Vpadljiva, a preprosta po sporočilnosti
Slovenski športniki na olimpijskih igrah v Londonu nosijo oblačila, ki jih je oblikoval Kranjčan Sandi Murovec.
Kranj - Olimpijske igre so poseben dogodek, za katerega je treba pri pripravi oblačil upoštevati različne zakonitosti. Med drugim igra določeno vlogo pri oblikovanju tako kompleksne kolekcije tudi denar. »Omogoča najboljše pogoje in predvsem večje število strokovnjakov, ki si jih s tem lahko privoščiš, a denarja v takem obsegu ni. Kljub temu menim, da tudi slednje ne daje nikakršne garancije, da bodo oblačila všeč vsem in vsakomur,« pove Sandi Murovec, oblikovalec letošnje olimpijske kolekcije, ki spremlja olimpijske igre s tribun v Londonu.
V kolekciji London 2012 se prepletajo slovenske nacionalne športne barve: zelena, modra in bela, ki so dopolnjene z dvema nosilnima vzorcema, kjer gre pri prvem za dinamično kombinacijo različnih oblik Triglava kot slovenskega simbola in na drugi strani za preprosto rešitev s ponavljajočimi se napisi Team Slovenia.
Oblikovanje olimpijske kolekcije obsega štiri sklope, ki morajo biti medsebojno usklajeni, a kljub temu strogo namenski: tekmovalna oblačila, nacionalni komplet, komplet za prosti čas in slovesna oblačila. »Ob namenskosti je treba upoštevati še določena pravila in konstante, zahtevane tako s strani mednarodnega kot slovenskega olimpijskega komiteja. Slednje oblikovalca na eni strani omejuje, na drugi pa pred njega postavlja velik izziv.«
Slovesna oblačila, oblačila za prosti čas, nacionalni komplet in navijaške izdelke je izdelal Peak, tekmovalna oblačila pa Toper, oba velika sponzorja Teama Slovenia.
Sandi Murovec meni, da je Olimpijski komite Slovenije naredil velik korak v smeri podpore olimpijcem, da bi ti resnično dobili dobra, vpadljiva in prepoznavna oblačila. »Oba proizvajalca, tako Peak kot Toper sta v nadaljevanju z lastnimi ekipami opravila odlično delo in z odzivom v Londonu smo več kot zadovoljni.«
Z Olimpijskim komitejem Slovenije in panožnimi zvezami Murovec sodeluje že vrsto let, med drugim je bil tudi avtor kolekcije OI Park City 2002, zato so Peaku predlagali njegovo ime, Toper pa je tekmovalna oblačila izdelal avtorsko - vezano na osnovno kolekcijo. Slovenci pa smo spet oblačila sprejeli z mešanimi občutki. Nekateri hvalijo, drugi kritizirajo. »Tako pač je,« in doda: »Končno mnenje in ocene prihajajo po koncu olimpijskih iger in že sedaj lahko rečem, da bodo zelo pozitivne. Ne glede na vse, sem neskončno vesel in ponosen, da bodo ta oblačila za vekomaj nosila pridih zlate medalje.«