Vrata poštnega urada na Sovodnju so večji del dneva zaprta, krajani pa zaman pritiskajo na kljuko.

Pričakujejo pomoč županov

Na Sovodnju je od julija pošta odprta le še po dve uri na dan. "Kmalu bo lahko neekonomično tudi poslovanje trgovine. Naj to mirno gledamo? In podružnična šola? Je rentabilna?" se sprašujejo krajani.

Sovodenj - »Krajevna skupnost Sovodenj je bila takoj po drugi vojni med najbolj naprednimi, sedaj pa smo, kot kaže, obsojeni na propad,« je ogorčen Marko Kržišnik, Sovodenjčan in svetnik občine Gorenja vas - Poljane. Predlaga, da bi v vasi postavili vsaj bankomat, saj krajani poštni urad največkrat uporabljajo zgolj za dvig gotovine.

Tudi novi obratovalni čas pošte buri duhove, saj je odprta ali dopoldne med 9. in 11. uro ali popoldne od 15. do 17. ure. Stanko Bajt, tudi občinski svetnik, pravi, da bi bilo bolje od 13. do 15. ure: »Našo pobudo so na Pošti Slovenije zavrnili. Tako morajo vsi, ki gredo z dela, še na pivo v bližnji bife.«

»Ekonomika se v tako majhen kraju nikoli ne izide. Tudi po novem se ne bo, kar lahko pomeni le, da bo Pošta svoj urad čez nekaj let povsem zaprla. Sedaj gredo krajani na pošto v Gorenjo vas ali Žiri, spotoma v trgovino. Bodo tudi to zaprli? Veste, starejši pošto potrebujejo in so je vajeni,« dodaja Kržišnik. Meni, da bi morali vsi gorenjski župani, kjer so takšni podeželski uradi, skupaj z argumenti nastopiti proti Pošti.

Manj tudi delovnih mest

V dveh desetletjih je s Sovodnja izginilo približno šestdeset delovnih mest. »Kar je razumljivo, saj moraš biti zelo trmast, da vztrajaš, če imamo pa še cesto tako slabo,« še pravi Kržišnik. »Sovodnja nikakor ne zapostavljamo, saj smo naredili enega najlepših, zagotovo pa najdražje športno igrišče,« pravi domači župan Milan Čadež. Dodaja, da iz leta v leto država obnovi kos ceste do Sovodnja (sedaj je v projektiranju glavni del Fužinskega klanca), koča na Ermanovcu je pridobila čistilno napravo, lani je občina dodala nov oddelek vrtca.

»Racionalizacija je stvar Pošte, mi se moramo navaditi na nov odpiralni čas. Pobudo za postavitev bankomata pozdravljam, katera od bank bi morda lahko postavila rabljenega in bi bila investicija manjša, pri njej pa bi lahko pomagala tudi občina,« še pove Čadež. Gorazd Čadež, namestnik direktorja poslovne enote Pošte Slovenija Kranj, pojasnjuje, da so letos v nekaterih poštah uvedli deljen delovni čas: »Pošta Slovenije je spremembe delovnih časov pošt pripravljala že precej časa in premišljeno.« Med drugim gre tudi za demonopolizacijo poštnih storitev. Čadež zagotavlja, da so vse spremembe podkrepljene z analizami in na podlagi statističnih podatkov o obiskih strank na poštah.

Bankomata ne bo

»Delovni čas pošte na Sovodnju smo določili, glede na število opravljenih storitev, razpoložljivost delovnih mest in glede na statistične podatke o obiskih pošte,« pove Gorazd Čadež in tudi, da so obveščeni o odzivih uporabnikov, in zagotavlja, da so spremembe pripravili na način, da bi bili negativni učinki čim manjši. Glede postavitve bankomata na Sovodnju pravi, da je Poštna banka Slovenije članica NKBM, zato bodo pobudo posredovali tej banki.

Z željo po bankomatu so že seznanjeni v Gorenjski banki: »Analizirali smo uporabniški potencial in ugotovili, da število opravljenih transakcij nikakor ne bi doseglo ravni, ki bi opravičevala namestitev bankomata.« Tako kot tudi druge banke, ki smo jih vprašali, ugotavljajo, da investicije v nakup in postavitev bankomata (med 30 in 50 tisoč evri) ne bi pokrili, še manj pa stroške rednega oskrbovanja, varovanja, komunikacij, servisiranja in podobno.

V SKB pričakujejo pobudo krajanov oziroma občine, vendar po grobi oceni menijo, da bankomat na Sovodnju ne bi zadostil kriterijem za postavitev, v Abanki letos ne načrtujejo postavitve bankomata na Sovodnju, v NLB se za postavitev bankomatov odločajo po skrbnem proučevanju. V Hypo pravijo, da ta regija trenutno ni njihova prioriteta, v Unicredit banki pa, da jim kljub njihovi veliki želji vedno ne uspe zadovoljiti vseh potreb strank; dali so vsaj nekoliko bolj spodbuden odgovor: »Interes krajanov si bomo vsekakor zabeležili in se vam za informacijo zahvaljujemo.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / sreda, 25. julij 2007 / 07:00

Začetek gradnje Šmidovega loga

Na območju Šmidovega travnika na Gmajnici, ki je v občinskih prostorskih aktih zapisano kot stanovanjsko območje KO 13 Gmajnica, se je pred dnevi začela gradnja stanovanjske soseske, imenovane Šm...

Objavljeno na isti dan


Kranj / četrtek, 14. februar 2008 / 07:00

Več želja, kot je denarja

V kranjsko občinsko blagajno se bo letos steklo nekaj manj kot 55 milijonov evrov.

Kranj / četrtek, 14. februar 2008 / 07:00

Nova tribuna v športnem centru

Športni center Kranj naj bi dobil manjšo tribuno med glavnim in pomožnim nogometnim igriščem. Za popravilo in upravljanje z dotrajano glavno tribuno občinsko vodstvo še išče rešitev.

Kranj / četrtek, 14. februar 2008 / 07:00

Kranj in La Ciotat pobratena že petdeset let

Visoko obletnico pobratenja dveh mest bodo v Kranju obeležili s prireditvami. Občinska svetnica Petra Mohorčič pa je predlagala, naj park pred Fakulteto za organizacijske vede na Zlatem polju poimenuj...

Kranj / četrtek, 14. februar 2008 / 07:00

Energetsko potratne javne stavbe

V kranjski občini naj bi v prihodnje pospeševali rabo obnovljivih virov energije, predvsem biomase in sončne energije.

Splošno / četrtek, 14. februar 2008 / 07:00

Garažna hiša je rešitev

Olivera Stojanović: »Pozdravljam odločitev občine, da parkirišče pred Čebelico uredi samo za stanovalce mestnega jedra. Za ostale obiskovalce mesta pa naj raz...