Hrana se bo zagotovo podražila
Podražitve hrane, predvsem mesa in mesnih izdelkov, so neizogibne, napovedujejo v živilskih podjetjih, ki se o novih cenah že pogajajo s trgovci.
Kranj - Slovenska živilska podjetja še za to jesen napovedujejo podražitve hrane, predvsem mesa in mesnih izdelkov, znašale pa naj bi od tri do petnajst odstotkov. Na Zvezi potrošnikov Slovenije ob tem opozarjajo, da bodo podražitve v napovedanem obsegu za številne potrošnike previsoke, zato si ti nekaterih izdelkov ne bodo več mogli privoščiti. Prepričani so tudi, da višina in obseg podražitev nista upravičena. Cene surovin, povezane s podražitvami, se namreč niso tako občutno povečale, slovenski trgovci pa si na račun marž odrežejo največji kolač v Evropi, zato imajo še dovolj manevrskega prostora za blaženje obstoječih in napovedanih podražitev, pravijo. »Nesprejemljivo je, da poskuša prehrambna industrija podražitve surovin v celoti prevaliti na pleča potrošnikov oz. podražitve surovin celo izkoristiti za dodatne podražitve, saj te predstavljajo le manjši delež v strukturi cene,« je dejala Breda Kutin, predsednica Zveze potrošnikov Slovenije.
A do podražitev bo zagotovo prišlo. »Zaradi nezadržne rasti cen surovin, delno pa tudi zaradi omejenih količin mesa, smo prvi dvig cen napovedali že 7. avgusta,« pojasnjuje Marko Višnar, direktor Farme Ihan in podjetja Meso Kamnik. Njihove cene se bodo povečevale različno, najbolj pa sveži svinjini, kjer že dolgo ne pokrivajo stroškovne kalkulacije. »Bili smo na tem, da slovensko svinjino podražimo za približno eno četrtino ali pa bi popolnoma izginila iz trgovin. Cena soje se je v zadnjega pol leta skoraj podvojila, cene žit pa so se dvignile za več kot 30 odstotkov,« pravi.
Njihovi izdelki se bodo tako večinoma podražili od sedem do petnajst odstotkov, pri tem pa gre le za najnujnejšo korekcijo. »Ne vemo, ali bomo z njimi zdržali do konca leta,« opozarja Višnar in pojasnjuje, da so se po podatkih GIZ Mesne industrije v zadnjem letu dni odkupne cene prašičjih trupov dvignile za 26,4 odstotka, mladega goveda za 11,4 odstotka, goveda pa za 18,2 odstotka. »Poleg tega so pomembno narasle tudi cene embalažnih materialov ter maloprodajne cene dizelskih goriv in utekočinjenega naftnega plina,« je pojasnil.
Višnar je še razložil, da so se v letih 2009 in 2010 stroški krme v določenih mesecih tako povečali, da so izgubljali tudi po četrtino vrednosti na prašiča. »Zaradi stanja na tujih trgih, kjer so svojim prašičerejcem celo denarno pomagali, se borzne cene niso dvignile, pri nas pa tudi nihče ni poskrbel, da bi bili odnosi v oskrbni verigi bolj vzdržni za rejce. Zato je v Sloveniji veliko rejcev opustilo rejo, število zaklanih prašičev se je prepolovilo.«
Tudi v Kmetijski zadrugi Škofja Loka (Loške mesnine, Loška mlekarna) ugotavljajo, da na področju odkupnih cen najvišje podražitve zaznavajo pri svinjskem mesu, kjer pa je njihov obseg poslovanja minimalen, negativnih posledic ne čutijo. Dvigujejo pa se tudi odkupne cene surovin in govejega mesa, kar naj bi se jeseni še zaostrilo. »Zaradi navedenega smo deloma že dvignili prodajne cene govejega mesa, kar posledično pomeni, da bo do dviga prišlo tudi na trgovskih policah. Upati je sicer, da se bodo trgovci odločili tudi za znižanje marž, saj že vrsto let trdimo, da zaslužki niso porazdeljeni pravično med pridelovalce, proizvajalce in trgovce,« je razložil direktor KZ Škofja Loka Mitja Vodnjov, ki trenutno ne pričakuje bistvenih dvigov prodajnih in maloprodajnih cen mleka in mlečnih proizvodov.