![](/images/20120511/305119990-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Zelenica je več kot smučišče
Velik problem smučišča Zelenica so stare žičniške naprave in vse manj naravnega snega. Smučišče je v preteklih dveh letih obratovalo le štirinajst dni. Občinska uprava je pripravila pregled stanja in analizo možnosti razvoja.
Tržič - Občinski svet mora v nekaj mesecih sprejeti odločitev glede nadaljnjega razvoja smučišča Zelenica,« je dejal župan Borut Sajovic. Sedežnico Zelenica 1 so zgradili leta 1965, sedežnico Zelenica 2 leta 1966. »Vlaganje v tako žičnico je kot vlaganje v petnajst let star avto, ne prideš do konca,« je še poudaril Sajovic. Stare žičniške naprave terjajo ogromno vzdrževanja in se vse težje prilagajajo vedno strožjim zakonskim in tehničnim standardom. Delovanje smučišča omogoča občina Tržič s sofinanciranjem vseh obratovalnih stroškov, pridobitvijo ustreznih obratovalnih dovoljenj ter sofinanciranjem izvedbe vzdrževalnih del na napravah. Samo lani so za to odšteli dobrih 41 tisoč evrov ter še dodatnih osem tisoč evrov za gradnjo optičnega omrežja. Zaradi klimatskih sprememb je smučišče v preteklih dveh letih obratovalo le štirinajst dni, saj nima umetnega zasneževanja.
Kredit za novo žičnico?
Občinska uprava je svetnikom na aprilski seji predstavila več predlogov: razvoj Zelenice v sodobno zimsko športno središče, delovanje smučišča v enakem obsegu, ohranitev smučišča zgolj na vrhu z opustitvijo sedežnic ali pa razvoj Zelenice v smeri trajnostnega turizma s podporo programov v sklopu prenovljenega doma in Gorniškega učnega centra Zelenica. Samo zamenjava sedežnic z novejšimi bi skupaj z gradbenimi deli stala 1,5 milijona evrov. Župan je povedal, da občina kreditni potencial sicer ima, da pa kredit za žičnico ne bi bil dobra naložba. Poleg tega bi bila naložba smiselna le z možnostjo širitve smučišča proti Žirovnici - vlečnice na Zelenici so v lasti občine Žirovnica - in umetnim zasneževanjem, kar bo težko izvedljivo, saj so tod varstveni pasovi vodnih virov, območje Natura 2000 Karavanke ter dragoceno rastišče lepega čeveljca.
Če bi obdržali obstoječe stanje brez vlaganj, je pojasnil župan, bo občina za poseben tehnični pregled sedežnic po novem, strožjem pravilniku plačala šestdeset tisoč evrov plus štirideset tisoč evrov na leto za sofinanciranje delovanja smučišča in vzdrževanje naprav. Naprave pa bodo čez pet let tako dotrajane, da ne bodo več ustrezale zakonskim predpisom. Smer trajnostnega turizma pa se kaže v turni smuki, ki že obstaja, naravnih sankališčih, alpinizmu, izobraževanjih, adrenalinskih športih, za kar dom na Zelenici in sodoben Gorniški učni center že ponujata možnosti razvoja.
Zelenica ima tudi simbolni pomen
Občinski svetnik Janez Mrak je za to, da se sedežnica podere: »Stroški opreme, vzdrževanja so že zdaj visoki, poleg tega bo prišel čas, ko obratovalnega dovoljenja ne bo možno več podaljšati. V zadnjih letih je postala pomembnejša turna smuka.« Svetnik Uroš Pivk pa je dejal: »Vsi vemo, kaj pomeni alpsko smučanje za Tržič. Zelenica ima zato tudi simbolni pomen.« Da je Zelenica kot smučišče pomembna za identiteto domačinov, se je strinjal tudi župan. »Zelenico je treba postaviti v širši kontekst razvoja,« je poudaril Janez Meglič in dodal: »Treba je razmišljati o tem, kaj lahko Zelenici prinese tudi poletna sezona, morda z gondolo, da bo dostopna tudi starejšim. Odločitev je težka, zasebnega soinvestitorja pa verjamem, da bomo težko dobili.« Žičnica ima seveda še kak pozitiven učinek več, med drugim olajša oskrbo doma na Zelenici pozimi. Svetniki so podprli predlog Odbora za gospodarstvo, da se skliče javna tribuna, da torej tudi občani, strokovnjaki in druga zainteresirana javnost dobijo priložnost povedati svoje mnenje.