Brina Torkar v enem zamahu pred zgodbo iz sodobnega sveta. Na razstavi pa je moč sliko z naslovom Shoes (Čevlji) videli tudi v celoti. (Foto: Tina Počkaj)

Slike, ki so zgodbe

V galeriji Kranjske hiše je na ogled razstava akademske slikarke mlajše generacije Brine Torkar.

Ne le v gledanje, aktualna slikarska razstava v galeriji Kranjske hiše z naslovom Dekle je po vodo šlo nam je tokrat ponujena tudi v branje. Akademska slikarka mlajše generacije Brina Torkar, sicer po rodu Jeseničanka, nam s svojim izborom slik pripoveduje zgodbe, v katerih razgalja tako svoja osebna doživetja kot njene poglede na svet, ki nas obkroža. Oziroma kot je zapisal poznavalec njenega dela, umetnostni zgodovinar Boštjan Soklič: »Pripoveduje univerzalne zgodbe o zavesti, ki svet osmišlja in mu daje obliko. Kot občutljiva, a konstruktivna vizualna umetnica se Brina Torkar intenzivno odziva na različne zunanje dražljaje, vodilna načela pa jo usmerjajo v vedno nova opazovanja in upodabljanja pojavnosti, oziroma tistega njenega segmenta, ki jo najbolj intrigira in privlači.«

Brina Torkar se predstav­lja predvsem s platni večjih formatov. »Razstava je na neki način retrospektivna, saj gre za dela, ki so povsem nova, nekatera pa so bila že razstavljena ali so iz časa študija. V tej različnosti se vidi, kako sem v posameznih obdobjih odpirala različna vrata ali izhode in vselej iskala nek svoj eros,« je povedala Brina Torkar in dodala, da je pravzaprav vsaka njena slika neka zgodba iz življenja. Osrednja slika na primer, ki je dala tudi naslov razstavi, je vezana na njen odhod v Indijo, kjer je spoznavala del njenega drugega sorodstva po očetu Indijcu. Figure na njenih slikah so obrnjene navznoter. »Ker grem v notranjost človeka, hočem povedati več. Hkrati pa si s sliko na neki način tudi potrjujem ali celo krepim, kar si sama želim.«

Avtorica je pri tem smela v svojem likovnem izrazu, ki je seveda povezan z njenimi pripovedmi. »Vse je odvisno od tematsko izbranih predstavnih elementov, s katerimi slikarka vzpostavlja večplasten, izredno barvit kontekst, v katerem antropomorfni povzetki človeških bitij nimajo prednosti, ampak imajo vse slikovne plasti enako vrednost,« je zapisal njen profesor Emerik Bernard. »Moja inspiracija so ljudje, osebnosti, ki jih srečujem v svojem življenju in imajo v sebi žlahtno plemenitost. Ne z željo, da bi izobraževali, ampak z inspiracijo, da bi vsi mi delovali tako, da bi bil svet boljši.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Tržič / sobota, 5. julij 2014 / 19:33

Most popravljen in odprt

Tržič – Zaradi popravila je bil zaprt most v Tržiču, ki je omogočal dostop od tržiške stolpnice čez Tržiško Bistrico do stavbe občinske uprave, parkirnih mest, tržnice in starega mestnega jedra. Ob...

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Brdo - nova prestolnica Evrope

Leto je naokoli in napočil je čas za letopis. Letopis Gorenjska 2007 je že štirinajsti po vrsti.

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Radovljičani častili Linharta

December 2006

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Slava tolarju, čast evru

Januar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Jerman med slavnimi smukači

Februar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Rusi na Jesenicah

Marec 2007