V družbi podžupanje Nade Mihajlovič (na levi) in direktorice Zavoda za Turizem, Natalije Polenec (na desni) se je zbralo osem vrhunskih slovenskih umetnikov: (z leve) Franc Novinc, France Slana, Dušan Tršar, Dragica Čadež, Franko Vecchiet, Vladimir Makuc, Jože Ciuha in Bogdan Borčič. V ozadju umetniški vodja galerije Marko Arnež.

Ščepec ozračja iz ateljejev velikih

V Galeriji Prešernovih nagrajencev za likovno umetnost v Kranju je čez poletje na ogled razstava z naslovom 8 ateljejev Prešernovih nagrajencev.

Z razstavo 8 ateljejev Prešernovih nagrajencev v kranjski galeriji, ki z vsako novo razstavo dobiva večjo veljavo v slovenskem prostoru, želijo pokazati, kaj novega nastaja v ateljejih naših vrhunskih umetnikov. V navidez običajnem sporočilu prvega stavka pa je vendarle mogoče prebrati mnogo več. Ne gre namreč zgolj za še eno v vrsti skupinskih razstav, saj svoja dela predstavlja osem vrhunskih slovenskih slikarjev in kiparjev, ki so svojo kvaliteto v njihovih pol stoletja trajajočih ustvarjalnih opusih med drugim dokazali tudi s Prešernovo nagrado oziroma nagrado Prešernovega sklada.

Zapisano po abecednem redu: Bogdan Borčič, Jože Ciuha, Dragiča Čadež, Vladimir Makuc, Franc Novinc, France Slana, Dušan Tršar in Franko Vecchiet so sama velika imena slovenske likovne ustvarjalnosti, katerih dela smo v kranjski galeriji že imeli možnost videti, bodisi na skupinskih bodisi samostojnih, tudi preglednih razstavah. Tokrat pa lahko za trenutek pogledamo tudi v njihove ateljeje, ali kot je povedala dobra poznavalka slovenske likovne umetnosti Nada Zoran z ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport: »S pogledom v atelje vstopamo v umetnikov skrajno osebni prostor, v laboratorije njihovih sanj, kjer se ne srečamo samo z njihovimi umetninami, ampak tudi malimi drobnimi risbami, skicami, paletami, barvami v številnih malih in velikih stekleničkah, orodji in materiali, ki jih uporabljajo pri delu, pa tudi raznimi predmeti, ki jim dajejo navdih.«

Umetniški vodja galerije Marko Arnež je razstavo pripravljal zadnja dva meseca, ko je avtorje intenzivneje obiskoval v njihovih ateljejih. »Obiskovalci galerij običajno vidijo le avtorjeva dela, tokrat pa smo v galeriji želeli nekako prenesti tudi ozračje njihovih ateljejev. Prikazujemo ga na tri načine z njihovimi portreti, nastalimi v ateljejih, s filmi, ki so bili posneti ob njihovih razstavah v naši galeriji oziroma smo si jih za to priložnost izposodili v arhivu RTV Ljubljana, kot začimba na vse to pa so osebni predmeti oziroma artefakti, ki jih spremljajo v njihovem ustvarjalnem okolju,« je povedal Marko Arnež in dodal, da so umetniki tokrat na ogled postavili predvsem dela, ki so jih ustvarili v obdobju zadnjih dveh, treh let. Gre za umetnike dveh generacij, prvih v poznih osemdesetih letih in drugih starih okrog sedemdeset let, ki jih še vedno ali pa vedno bolj nosijo nove ideje in ustvarjalna sla. »Vladimir Makuc je še dve uri pred postavljanjem razstave končeval svoje zadnje delo,« pove Arnež.

Na ogled so predvsem dela v tehniki akvarel, disperzijska tempera na platnu, olja na lesonitu, akrili, tudi instalacija … V razgibanem prostoru, kot je Pavšlarjeva hiša, v kateri je galerija, so svoja »mala razstavišča« izbirali tako posamezni avtorji kot oba avtorja postavitve: poleg Arneža še slikar Franko Vecchiet.

Soglašanje s tovrstno predstavitvijo in vpogledom v njihove ateljeje so umetniki na najlepši način potrdili s svojo prisotnostjo na odprtju razstave, ki ga je z igranjem na trobento pospremil aktualni nagrajenec Prešernovega sklada Franc Kosem. »Pomembno je, da vsi ti umetniki galerijo štejejo za svojo, da se kot Prešernovi nagrajenci v njej prepoznajo in da konec koncev ta na neki način postane njihov dom. Tu lahko razstavljajo svoja dela na način, kot sami želijo,« je še dodal Marko Arnež. Razstava bo na ogled do 31. avgusta, med tednom od 10. do 18. ure in ob sobotah od 10. do 13. ure. Ob ponedeljkih je galerija zaprta.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / sreda, 4. julij 2018 / 14:58

Sem človek, ki sprejme izziv

Mateja Udovč, v prvi volilni enoti izvoljena poslanka SMC v novem sklicu državnega zbora, je na politični sceni povsem nov obraz.

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 6. april 2007 / 07:00

Kolesarski izleti po občini Jesenice

Na kolo za zdravo telo je sicer fraza, toda pri TIC-u so to dosledno upoštevali in pripravili posebno karto kolesarskih izletov. Zloženka je v slovenskem in italijanskem jeziku, predlaga...

Zanimivosti / petek, 6. april 2007 / 07:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Zakonca Marija in Marjan Hafner živita v vasi Trnje, ki se strmo dviga v hrib, tako da se iz njune hiše razprostira prelep pogled na Škofjo Loko. Poklicno pot sta začela v jeseniš...

Slovenija / petek, 6. april 2007 / 07:00

Vlada za sanacijo plazov

Ljubljana - Vlada je v načrtu sanacijskih ukrepov na določenih zemeljskih plazov za letos predvidela nekaj več kot dva milijona evrov. Med 16 občinami, kjer bodo saniral...

Tržič / petek, 6. april 2007 / 07:00

Tržiška komunala nima izgub

Tako trdi direktor Florijan Bulovec, kateremu župan Občine Tržič očita slabo poslovanje. Nezadovoljstvo med delavci.

Zanimivosti / petek, 6. april 2007 / 07:00

Maksi shaker za rekord

Študentje Višje strokovne šole za gostinstvo in turizem Bled so v največjem sodobnem kovinskem shakerju doslej zmešali kar 400 litrov koktajla.