
Tosama toži državo
Vlada je razveljavila sklep o dodelitvi državne pomoči domžalskemu podjetju, ki ga je sprejela prejšnja vlada.
Vir pri Domžalah - Kot so nam povedali na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo, se je Tosama v težavah znašla predvsem zaradi izrazito povečanih finančnih obveznosti družbe, ki so bile posledica menedžerskega prevzema leta 2008 in pripojitve družbe Sana investicije leto dni za tem.
Tosama je zato državo zaprosila za pomoč in prejšnja vlada je na eni od svojih zadnjih sej sprejela sklep o dodelitvi sredstev državnih pomoči za prestrukturiranje družbe. Teh sredstev naj bi bilo za skoraj 5,5 milijona evrov, od tega 1,48 milijona evrov nepovratnih subvencij in štiri milijone evrov v obliki poroštva za najem posojila. A sklep je nova vlada razveljavila.
»Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je vladi predlagalo, da v primerih, ko se je v obdobju zadnjih štirih let od vložitve vloge za dodelitev državne pomoči izvedel prevzem gospodarske družbe po principu finančnega vzvoda, ki je imel za posledico, da je družba zašla v težave po 2. členu Zakona o pomoči za reševanje in prestrukturiranje gospodarskih družb v težavah, ne dodeli državna pomoč za reševanje ali prestrukturiranje kot družbi v težavah. Ker družba Tosama predstavlja tipičen primer neodgovornega ravnanja lastnikov v procesu pridobivanja lastniških deležev, je ministrstvo predlagalo vladi, da razveljavi sklep z 2. februarja letos o dodelitvi sredstev državnih pomoči za prestrukturiranje družbe Tosama,« so pojasnili na ministrstvu.
V Tosami so se zaradi razveljavitve sklepa odločili tožiti državo. Odgovorov in pojasnil na naša vprašanja, kaj razveljavitev že odobrene državne pomoči konkretno pomeni za njihovo proizvodnjo in zaposlene, kakšno odškodnino s tožbo terjajo od države in kako komentirajo argumente ministrstva, od Tosame nismo dobili, se je pa na tožbo odzval minister Radovan Žerjav. »Tosama se je pač odločila za uporabo tega pravnega sredstva. Država po mojem mnenju ne more niti ne sme z davkoplačevalskim denarjem dajati državne pomoči podjetjem, ki so v težave prišla zaradi neodgovornih lastnikov in uprav ter zaradi lastninjenja, niti takrat, kadar bi se morda lahko takšne težave rešile tudi z denarjem iz morebitnih davčnih oaz,« nam je odgovoril minister.