Ana Soklič (Foto: arhiv POP TV)

Sedaj se začne pravo delo

Ko smo Ano Soklič najprej srečali na avdiciji za slovenski X Factor, smo bili prepričani, da bo izbrana. V nadaljevanju nismo dvomili, da bo s svojim prepoznavnim glasom močna konkurenca sotekmovalcem in glede na to, kako so bili izločanja in nastopi videti do nedavnega, smo Gorenjci verjeli in upali, da bomo našo predstavnico lahko poslušali tudi v zadnji oddaji X Factorja.

Osemindvajsetletna Gorenjka Ana Soklič prihaja iz majhne vasice Savica blizu Bohinjske Bistrice. »Občasno sem prisotna tudi v Lescah, kjer imava s kolegom glasbeni studio, ki mi omogoča kvalitetno delo na področju glasbe,« pove Ana, ki živi in diha za glasbo. Pred leti smo jo srečali na Emi in Slovenski popevki, jo spoznali tudi kot dekle z umetniškim imenom Diona Dimm.

Šov X Factor se je zanjo končal žal pred velikim finalom.

»O oddaji v začetku nisem veliko vedela, spremljala sem ameriško in angleško različico. Prijavila sem se predvsem zato, ker sem vedela, da bo imela oddaja izjemno gledanost in se nisem zmotila. Izziv mi je predstavljalo petje 'coverjev', kajti z avtorsko glasbo je pot pri nas precej bolj trnova in nepredvidljiva. Ob prijavi na X Factor sem se zavedala svojih kvalitet. Mislim pa, da je bil morda v zraku dvom s strani producentov oddaje, kajti oni iščejo novo ime na slovenski glasbeni sceni. Ko sem iz kroga v krog napredovala, sem bila seveda deležna tudi vse večjih pritiskov in vse več se je tudi pričakovalo od mene. S pričakovanji pa raste tudi zahtevnost do sebe. Tukaj sem doživela 'različne poglede' na performans, čeprav je bila moja želja le, da dam od sebe vse, kar zmorem, da prepričam publiko na odru in ne v zaodrju ..., ker še vedno menim, da je za dober nastop potrebno odkrito – pa čeprav včasih 'nevšečno' spregovoriti s sodelavci. In moji so bili dobri in potrpežljivi - vsi so se trudili po svojih najboljših močeh. To resnično spoštujem in sem vesela, da je bilo tako, čeprav nismo bili vedno enakega mnenja. Veste, če bi imela šestnajst let, bi bilo drugače. Na X Factor sem prišla z izkušnjami, z veliko že opravljenega dela, zato sem bila mogoče za nekatere preveč 'vsevedna'. Mislim, da se je to poznalo na odru, zahtevni gledalci so to opazili. Izjemno pa sem zadovoljna s svojim napredovanjem in izdatni podpori, ki sem je bila deležna v živih finalnih oddajah.«

Da ste izredna pevka, je ves čas poudarjala tudi vaša mentorica Jadranka, pa tudi drugi tega nikoli niso zanikali. Zakaj mislite, da enim recimo preboj iz tedna v teden uspeva z lahkoto, medtem ko drugim malce manj, pa jim vendar na koncu vedno uspe?

»Ne vem. Imam svoje videnje glasbe, svoj način dojemanja interpretacije, ki me velikokrat vodi v trde preizkušnje in postavlja pred težke izzive. Navdihuje me marsikaj, kar ni vedno komercialno in všečno. Včasih mislim, da se nisem rodila v pravi državi (smeh), če se pošalim, saj navdih največkrat najdem v soulu, bluesu, gospelu, kajti tam je vokal tisti, ki te 'ponese do neba'. Delček te zmožnosti interpretacije se trudim vnesti tudi sama, koliko mi to uspe, je seveda odvisno še od publike, ki to ceni. Vesela sem, da mi je uspelo prepričati toliko ljudi, saj nisem pričakovala tolikšne podpore, kot sem je deležna sedaj. Jadranka je to mojo željo po močni interpretaciji začutila in mi ves čas stala ob strani.«

Odskočna deska za nadaljevanje glasbene kariere ni slaba.

»Samo malo časa potrebujem, da se osredotočim in nadaljujem tam, kjer sem ostala. Imam pripravljenega veliko materiala, ni me strah prihajajočih izzivov. Sedaj se začne pravo delo, petje 'coverjev' bo le del mojih nastopov.«

Kako sedaj gledate na X Factor?

»Zame je bila to fantastična priložnost za nastope pred tako velikim avditorijem. Zahvaljujem se vsem, ki so mi omogočili toliko dobrih nastopov na televiziji, vesela sem vseh prijateljskih odnosov, ki smo jih stkali v tem času.«

Kot smo že omenili, smo vas v preteklosti spoznali že kot Diono Dimm, ki je nekje na sredi svoje glasbene poti 'izginila', čeprav se vas po njej ljudje še vedno spomnijo. Je sedaj čas za Ano Soklič?

»Ni se veliko spremenilo. Ime ni pomembno, kajti ljudje poslušajo sporočilo, interpretacijo. Imam sodelavce, s katerimi še vedno delam, kot sem v preteklosti. Diona Dimm je bilo obdobje, ko so bile še drugačne razmere na našem trgu. Tudi nekaj izkušenj iz tujine mi je danes v ponos, spoznala sem ljudi, ki v tem poslu predstavljajo svetovni 'mainstream'. Ali bom kdaj sodelovala z njimi, pa žal ne znam odgovoriti. V življenju so stvari, na katere imate vpliv, so pa tudi situacije, ko vam drugi krojijo vašo pot. Zaupanje je nujno, vseeno pa človek s časoma postane bolj previden in odgovoren.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Cerklje na Gorenjskem / petek, 25. junij 2021 / 21:29

Svečanosti na Jezerskem vrhu in Krvavcu

Jezersko, Krvavec – To in naslednjo soboto, 26. junija in 3. julija, bosta v počastitev tridesete obletnice osamosvojitve potekali dve svečanosti, na kateri vabijo veterani vojne za Slovenijo iz Kr...

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 26. oktober 2009 / 07:00

Kriminal

»Pridni« vlomilci Domžale - V Domžalah so bili v zadnjih dneh tatovi zelo aktivni. Prejšnji ponedeljek zgodaj zjutraj so tako nepridipravi vlomili v p...

Tržič / ponedeljek, 26. oktober 2009 / 07:00

Črno delo malih le na črno

Mali dimnikarji, ki niso dobili koncesij, so se sešli v Tržiču. Čutijo se opeharjene, ker je država dovolila delo le velikim podjetjem, ki ne spoštujejo koncesijskih pogodb.

Kranj / ponedeljek, 26. oktober 2009 / 07:00

Dom je večji in prenovljen

Letošnji praznik Krajevne skupnosti Primskovo je bil prav poseben. Tamkajšnji Dom krajanov je bogatejši za prizidek, prenovljena velika dvorana pa že vabi v goste ...

Medvode / ponedeljek, 26. oktober 2009 / 07:00

Slavnostna akademija LDS Medvode

Medvode - V LDS Medvode so 15. oktobra s slavnostno akademijo proslavili 15-letnico občinskega odbora LDS v Medvodah. Udeležili so se je ustanovni in današnji člani, slavnostni g...

Kranj / ponedeljek, 26. oktober 2009 / 07:00

Zbogom, samopostrežni terminali

Kartic zdravstvenega zavarovanja pacientom za storitve na Gorenjskem ni več treba potrjevati na samopostrežnih terminalih. Kartic ni treba menjati za nove, a jih morate obvezno imeti s seboj pri pregl...