Več najemnih stanovanj
Stanovanjski sklad Republike Slovenije je pred meseci objavil javni poziv za odkup stanovanj s kar štiridesetmilijonskim proračunom. Cilj Sklada je ugodna ponudba stanovanj za nakup ali najem.
Na Skladu so opravili tri odpiranja ponudb. Stanovanja so morala zadostiti več merilom: nezasedenost, urejeno zemljiškoknjižno stanje, morala so biti prosta bremen in pripravljena na vselitev pa tudi primerna za bivanje (razmerje med bivalnimi in drugimi površinami) ... Pomembno merilo je bila tudi cena in lokacija (blizu vrtca, šole, trgovine, …) in tudi dobra energetska učinkovitost stavbe, v kateri so stanovanja. Stara so lahko največ pet let.
»Sklad je po treh odpiranjih prejel 118 ponudb za 1263 stanovanj v skupni vrednosti dobrih 167 milijonov evrov. Dodatno smo prejeli še ponudbo za 285 stanovanj, ki še niso ovrednotena,« rezultat opiše direktor Žiga Andoljšek. Dodatno pojasnjuje, da so pri vseh prispelih ponudbah najprej preverili izpolnjevanje formalnih pogojev, v drugi fazi so opravili tehnični izbor glede na podane tlorise, lokacijo in demografijo okolja.
V ožji izbor je prišlo 28 ponudb (na Skladu ne povedo za koliko stanovanj), s ponudniki pa bodo sedaj opravili še pogajanja o ceni. Ta še niso zaključena, zato končnih rezultatov še ni, cilj Sklada pa je jasen. »Kot izhodiščno ceno smo določili 900 evrov za kvadratni meter v manjših krajih, do največ 1700 evrov za kvadratni meter v večjih središčih,« pove Andoljšek.
Kot zapisano zgoraj ima Sklad na voljo štirideset milijonov evrov, vendar ni nujno, da ves denar porabijo za nakup (in kasnejšo prodajo ali najem) stanovanj. »Če namenjena sredstva ne bomo v celoti porabili, jih bomo namenili za druge razvojne projekte,« pojasnjujejo, Andoljšek pa je pred mesecem napovedal, da bo šel za energetsko obnovo stavb - podobno kot investitorjem pomaga Eko sklad.
Razpis oziroma poziv na nakup in oddajo stanovanj je bil že objavljen, po sklenitvi pogodb o nakupu stanovanj pa naj bi ta stanovanja Sklad oddal ali prodal že jeseni. »Menimo, da bomo s ponudbo stanovanj za najem oživili najemni nepremičninski trg v Sloveniji,« na vprašanje, ali bodo s svojo ponudbo oživili nepremičninski trg, odgovarjajo na Skladu. Glede na trenutno stanje ponudb pa na Gorenjskem ne bodo ponudili dodatnih najemnih stanovanj.



Zgornja Gorenjska
Kranjska Gora
Jesenice
Žirovnica
Radovljica
Bled
Gorje
Bohinj
Osrednja Gorenjska
Tržič
Naklo
Kranj
Preddvor
Jezersko
Šenčur
Cerklje na Gorenjskem
Južna Gorenjska
Železniki
Žiri
Gorenja vas-Poljane
Škofja Loka
Medvode
Vodice
Vzhodna Gorenjska
Komenda
Kamnik
Mengeš
Trzin
Domžale
Moravče
Lukovica
Karavanke

