Miro Simčič (levo) v pogovoru z Jožetom Košnjekom. Veliko je že pisal o Soški fronti, kjer se je bojeval njegov ded, zelo odmevna pa je tudi zadnja knjiga Ženske v Titovi senci. (Foto: D. Kavčič)

Feldmaršal si zasluži spomenik

Slavni avstro-ogrski feldmaršal Svetozar Borojević je pomemben tudi za slovensko zgodovino. Bojeval se je na naših tleh in poveljeval slovenskim fantom in možem.

Borojević je umrl 23. maja 1920 v Celovcu, kjer so ga tudi pokopali. S soprogo sta zadnje leto živela v revščini. Edini dohodek je bila skromna renta zaradi viteškega križa Marije Terezije, ki ga je zaradi obrambe na Soči prejel leta 1917. Zavrgli so ga Avstrijci, Slovenci, Hrvati in Srbi. Novembra 1920 so njegove posmrtne ostanke prepeljali na Dunaj in jih položili v grobnico v tistem delu pokopališča, kjer počivajo slavne osebnosti avstrijske zgodovine. Ob njem sta pokopana soproga Leontina in edini sin Friedrich. Dunajskega pogreba se je udeležilo nad deset tisoč ljudi, kar je bilo prvo posmrtno priznanje feldmaršalu.

Kranj - Konec aprila smo v Gorenjskem glasu predstavili knjigo novinarja in publicista Mira Simčiča o avstro-ogrskem vojaškem poveljniku feldmaršalu Svetozarju Borojeviću. O zanimivem človeku in zmagovitemu vojaškemu strategu in poveljniku še ni bilo napisano veliko knjig. Simčičeva je šele druga, ki celovito opisuje življenje vojaka, ki je na vzhodni ruski fronti in kasneje na Soči poveljeval vojakom iz 24 narodov, med katerimi so bili tudi slovenski fantje in možje. Feldmaršal jih je spoštoval. Slovenci, Srbi in Hrvatje so bili dobri vojaki, bili pa so, tako kot sam, Slovani, ki so se znali proti Rusom »bojevati z dušo, proti Italijanom pa še s srcem«.

Feldmaršal Borojević, ki se je rodil leta 1856 v vojaški družini v Mečenčanih pri Hrvatski Kostajnici v Vojni krajini, umrl pa je leta 1920 v revščini v Celovcu, se je šele v začetku devetdesetih let preteklega stoletja začel vračati v slovensko zgodovino. Feldmaršal, ki je bil zelo blizu najvišjemu položaju v avstro-ogrski vojski, ki ga je v njegovem času zasedal Conrad von Hoetzendorf, je zaslužen, da Italijani že leta 1915 niso prišli do Ljubljane in do drugih krajev osrednje Slovenije. Vztrajal je pri fronti na Soči in ne na Savi, kar je zahteval generalštab, in porazil Italijane. S tem je obvaroval velik del Slovenije pred vojnim opustošenjem, izseljevanjem ljudi in, če obramba ne bi uspela, italijanizacijo dežele. Zaradi zmage na Soči in zaščite osrednje Slovenije je ljubljanski mestni svet pod vodstvom Ivana Tavčarja podelil feldmaršalu naziv častnega občana, leta 1919 pa sta mu ga isti občinski svet in župan zaradi strahu pred njim vzela … Morda, pravi avtor knjige Ivan Simčič, bomo Slovenci Borojeviću vrnili čast in primerno zaznamovali spomin na bleščečo zmago na Soči.

V življenju feldmaršala pa igra pomembno vlogo tudi Kranj. V začetku novembra leta 1918 so v Kranju ustavili Borojevićev poveljniški vlak, v katerem so bile tudi nekatere njegove osebne stvari, tudi denar. Na tleh med tiri so se znašli številni izvirni vojaški dokumenti, tudi zemljevidi. Takratnemu kranjskemu dekanu Antonu Koblarju gre zasluga, da je kot poznavalec zgodovine pred jugoslovansko vojsko skril najbolj zanimive vojaške karte in zaupne dokumente, ki so tako ostali v slovenskih arhivih.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Desni breg želi več denarja

V razpravi o radovljiškem proračunu za letošnje in prihodnje leto je bilo slišati tudi pripombo, da občina namenja premalo denarja krajem na desnem bregu Save.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / sreda, 3. januar 2007 / 06:00

Najlepša štirideseta

V Kranju se je na enem izmed križišč pojavil plakat, s katerega se je smejalo kup lepotic v kopalkah, spodaj pa je pisalo Muri jih ima 40, Kavka pa je doživela 12 ur.

Prosti čas / sreda, 3. januar 2007 / 06:00

Uspešno leto za Nissan

Nissan je na slovenskem trgu leto 2006 zaključil s prvencem: več kot 1000 registriranih avtomobilov v koledarskem letu. Do konca novembra je Nissan držal v rokah 1,69-odstotni delež. R...

Prosti čas / sreda, 3. januar 2007 / 06:00

Slovenija bo gostila premiero Twinga

Pri Renaultu Slovenija so napovedali, da bo spomladi Slovenija gostila premiero novega modela twingo, katerega proizvodnja bo potekala v novomeškem Revozu. Na predstavitev bo povabljen...

Prosti čas / sreda, 3. januar 2007 / 06:00

Skoraj brez plusov

Lansko leto je bilo za avtomobilske uvoznike in prodajalce precej težko.

Prosti čas / sreda, 3. januar 2007 / 06:00

Kraljevski razred

Test: Citroën C6 2.7 HDI Exclusive