Stojnice letošnjega Rokovega sejma so s svojimi izdelki večinoma zapolnili člani Društva rokodelcev Moravške doline.

Sejma dež ni pokvaril

Člani Unesco kluba Cerklje so 16. avgusta pripravili že tretji sejem na rokovo, ki pa je zaradi slabega vremena potekal kar v Petrovčevi hiši.

Cerklje - Deževen popoldan je obrtnike s stojnic pregnal pod streho Petrovčeve hiše, kar pa razpoloženja sodelujočih in števila obiskovalcev ni ogrozilo.

»Sveti Rok je zelo čaščen zaščitnik proti kužnim boleznim pri ljudeh in živini ter bolečinah v kolenu. Zlasti v srednjem veku so ljudje s povzdignjenimi rokami klečali pred njegovo podobo in ga prosili, naj jih varuje kuge, ki je razsajala po deželah. Nekateri obrtniki na ta dan nekdaj niso delali, predvsem je to veljalo za kmečkega človeka. Svetega Roka kot zavetnika danes časte zdravniki, predvsem kirurgi, lekarnarji kmetje … Cerkljanski Rokov sejem ima svojo utemeljitev v velikem šmarnu, ker pa ta dan zaradi slovesnosti praznika ni bilo primerno kupčevati, je postal semanji dan na rokovo, dan za tem,« je o sejmu, ki je nekdaj veljal za največjega v Cerkljah, pred tremi leti pa so ga znova obudili, povedala predsednica Unesco kluba Cerklje Daniela Močnik, ki se trudi ohranjati kulturno dediščino lokalnega okolja. K sodelovanju so organizatorji letos povabili nekaj rokodelcev iz bližnje okolice, predvsem pa člane Društva rokodelcev Moravške doline. »Naše društvo, ki deluje že petnajst let, združuje že več kot šestdeset rokodelcev iz krajev od Radovljice pa do Litije. Na Moravškem je rokodelstvo znano že od nekdaj in tudi mi z različnimi brezplačnimi delavnicami ohranjamo številna ročna dela. Na Rokovem sejmu se predstavljamo z medenimi kruhki, kvačkanimi in vezenimi izdelki, kovinopasarskimi izdelki, klekljanimi prti, rožami iz krep papirja, nakitom in številnimi drugimi izdelki. Obiskovalci si izdelke lahko ogledajo, prav tako pa tudi njihovo izdelavo,« nam je povedala predsednica Društva rokodelcev Moravške doline Branka Bizjan.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / sobota, 5. julij 2014 / 18:46

Na Gorenjskem dve novi maši

V nedeljo ju bosta v Ribnem pri Bledu in v Selcih darovala Andrej Naglič in Mohor Rihtaršič.

Objavljeno na isti dan


Nasveti / ponedeljek, 20. februar 2012 / 07:00

Zimska planšarska idila

Gradišče - Velika planina (1666 m) - Planota nad Kamnikom, kjer poleti poteka živahno pastirsko dogajanje. Planina je znana tudi po obnovljeni Plečnikovi kapelici. Idealna za pohodništvo in turno smuk...

Humor / ponedeljek, 20. februar 2012 / 07:00

Tržnica, da se ti zmeša

V Antibesu smo našli tržnico, ki je paša za oči, nos, brbončice, želodec, še roke ... kar prijel bi vse to, kar se ponuja na polnih stojnicah.

Prosti čas / ponedeljek, 20. februar 2012 / 07:00

Šport odganja negativne misli

Dočakal je zlata sedemdeseta leta. Kranj je zanj najlepše mesto v Sloveniji. Pogled na gore je čudovit, zato je moral stopiti tudi na Triglav.

Gospodarstvo / ponedeljek, 20. februar 2012 / 07:00

Rekord licitacije - za hlod gorskega javorja 16.577 evrov

Šesta licitacija visoko kakovostnega lesa v Slovenj Gradcu je bila rekordna. Še nikoli doslej na njej ni sodelovalo toliko prodajalcev in kupcev kot letos, ko je bila dosežena tudi rekordna cena: 16.5...

Kronika / ponedeljek, 20. februar 2012 / 07:00

Po ropu šla med koruzo

Na kranjskem sodišču so v četrtek z zaslišanjem prič nadaljevali sojenje domnevnim roparjem poštarja v Čirčah pri Kranju.