Primož Bajželj: "Naš cilj niso globe, ampak zmanjšanje količine odpadkov, ki jih moramo predati odstranjevalcem odpadkov, po drugi strani pa povečanje količin ločeno zbranih odpadkov, ki jih oddamo družbam za predelavo odpadne embalaže in reciklatov." (Foto: Tina Dokl)

Iz leta v leto boljše ločevanje

Največ težav pri ločevanju odpadkov imajo stanovalci večstanovanjskih stavb. Nekaterim je vseeno, drugi ne vedo točno, v kateri zabojnik odložiti posamezne odpadke. Tudi na takšna vprašanja odgovarjata akcija in zloženka Ločevanje je zakon.

Kranj - Ločevanje odpadkov je velika večina Gorenjcev sprejela, nekateri še vedno ne. V nekaterih sredinah poudarjajo, da z vse boljšim ločevanjem odpadkov konkretno nižajo račune (oziroma jih pristojni ne višajo) za ravnanje z odpadki. Pa vendar, ali v gospodinjstvih natančno vedo, kam sodi kateri odpadek? Je surovo in toplotno obdelano meso enak odpadek? Kam sodi neuporabljena (a uničena) in uporabljena plenica? Kam sodi uporabljena papirnata kuhinjska krpa, kam papirnati robček. Verjamemo, da se ob takšnih vprašanjih za glavo primejo tudi strokovnjaki na področju ravnanja z odpadki.

Nas je zanimalo, kako skrbni so prebivalci, kjer za odpadke skrbi Komunala Kranj, ali znajo odgovoriti na zgoraj postavljena vprašanja, pri katerih odpadkih se v gospodinjstvih najbolj motijo in kaj nikakor ne sodi v noben zabojnik pred domačo hišo oziroma stanovanjem. Komunala Kranj vodi javno gospodarsko službo ravnanja z odpadki v Mestni občini Kranj in občinah Šenčur, Cerklje, Naklo, Preddvor in Jezersko oziroma za okoli 77 tisoč prebivalcev ali več kot tretjino Gorenjcev.

Ločevanje se krepi

»Odpadke smo začeli ločevati v letu 2009 v občini Cerklje na Gorenjskem, kjer smo uvedli rumeno oziroma prozorno vrečo za zbiranje embalaže. Na vseh drugih območjih pa leto kasneje z rumenimi zabojniki za embalažo po sistemu od vrat do vrat. Akcije, nenehno dopolnjevanje ločenega zbiranja in ozaveščanje prebivalstva že dajejo rezultate,« pravi Primož Bajželj, vodja poslovne enote Komunala pri Komunali Kranj.

V slabih treh letih se je količina odloženih odpadkov s 26 tisoč ton zmanjšala na 12 tisoč ton letno oziroma za več kot polovico. »Danes je že prek 57 odstotkov odpadkov ločenih, a to še ni dovolj. Do konca prihodnjega leta želimo ta odstotek zvišati prek 65, zato smo zelo veseli, da naša priporočila in nasvete gospodinjstva upoštevajo,« pravi Bajželj. Po izkušnjah kranjske komunale je sistem ločenega zbiranja odpadkov sprejelo okoli tri četrtine prebivalstva, nekaj jih še vedno ne verjame v cilje ločevanja oziroma so do tega brezbrižni. Tudi zato na komunali ozaveščajo, spodbujajo in pripravljajo nove akcije. Najnovejša je (tudi zloženka) Ločevanje je zakon.

Še vedno veliko nepravilnosti

Četudi je še vedno veliko tistih, ki jim je za ločevanje odpadkov vseeno, pa tudi tisti, ki ločujejo, to lahko počno narobe. »Največ težav opažamo pri bioloških odpadkih, predvsem zato, ker kuhinjski odpadki niso v biološko razgradljivih vrečah, torej papirnatih ali iz posebnega rastlinskega škroba, ki jih ponujajo trgovski centri ali v naši komunali. Še najlažje pa je takšne odpadke spraviti v papirnate vrečke, ki ostanejo ob nakupu kruha,« pojasni Primož Bajželj.

V rumenih zabojnikih, ki so namenjeni le embalaži, komunalni delavci velikokrat opazijo neočiščeno embalažo z ostanki hrane, v zelenih zabojnikih, ki so namenjeni ostankom odpadkov, pa je še vedno veliko embalaže in bioloških odpadkov. »Razlogov, da bi embalažo in biološke odpadke odložili v zelene zabojnike, ni, saj je možnosti za ločevanje veliko: od rumenih zabojnikov za embalažo do ekoloških otokov s številnimi zabojniki, za večje količine odpadkov pa imamo zbirne centre,« pove sogovornik.

Opozorila na zabojnikih

Že čez nekaj dni Komunala Kranj uvaja nov sistem obveščanja lastnikov ali najemnikov zabojnikov o pravilnem ločevanju odpadkov. »Uvajamo nov pristop ozaveščanja gospodinjstev, saj bomo označevali zabojnike glede na (ne)primernost ločevanja. Po domače: kjer bomo ugotovili neprimerno vsebino odpadkov, se bo na zabojniku pojavila nalepka,« pove vodja enote Komunale.

Nalepke so tri: rumena, oranžna in rdeča. Rumena bo uporabnikom signalizirala, da ne ločujejo pravilno. Oranžna pomeni, da bodo komunalci ob naslednji kršitvi zaračunali stroške dodatnega ločevanja odpadkov. Šele prihodnje leto bodo začeli uporabljati tudi rdeče nalepke. Te bodo pomenile, da uporabniki ne upoštevajo pozivov k ločevanju odpadkov, vsebina zabojnikov je dlje časa neprimerna. Vse dodatne stroške, ki jih bodo imeli v Komunali Kranj zaradi odvoza s posebnim tovornjakom in zaposlenimi, ki bodo ločevali odpadke namesto gospodinjstev, bodo dodatno zaračunali. O neodgovornem ravnanju bodo obvestili tudi medobčinski inšpektorat.

Poleg naštetih bodo komunalni delavci na zabojnike lahko nalepili še tri nalepke: zelena bo pomenila, da so veseli pravilnega ločevanja odpadkov. Modra bo svetovala, da uporabnik zamenja velikost zabojnika oziroma najame dodaten zabojnik. Vijolična nalepka bo predlagala, da zabojnik zaradi dotrajanosti ali poškodb zamenjate.

Težave v večstanovanjskih stavbah

»Globe niso naš cilj, vendar bodo nujne v primerih, ko nekdo ne bo ukrepal niti po številnih opozorilih,« pojasnjuje Bajželj. Največ težav z ločevanjem odpadkov je danes pri večstanovanjskih stavbah. Tu so za več gospodinjstev hkrati isti zabojniki in tudi v primerih, ko 85 odstotkov gospodinjstev odpadke ločuje, manjšina lahko izniči trud večine.

»Dogajajo se tudi druge nepravilnosti, zato priporočamo, da bi zabojnike zamrežili in določili skrbnika, ki bi nadzoroval odlaganje in tudi opozarjal. Veliko lažje je urediti ločevanje z nekom, ki ga stanovalci poznajo, kot z našimi nadzorniki ali inšpektorji,« pojasnjuje Bajželj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 3. julij 2020 / 16:46

Petek nasledil Grosa

Franci Petek je zapustil funkcijo direktorja Smučarske zveze Slovenije in bil imenovan za vršilca dolžnosti direktorja Zavoda za šport Planica, ki ga je vse od ustanovitve vodil Jelko Gros. Novi vršil...

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 30. oktober 2007 / 07:00

Naših sto planinskih let

Planinstvo društvo Škofja Loka praznuje visok jubilej, ki ga bodo sklenili s slovesnostjo 29. novembra.

Splošno / torek, 30. oktober 2007 / 07:00

Ptičja abeceda - freske na lehnjaku

Pred dnevi so v Osnovni šoli Ivana Tavčarja Gorenja vas zaključili projekt Ptičja abeceda – freske na lehnjaku. Freske upodabljajo 25 ptic in prav toliko črk slovenske abecede in so delo akademsk...

Zanimivosti / torek, 30. oktober 2007 / 07:00

Rotarijci pomagali trem družinam

Železniki - Predstavniki Rotary cluba Škofja Loka (RC) so minuli petek trem v neurju prizadetim družinam iz Železnikov in Zalega Loga izročili skupno osem tisoč evrov. Polovico t...

Zanimivosti / torek, 30. oktober 2007 / 07:00

Humanitarna akcija Ekonomske šole Kranj

Kranj - Na Ekonomski šoli v Kranju so dijaki in profesorji sklenili pomagati ljudem, ki jih je prizadela septembrska ujma v Železnikih. Skupaj so zbrali 1740 evrov. Zbrani denar...

Kranj / torek, 30. oktober 2007 / 07:00

Trideset novih stanovanj

Kranj - Kranjski župan Damijan Perne in direktor Gradbinca GIP Zmago Geršak sta v petek v Mestni hiši podpisala pogodbo za gradnjo večstanovanjskega objekta v Struževem. Blok bo...