
Kmalu Center ponovne uporabe
Komunala Kranj ima organiziran odvoz kosovnih odpadkov, to je vseh, ki zaradi velikosti ali strukture niso primerni za odlaganje v domače zabojnike. Za odpadno pohištvo, vzmetnice, električno-elektronsko opremo in podobno lahko gospodinjstva letno izkoristijo dve dopisnici, ki dajeta pravico do odvoza kubičnega metra odpadkov. V domač zabojnik ne sodijo nevarni odpadki, kot so baterije in akumulatorji, sijalke, embalaža dezodorantov, olja in podobno. Akcija zbiranja nevarnih odpadkov je jeseni. V domače zabojnike ne sodijo niti gradbeni odpadki (ki nastanejo, na primer, po prenovi kopalnic).
Zato pa lahko vse te odpadke povzročitelji sami pripeljejo v zbirne centre. Obiskali smo zbirni center Zarica. »V zbirni center sodijo vsi odpadki iz gospodinjstev, kjer ločeno zbiramo vse vrste odpadkov, od embalaže, elektronike, kosov pohištva do nevarnih odpadkov,« razloži Igor Viktor Bizjak, vodja delovne enote ravnanja z odpadki pri Komunali Kranj. V zbirni center sodijo večje količine odpadkov, s katerimi bi hipoma zapolnili domače zabojnike ali ekološke otoke kakor tudi večji kosi odpadkov.
V center v Zarico lahko vozijo vsi občani Mestne občine Kranj, pokazati morajo dokazilo - odrezek položnice, da so vključeni v redni odvoz odpadkov v Kranju (po drugih občinah je podobno). Ob prihodu morajo po nasvetih zaposlenih sami odložiti odpadke v pripravljene zabojnike.
V Zarici so pred kratkim uvedli novost, to je Center ponovne uporabe. »Ideja je še vedno v povojih, a nekako že živi,« pove Bizjak in razloži: »Center ponovne uporabe je Marina Volk vzpostavila v Rogaški Slatini. Namen centra je, da zaposluje ranljive skupine brezposelnih in hkrati, da zbirajo predmete, ki so za nekatere odpadek (in so jih odložili v zbirni center), za druge pa so lahko koristni in uporabni.« Med njimi so ohranjeni kosi pohištva, kletke za male živali, otroški vozički, kavči … Vse ponujene predmete ponujajo po simbolični ceni, saj prej odpadke zaposlena popravi in uredi ter določi ceno.
Kam sodijo naslednji odpadki
Manjše količine surovega mesa in kosti sodijo med mešane odpadke, obdelano meso pa med biološke odpadke. Večje količine surovega mesa pa sprejema Koto.
Uporabljene papirnate kuhinjske krpe in papirnate robčke odložimo med biološke odpadke, ne med papir.
CD-je ali zgoščenke odlagamo med mešane odpadke.
Steklena embalaža ne sodi v rumene zabojnike za embalažo. Odložimo jo na ekološki otok ali v zbirni center.
Vse embalaže ne sodijo v rumen zabojnik. Embalaže dezodorantov so nevaren odpadek.
Pokošena trava, ostanki živih mej in podobno sodijo na kompostnik ali med biološke odpadke. A le v primerih, če je teh odpadkov malo. Sicer jih mora lastnik odpeljati v zbirni center.