Cecilija Grzetič je s svojimi stotimi leti najstarejša stanovalka trzinske enote Doma počitka Mengeš. (Foto: arhiv Doma počitka Mengeš)

Bila je vranje črnih las

V trzinski enoti Doma počitka Mengeš so praznovali s svojo najstarejšo stanovalko Cecilijo Grzetič, ki je dopolnila sto let.

Visokega jubileja, kakršnega v trzinskem domu še niso imeli, so se 18. junija poleg slavljenke in drugih stanovalcev Doma udeležili tudi njeni sorodniki in župan Anton Peršak.

Direktorica Doma počitka Mengeš Irena Gričar je vsem navzočim na kratko predstavila življenjepis gospe Cecilije, ki je poln težkih, a tudi veselih dogodkov. Rodila se je v majhni vasici na kraškem robu v Podgorju pod Slavnikom in se pridružila dvema bratoma in trem sestram na manjši kmetiji. Mama ji je umrla, ko je imela Cecilija komaj štiri leta, zato je imel nanjo najmočnejši vpliv oče, ki ji je privzgojil izredno ljubezen do petja in branja, kar je prenesla tudi na svoje štiri otroke. »Postala je lepo dekle, vranje črnih las. Velikokrat nam je pripovedovala, da je vedno, ko si je v Trstu naredila trajno, pri frizerju zaradi gostih las morala plačati dvojno ceno. In res, vedno je bila urejena in sfrizirana. Pri triindvajsetih letih se je poročila s tri leta starejšim Francem, s katerim sta bila skupaj kar šestinpetdeset let,« je o mami, ki so ji domači zaradi olike in lepega vedenja, ki se ga je naučila že v rani mladosti, rekli kar 'naša aristokratinja', povedala njena hčerka Ana Marija Čretnik. Veliko veselje v njeno življenje danes prinaša njenih pet vnukov in šest pravnukov. Ob pihanju svečk na torti so ji vsi skupaj zaželeli, da ostane še naprej čila in vedra kot do sedaj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Rekreacija / četrtek, 30. junij 2016 / 16:28

Ohladitev za soparo

Izvir Bistrice (610 m) – Skrito bučanje vode. Prijetna ohladitev v soparnih dneh. Nižinsko osrčje Spodnjih bohinjskih gora.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 7. januar 2019 / 18:43

Po Jakobovi poti v Kompostelo

Marsikateri sprehajalec po Šenčurju in okoliških krajih se sprašuje o pomenu oznak, školjk ali rumenih puščic ob poteh. Gre za Jakobovo pot oz. slovenski camino – vse te poti vodijo h končnemu cilju v...

Zanimivosti / ponedeljek, 7. januar 2019 / 18:41

Mačkov pohod dobro obiskan

Pohodniška sekcija Škrjančki Planinskega društva Komenda je na novega leta dan organizirala tradicionalni, že 21. Mačkov pohod iz Poženika po stari poti na Šenturško Goro in nazaj v dolino.

Zanimivosti / ponedeljek, 7. januar 2019 / 18:37

Pravljica za male in velike

S pravljico Jan in njegove vragolije želi njena avtorica Irena Sokol iz Stražišča pri Kranju otroke in tudi odrasle spomniti na to, kaj je v življenju zares pomembno.

Cerklje na Gorenjskem / ponedeljek, 7. januar 2019 / 18:36

Franci postavlja jaslice že skoraj vse življenje

Cerklje – Postavljanje jaslic je eno najbolj razširjenih tradicij v krščanskem svetu. To tradicijo že 48. leto ohranja v svojem domu v Cerkljah tudi Franci Kuralt, ki je jaslice tudi tokrat postavi...

Gospodarstvo / ponedeljek, 7. januar 2019 / 18:36

Višji prispevek države k zavarovalni premiji

Kranj – Vlada je ob koncu lanskega leta spremenila uredbo o sofinanciranju zavarovalnih premij za zavarovanje osnovne kmetijske pridelave in ribištva, na podlagi katere bo zvišala sofinanciranje za...