Breda in Marko Frelih pred domačijo Na Poljani na Meji. Na Meji, kjer ne želita mej. (Foto: Gorazd Kavčič)

Turizem je prihodnost Slovenije

Pred nekaj leti sta Marko in Breda Frelih brez izkušenj začela delati na obnovljeni kmetiji z dopolnilno dejavnostjo Na Poljani. Danes vesta, kam, a je do cilja še dolgo.

Frelih je zapuščeno kmetijo, dolga leta je bila le razvalina, kupil že leta 1996 in spontano začel obnovo. Kmetija je sicer majhna, s komaj 2,5 hektarja zemlje. Veliko gre na račun vrta in sadovnjaka z avtohtonimi vrstami. Marko Frelih se loteva domače obrti, izdeluje okvirje za slike, kot smo jih poznali včasih, tudi posteljice za otroke so zelo lepe. Pripravljata tudi razstave. »Živiva življenje, ki ga uravnava tok življenja. Zadnji dve leti niti v trgovino ne hodiva veliko, veliko pridelava sama ali se oskrbujeva pri bližnjih kmetih,« povesta. In vse to ponujata tudi obiskovalcem, saj menita, da je Slovenija s svojimi naravnimi in kulturnimi danostmi v turizmu konkurenčna vsemu svetu. Za življenju z naravo ju je navdušila Dušica Kunaver. In obratno. Zato sodelujejo, Na Poljani ima vrsto predavanj o sodelovanju in življenju z naravo. In, tako kot Marko in Breda Frelih, o poenostavljenem življenju.

Meja - Prihod na kmetijo Na Poljani daje slutiti, da je nekaj posebnega. Cesto bo še treba urediti, sicer pa nova objekta, lepo urejen vrt, sadovnjak, okolica. Leži na Meji, na meji občin in nekdanjega loškega gospostva. In priročno ime za Marka in Bredo Frelih, ki želita podirati številne meje. Na Meji živita in ustvarjata brez meja.

Trnova pot do urejene kmetije Na Poljani se je začela pred več kot desetletjem. V letu 2001 so bili pripravljeni projekti za obnovo, v dveh poslopjih naj bi nastalo domače mizarstvo, nekaj sob za turiste in razstavni prostor. Vmes sta prek Saparda, predpristopnega pomoči EU, pridobila nekaj denarja za pospešek obnove. »Pomoč se je na začetku zdela kot zadetek na loteriji. Pa ni. Kot pijanec plota se moraš držati projekta,« pove Marko.

Gradbena dela sta zaključila v letu 2008 in odprla vrata turistom. »O turizmu nisva imela pojma, o delu v tej panogi sem imel zelo preprosto mnenje. Prvo leto je bilo katastrofalno,« trnovo zgodbo nadaljuje gospodar. O novi ponudbi treh sob sta obvestila številne turistično informativne center na Gorenjskem, v Ljubljani, na letališču. »Začela naju je grabiti panika. Malodane sem ustavljal vozila s tujo registracijo in jim delil letake, pa še vedno skoraj nikogar Na Poljano,« pove Marko Frelih.

Prelomnica

»Hvala, ker sta nam povedala za lepe kotičke Slovenije,« je v knjigo gostov lani poleti zapisal belgijski par. Par, ki je spremenil tok dogajanja na kmetiji. Družina je bila na vrtu, pri večerji. Ko sta Belgijca prišla, so ju povabili k mizi, beseda je dala besedo. Na njuno priporočilo sta si ogledala Jezersko, se odpeljala naprej v Železno Kaplo in nato nazaj v Logarsko dolino. »Kako so ju zbegale naše lepote in zgodbe, ki jih premalo poudarjamo,« pove Breda. Ostala sta dlje, kot sta načrtovala, postali so prijatelji.

V Belgiji in še marsikje v tujini Slovenijo poznajo zgolj po Bledu, Postojnski jami, Piranu in Ljubljani. »A ima pri nas vsak hrib, vsak zaselek svojo zgodbo, ki jo moramo povedati,« pove Marko. »Z vsemi gosti najdemo skupno stično točko. Pogovarjamo se, s tem izvemo, kaj si želijo, nato pa predstaviva Slovenijo iz najinih izkušenj,« ga dopolni Breda. Tako tudi izvemo, da je mlad izraelski par nameraval ostati le en dan. Potem pa sta s pomočjo Frelihov odkrila lep kotiček za zaljubljence, naslednji dan drugega, nato tretjega.

Čeprav je kmetija Na Poljani poleg nekdaj glavne cestne povezave Kranj–Ljubljana, je v naravi. Gosti pri zajtrku lahko opazujejo srne. Ali pa, pravi Breda: »Američanka (goste imenujeta po njihovemu rodu, o. a.) me je prosila, če me lahko opazuje pri delu na vrtu.« Doda, da na njihovi kmetiji postrežejo zgolj z doma pridelano hrano: »Domač jogurt z domačo marmelado je presežek, ki ga niso pričakovali. Vprašajo tudi po čaju. Ponudim lahko le čaj z našega vrta oziroma polj v bližini.«

Naravno

Mladi domačih okusov ne poznajo, saj jih industrija z dodatki navaja na obogaten okus, srednje generacije in starejši pa pogrešajo hrano, ki so jo znale pripravljati babice. Tako pravita zakonca, Bredi pa je žal, da mladi ne vedo niti, kako se pripravi polenta, katere so sestavine za žgance, ne prepoznajo rdeče pese na vrtu in niti ne vedo, zakaj se uporabljajo vile. Zato sta znova ubrala drugo pot. Marko razloži: »Doma se ne smejo loviti, da ne bi motili sosedov, ne smejo tega in onega, pri nas si dajo duška. Zato organizirava rojstnodnevne zabave. Te so drugačne, saj ne ponudiva čipsa in smokijev, pač pa suhe krhlje, govejo juhico in še kaj, v igro pa vpleteva kmečka opravila. Ne boste verjeli, kako kositi, grabiti in podobno jih zelo zanima!«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 4. maj 2007 / 07:00

Mladi Tržičan ni preživel

Hudi Graben, Ljubljana – V ljubljanskemu kliničnemu centru je v četrtek popoldne umrl 24-letnik iz Hudega Grabna, ki se je 21. aprila hudo ranil med spravilom lesa. Vo...

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 18. november 2013 / 21:49

Hranilnico so ropali dijaki

Zaradi ponedeljkovega ropa Hranilnice Lon v Škofji Loki so policisti ovadili tri mladoletnike in dvajsetletnika. Da četverica pripravlja rop ene od bank na Gorenjskem, so bili policisti vnaprej opozor...

GG Plus / ponedeljek, 18. november 2013 / 21:09

Odgovore je našel v budizmu

Simon Mandelj z Vira pri Domžalah se je po doktoratu iz strojništva v svojem življenju odločil za korenito spremembo – podal se je med budistične menihe, a danes duhovnost uspešno združuje s podjetniš...

Gospodarstvo / ponedeljek, 18. november 2013 / 21:08

Prihodnje leto bo odločilno

Vodenje kranjskogorske Hita Alpinee je pred dobrim mesecem prevzel Tomaž Repinc, pred nekaj meseci pa operativno upravljanje švicarska družba Sophos. Reprogramirani dolgovi do bank jim sedaj omogočajo...

Kranjska Gora / ponedeljek, 18. november 2013 / 21:07

Brez pomoči države ne bodo gradili

Kranjskogorski občinski svet je potrdil osnutek proračuna za prihodnje leto in ga posredoval v javno obravnavo. Največja investicija bo nov Ljudski dom, a le, če bo sredstva zanj prispevala tudi držav...

Kultura / ponedeljek, 18. november 2013 / 21:06

Točke, ki odkrivajo zgodbe

Andreja Eržen, akademska slikarka iz Medvod, ki v zadnjem času živi in ustvarja v Kranju, je na nedavnem Mednarodnem likovnem festivalu Srečanja opozorila s svojimi svetlobnimi objekti.