"Kupci drugače kot v letih pred krizo ne kupujejo več na zalogo. Izpolnjevati moramo konkretna naročila za konkretne kupce, kar pomeni, da tudi mi ne moremo več proizvajati na zalogo," pravi Slavko Kanalec. (Foto: Tina Dokl)

Dražje surovine Acroniju nižajo dobiček

"V prvih petih mesecih leta se spopadamo z neugodnimi razmerami na trgu: po eni strani cene naših izdelkov padajo, po drugi cene osnovnih surovin naraščajo," pravi Slavko Kanalec.

Jesenice - V jeseniškem Acroniju, članu skupine SIJ - Slovenska industrija jekla, v prvih petih mesecih leta količinsko beležijo višjo prodajo kot v istem obdobju lani (150 tisoč ton, lani 139 tisoč ton izdelkov iz jekla), a je izkupiček manjši (lani do maja 210 milijonov evrov, letos deset milijonov evrov manj). »Veliko pozornosti namenjamo izboljšanju prodajnega portfelja, saj želimo prodati več izdelkov z višjo dodano vrednostjo. Žal načrtov ne izpolnjujemo v celoti po svojih željah, predvsem zaradi višanja cen surovin in energentov,« pravi glavni direktor Slavko Kanalec.

Od januarja do konca maja 2012 so v Acroniju dosegli 1,8 milijona evrov čistega dobička, lani v istem obdobju 6,5 milijona evrov. Razlog so višji stroški surovin in tudi visoke podražitve zemeljskega plina. Takšnih cenovnih pritiskov ne morejo takoj preliti v cene končnih izdelkov, še posebej ne vpliva višjih cen zemeljskega plina, saj ga po podatkih vodstva konkurenca kupuje precej ceneje.

Uspešno kljubovanje siceršnjim slabim gospodarskim razmeram v Evropi pa gre tudi na račun inovacij. Acronijevci so stalni dobitniki priznanj za inovacije na Gorenjskem in v Sloveniji, te pa tovarni iz leta v leto prinašajo novo ponudbo in dodaten prihodek. »Medtem ko proizvodnja in prodaja jekla v svetu padata, mi načrtujemo rast. To lahko dosežemo le skozi boljše trženje in boljše izdelke. Ponosen sem, da manjše in večje izboljšave nastajajo med vsemi zaposlenimi, v razvoju pa prednjačijo inovacije v nove izdelke. To je gonilo naše prodaje in višje dodane vrednosti,« je zadovoljen Kanalec.

Ključni jesenski meseci

Kot kaže sedaj, pa bo leto 2012 težje, kot so pričakovali. Decembra načrtujejo izpeljavo največje letošnje naložbe in s tem celomesečno ustavitev jeklarne in vroče valjarne. Poleg tega bodo dodali peč za toplotno obdelavo plošč, prilagajajo tudi celotno proizvodno verigo novi širini izdelkov (250 centimetrov). Pred kratkim so začeli prenavljati še informacijski sistem, s katerim bodo lahko bolje vodili procese in izboljšali poslovanje. Skupno letos v Acroniju za investicije namenjajo 15 milijonov evrov. »Le tako smo lahko konkurenčni,« pravi glavni direktor.

V predpoletnih mesecih ugotavljajo, da se povpraševanje na ključnih trgih umirja, zato morajo veliko pozornosti namenjati zapolnjevanju vrzeli v proizvodnji. »Poletno zatišje je v zadnjih letih v naši panogi običajno, a nas skrbi, kako bo po počitnicah, saj so sedaj glavni kupci prepolovili količine. Kljub temu o hujših vplivih na naše poslovanje zaradi gospodarske krize še ne morem govoriti,« pojasni Kanalec in nadaljuje: »Preostali jesenski meseci so naši tradicionalno dobri meseci. Z večjimi prodajnimi količinami, s povečanim proizvodnim portfeljem in s tem prodajo jekel z višjo dodano vrednostjo bo, upajmo, tudi izkupiček boljši, kot je bil v prvih mesecih.«

Obetaven ameriški trg

Večja težava (za vse proizvajalce na skoraj vseh svetovnih trgih) je upad povpraševanja po jeklarskih izdelkih na Kitajskem, zato so se tamkajšnji jeklarji agresivno lotili izvoza. Zaradi naprednih tehnologij in ogromnih tovarn so kitajski jeklarji konkurenčni, to se odraža predvsem pri cenah. »Še najmanj prihod Kitajcev čutijo na ameriškem trgu, kamor smo pred dobrim letom zakorakali tudi mi. Vsako leto naj bi podvojili prodajo v Združenih državah, za zdaj nam dobro kaže,« je optimističen glavni direktor.

Čeprav v Acroniju ne gre vse po načrtih, pa ostrejših ukrepov vodstvo še ne napoveduje. V začetku leta so povišali plače za odstotek, v teh dneh bodo zaposleni prejeli regres, tudi odpuščanja ne bo. Slavko Kanalec pove, da zmanjšujejo število zaposlenih, a le z rednimi odhodi zaposlenih v upokojitev in podobno.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / sreda, 4. julij 2012 / 07:00

Gorenjski Orfej

Včasih smo ga poslušali predvsem na vaških odrih, sedaj pa Klemen Torkar poje glavno vlogo Orfeja v najstarejši ohranjeni operi Claudia Monteverdija, ki je bila 1. julija premier...

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 18. april 2022 / 19:28

Most bodo razširili

Kranjska občina je po lanskem zapletu vendarle zaprosila za gradbeno dovoljenje za rekonstrukcijo Savske ceste in mostu pri Planiki. Projekt je nujen zaradi nove stanovanjske soseske Ob Savi.

Žiri / ponedeljek, 18. april 2022 / 19:27

Odprtje doma maja, na dan zmage

Prvega stanovalca bodo v domu starejših občanov Žiri sprejeli 9. maja – na dan zmage, kot je poudarila poslovna direktorica SeneCure Slovenija Sanda M. Gavranovič. Ob dnevu odprtih vrat v torek pa so...

GG Plus / ponedeljek, 18. april 2022 / 19:27

Prvi slovenski pisec kriminalk

Letos mineva 180 let od rojstva pisatelja, satirika, urednika in založnika Jakoba Alešovca, sodobnika Jurčiča, Levstika, Bleiweisa, sicer gorenjskega rojaka, rojenega na Skaručni pri Vodicah.

Škofja Loka / ponedeljek, 18. april 2022 / 11:41

Na Loškem je veliko krvodajalcev

Krvodajalci na območju občin Škofja Loka, Gorenja vas - Poljane, Žiri in Železniki glede darovanja krvi sodijo v vrh krvodajalcev tako na Gorenjskem kot v Sloveniji, minulo sredo pa jim je RKS – Območ...

Gospodarstvo / ponedeljek, 18. april 2022 / 11:40

Predavanje Od semena do sadike

Brezje – Društvo žensk z dežele občine Radovljica in Oddelek za kmetijsko svetovanje pri Kmetijsko gozdarskem zavodu Kranj vabita v četrtek, 21. aprila, z začetkom ob pol štirih popoldne v Kulturni...