember SI – gibanje proti diskriminaciji brkov), akciji pa se vsako leto pridruži več Slovencev, med njimi pa sta letos tudi popularna hokejista, brata Anže in Gašper Kopitar, ki sta te dni brke pokazala tudi številnim hokejskim navijačem na turnirju v Tivoliju. Kot je povedal Gašper, so se fantje v švedskem klubu, za katerega trenutno igrata (IK Mora), odločili celo, da si brke pobarvajo s črno, s čimer zbujajo še večjo pozornost, saj so zvečine sicer svetlolasi.
»Tako jaz kot brat Gašper brke nosiva v podporo gibanju Movember, čeprav vsaj meni brki niso ravno všeč. Všeč pa mi je ideja, zato si jih od začetka meseca še nisem obril. To sva z Gašperjem letos naredila prvič,« je povedal Anže, ki je imel spomladi ob koncu sezone tudi brado, saj je v ligi NHL (in tudi nekaterih drugih tekmovanjih) nenapisano pravilo, da se fantje do konca finalnih obračunov ne brijejo.