Predsednik Turističnega društva Komenda Vid Koritnik pred prenovljeno Koželjevo domačijo

Koželjeva domačija spet živa

Staro kmetijo so najeli in temeljito prenovili člani Turističnega društva Komenda, ki bodo prostore namenili obujanju starih običajev in ohranjanju kulturne dediščine.

Gora pri Komendi - Koželjeva domačija na Gori, ki je v pisnih virih prvič omenjena že leta 1818, je zadnjih nekaj mesecev središče dogajanja na vasi, saj so se člani Turističnega društva Komenda že junija lotili temeljite prenove stavbe, kjer bo odslej sedež njihovega društva in prizorišče številnih kulturnih dogodkov.

»V društvu smo že nekaj časa iskali primerne prostore za svoje delovanje, in ko se je pokazala priložnost, smo podpisali desetletno najemno pogodbo z lastnico domačije Tončko Absec. Stavba je bila zadnjih sedem let prazna in temu primerno dotrajana, zato smo se projekta sprva kar ustrašili. Društvo svojega denarja namreč ni imelo, a kar smo sprva nameravali izpeljati v štirih letih, nam je naposled z veliko pomočjo številnih podjetij in posameznikov uspelo v manj kot pol leta,« nam je povedal predsednik TD Komenda Vid Koritnik in dodal, da jim je pri projektu z materialom in delom pomagalo kar 93 sponzorjev iz komendske občine in drugih krajev. Obnovili so streho, fasado, vsa okna, tlake in stene v notranjosti, prizidali so prostore za sanitarije, hlev so delno preuredili v razstavni in družabni prostor, postavili so velik zunanji nadstrešek in uredili okolico s parkirišči. Pri obnovi so sodelovali tudi z zavodom za varstvo kulturne dediščine iz Kranja. V projekt so doslej vložili že okoli petdeset tisoč evrov, nekaj dela pa jih čaka še prihodnje leto. Urediti nameravajo še nekdanji svinjak in podstrešje, v katerem bo manjši muzej, zanimive načrte pa imajo tudi s silosom, ki stoji v neposredni bližini stavbe. Preuredili ga bodo namreč v razgledni stolp, od koder si bodo obiskovalci lahko ogledali celo Komendo z okolico. »Na tej domačiji bomo obujali stare običaje, prirejali razne igre, prireditve in razstave, kurili bomo kmečko krušno peč, ob kateri se bomo pozimi družili ob ljudski pesmi in pogovorih, saj želimo v ljudeh zbuditi občutek, da se moramo družiti. Idej imamo zelo veliko in vabimo vse, ki si želijo kakorkoli sodelovati. Želimo si, da bo ta hiša v Komendi povezovalna in da bi se v njej dobro počutili vsi obiskovalci,« je še povedal Koritnik. Uradno odprtje prenovljene Koželjeve domačije, ki so ga popestrili z ličkanjem koruze, je bilo minuli petek.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / petek, 24. junij 2016 / 07:00

Tedenski horoskop

Oven (21. 3.–21. 4.)

Objavljeno na isti dan


Nasveti / torek, 2. september 2008 / 07:00

Srečno, šolarji (3)

No, pa se je začelo. Dnevi so prav posebni za prvošolce, ki s svojimi pričakovanji vstopajo v hram učenosti.

Kranj / torek, 2. september 2008 / 07:00

"Občutek, da je bil nekdo v tvojem stanovanju, je grozljiv!"

Iz hiš v Kranju so vlomilci odnašali dokumente, denar, parfume, mobitele, fotoaparate, plašče ... "Težko je živeti z občutkom, da ti je in ti lahko še vedno nekdo vlomi v stanovanje. Poznam primere, k...

Kranj / torek, 2. september 2008 / 07:00

Če zdržiš, tudi uspeš

Bernarda Eržen Kosmač je novo ime v politiki. Kandidira za poslanko na listi Slovenske nacionalne stranke.

Kranj / torek, 2. september 2008 / 07:00

Najmočnejši dan v Predosljah

Za vsak okus nekaj, bi lahko strnili dogajanje ob prazniku Krajevne skupnosti Predoslje. Imeli so poligon varne vožnje za otroke, tekmovanje za najmočnejšega fanta Gorenjske, zabavo s Turbo Angels in...

Zanimivosti / torek, 2. september 2008 / 07:00

Anketa: Dodatek vsak mesec

S avgustovsko pokojnino so upokojenci z manj kot petsto evri pokojnine prejeli tudi draginjski dodatek. Je to dovolj ob vse večji draginji in ali bi ga morali dobiti vsi upokojenci, smo vprašali stano...