Post v času ramazana jima pomeni zbližanje z bogom
Jeseničanki Hajrija in Ismihana sta dve od milijonov muslimanov z vsega sveta, ki se v času svetega meseca ramazana postijo. Ramazan je nekaj najlepšega, sta povedali.
Muslimani po vsem svetu praznujejo ramazan, mesec, v katerem prakticirajo tretjo islamsko dolžnost - dolžnost posta. Trideset dni se vsak dan od zore do sončnega zahoda odrekajo hrani in pijači, kajenju pa tudi vsem strastem, grdim besedam, grdim mislim … Med milijoni muslimanov, ki jim ramazan pomeni posebno zbližanje z bogom in telesno in duševno očiščenje, so tudi številni na Jesenicah. Po drugi popoldanski molitvi v prostorih jeseniške islamske skupnosti na Kejžarjevi na Jesenicah smo se prejšnjo soboto pogovarjali s Hajrijo Bečić in Ismihano Sadiković, Jeseničankama, ki sta spregovorili o tem, kakšen pomen ima za muslimane mesec posta. »Ramazan je nekaj najlepšega! Ta mesec vsi težko pričakujemo, navada je, da pred začetkom posta temeljito pospravimo stanovanje, da imamo potem v dnevih posta čas zase, za družino, prijatelje,« je povedala Ismihana, ki je bila rojena na Jesenicah muslimanskima staršema. Hajrija pa se je na Jesenice priselila pred tremi desetletji iz Bosne, posti pa se že od zgodnjih najstniških let. »Post mi prinaša zadovoljstvo v duši, na ta način se približujem Gospodarju,« je povedala Hajrija, ki je v času letošnjega ramazana dopolnila petdeset let in se ob tej prelomnici odločila, da bo začela ves čas nositi muslimansko ruto. Obe sta zatrdili, da v času posta nimata težav s premagovanjem žeje in lakote, čeprav so poletni dnevi vroči in dolgi. V času posta sta namreč v posebnem, na nek način vzvišenem stanju, sta povedali, pri tem pa jima pomaga tudi molitev.
V jeseniški džamiji molijo petkrat na dan, po besedah Hajrije in Ismihane pa je najlepša zadnja večerna molitev, ko vsi pridejo v molilnico in tam vlada posebno vzdušje. Vsak večer, ko sonce zaide, pa je tudi čas za iftar, to je večerni obed, za katerega ženske pripravijo slastne domače jedi od pit, burekov, sirnic, mesa, baklav, hurmašic … Na iftar povabijo sorodnike, prijatelje, običajno tudi jeseniškega imama Munzirja Čelenko. Ta je ob tem povedal, da so muslimanke pri pripravi jedi neprekosljive mojstrice, zlasti se izkažejo ob koncu posta, za ramazanski bajram. Ta bo letos 19. septembra, ko se bodo mize šibile pod značilnimi muslimanskimi jedmi, za muslimane pa bo to velik praznik in blagoslovljen dan. A ob bajramskem veselju bo, tako Čelenka, večina vernikov kar nekako žalostna, da sta post in s tem sveti mesec ramazan končana.