Z lanskega prvomajskega srečanja na Joštu (Foto: Tina Dokl, arhiv GG)

Vlada nam obeta dva praznika manj

Te dni praznujemo praznik dela. V Sloveniji imamo na ta račun kar dva prosta dneva, 1. in 2. maj, a kot vse kaže, je letos to zadnjič. Vlada namreč med varčevalnimi ukrepi predlaga tudi odpravo dneh prazničnih dni, 2. januarja in 2. maja, ki sicer nikjer v Evropi nista dela prosta dneva.

V Sloveniji imamo v letu 2012 dvanajst prostih dni od sicer trinajstih praznikov. 1. januarja je bila nedelja, sicer pa so dela prosti še: 2. januar, 8. februar, slovenski kulturni praznik, velikonočni ponedeljek, ki je bil letos 9. aprila, 27. april, dan upora proti okupatorju, 1. in 2. maj, praznik dela, 25. junij, dan državnosti, 15. avgust, Marijino vnebovzetje, 31. oktober, dan reformacije, 1. november, dan spomina na mrtve, 25. december, božič, in 26. december, dan samostojnosti in enotnosti. Večje število prostih dni kot Slovenija imajo Avstrija, Danska, Italija, Latvija, Portugalska (po 13), Malta (14), Romunija in Švica (po 15), Nemčija in Španija (po 19), Ciper (21) in Norveška (22). Enako število prostih dni kot Slovenija imajo: Bolgarija, Francija, Grčija, Litva, Norveška. Manj prostih dni pa je v Belgiji, Češki, Luksemburgu, Madžarski, Poljski, Švedski, Veliki Britaniji (po 10), Irski (7) in Nizozemski (6). Država z največ prazniki je torej Finska, Nizozemska pa jih ima najmanj. Vsem prebivalcem EU skupni prazniki so božič, velikonočna nedelja in novo leto. Anketo o praznikih so izvedli v Klicnem studiu slepih in slabovidnih v Škofji Loki, in sicer na območju Mestne občine Kranj. Od 1085 poklicanih je v anketi sodelovalo 362 ljudi. Vsem, ki so si vzeli čas za anketo, se zahvaljujemo za sodelovanje. Polovica sodelujočih se je odločila za štirinajstdnevno brezplačno prejemanje Gorenjskega glasa. Če bi želeli Gorenjski glas redno prebirati, lahko to sporočite Klicnemu studiu slepih in slabovidnih na telefonsko številko 04/51-16-440.

Kranj - Področje praznikov in dela prostih dni je v naši državi urejeno s posebnim zakonom, ki velja od leta 1991 in se je do danes že dvakrat spremenil. Veljavni zakon o praznikih in dela prostih dnevih v državi trenutno določa enajst državnih praznikov, ki so, razen štirih, hkrati tudi dela prosti dnevi, ter pet dela prostih dni, ki imajo versko vsebino. Ob tem sta dva praznika, in sicer novo leto in praznik dela, opredeljena kot dvodnevna praznika. Urejanje praznikov sodi na področje državne ureditve, v katero spadajo tudi splošni državni akti, simboli in prazniki. Na opredelitve praznikov in dela prostih dni po tem zakonu pa se navezujejo tudi določbe zakona o delovnih razmerjih, ki dajejo delavcem pravico do odsotnosti z dela na prazničen in dela prost dan, s pravico do nadomestila plače oziroma do posebnega vrednotenja dela, če morajo zaradi nepretrganega delovnega procesa ali posebne narave dela delati na ta dan.

Z odpravo dveh prazničnih dni bi se povečalo število delovnih ur, kar bi pripomoglo k povečanju produktivnosti ter zmanjšanju proračunskih stroškov in tudi stroškov delodajalcev, je glavni argument vlade, ko predlaga zmanjšanje števila dela prostih dni. V povprečju vsak delovni dan poveča (ali zmanjša) rast BDP za 0,1 odstotne točke, kar pomeni 35 milijonov evrov, kažejo podatki Statističnega urada RS. Z ukinitvijo dveh praznikov bi na leto tako privarčevali 1,45 milijona evrov.

Živel drugi maj

In zakaj ukiniti ravno 2. januar in 2. maj? V vladi se sklicujejo na to, da teh dveh praznikov kot prostih dni ne praznujejo nikjer drugje v Evropi, in če želimo s temi državami poslovati, naj bi se temu prilagodili tudi s prazniki. Kritiki vladnega predloga in takšnih argumentov pa pravijo, da pa imajo v drugih evropskih državah druge praznike, ko so prosti, poleg tega pa naj Slovenija po številu praznikov ne bi preveč odstopala od povprečja evropskih držav. V povprečju so namreč državljani evropskih držav prosti nekaj več kot trinajst dni na leto.

Najlažje bi se odrekli velikemu šmarnu

Klicni center slepih in slabovidnih v Škofji Loki je za nas opravil anketo o praznikih. Na vprašanje, ali je praznikov ravno prav, preveč ali premalo, je 63 odstotkov vprašanih odgovorilo, da je praznikov ravno prav. Le šest odstotkov anketiranih je ocenilo, da je praznikov premalo, dobra četrtina pa meni, da jih je preveč in da bi bil lahko kakšen manj. Bi se odpovedali 2. januarju in 2. maju, kot je predvideno po vladnem varčevalnem predlogu? Prostemu dnevu 2. maja bi se bilo pripravljeno odpovedati 31 odstotkov ljudi, 67 odstotkov pa 2. maja ne bi dalo. Da bi 2. januar ne bil več dela prost dan, pa soglaša 28 odstotkov vprašanih, medtem ko se jih sedemdeset odstotkov ne bi odpovedalo temu prazniku. Katerima dvema delu prostima dnevoma bi se bili pripravljeni odpovedati? Od naštetih trinajstih praznikov se anketirani nikakor ne bi odrekli 1. januarju, 1. maju in božiču. Praznik, za katerega je največji delež vprašanih, kar petina, odgovorila, da bi se mu najlažje odrekla, je 15. avgust, veliki šmaren. 12 odstotkov vprašanih bi se odreklo 2. maju, 11 odstotkov pa 2. januarju, vsi drugi našteti prazniki so imeli manjši delež odgovorov. Ob tem pa 22 odstotkov anketiranih zatrjuje, da se ne bi odpovedali nobenemu prazniku. Tako odgovarjajo v prvi navedbi, v drugi pa je praznik, ki ima najvišji delež pritrdilnih odgovorov, torej da bi se mu najlažje odrekli, 2. maj z 12 odstotki.

Prazniki: simbolika in počitek

Kako razmišljajo o morebitni ukinitvi praznikov, zlasti te dni aktualnega 2. maja, smo povprašali tudi po dva sogovornika iz gospodarstva in dva iz sindikalnih vrst. Prvak Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je ostro proti ukinitvi praznikov: »To ni pravi odgovor na krizo. Prazniki imajo dvojni pomen: simbolnega in tega, da so prazniki čas, ko si človek odpočije od dela. Slovenski delavec je med evropskimi po intenzivnosti in ekstenzivnosti dela pri vrhu. Zanj so značilne tudi številne nadure, po statistiki delodajalcev iz leta 2010 je bilo narejenih približno 12 milijonov nadur, mnoge med njimi tudi niso bile plačane.« Stane Habjan, ki na Gorenjskem vodi sindikalno organizacijo kovinarjev SKEI, pa pravi: »Čeprav ima Evropska unija le prvi manj, smo sindikalisti odločno proti ukinitvi drugega maja kot dela prostega dne. Lažje bi se odpovedali kakemu drugemu prazniku kot temu. Sicer pa menimo, da to ne bi prineslo velikega prihranka. Poleg tega je praksa mnogih podjetij, da te praznike združijo s kolektivnimi dopusti in si lahko delavci privoščijo več prostih dni skupaj.«

 

»Slovenija je po številu prazničnih dni in dopusta (t. i. neproduktivno delo) nad evropskim povprečjem. Ukinitev dveh prazničnih dni (2. januarja in 2. maja) bi pomenila dva delovna dneva več v letu; to pa seveda pomeni tudi povečano produktivnost podjetij, kar je naš cilj. Za koliko bi se zaradi tega konkretnega ukrepa produktivnost povečala, je težko napovedati oz. izračunati, saj na to vpliva več dejavnikov,« na naše vprašanje odgovarja Jadranka Švarc, direktorica Območne gospodarske zbornice za Gorenjsko. Predsednik uprave Elektra Gorenjske Bojan Luskovec pa: »Vsi ukrepi, ki bodo vplivali na zagon gospodarske rasti v Sloveniji, so dobrodošli. Pri tem pa je treba poudariti, da je edina dolgoročna rešitev pot dialoga, ki je v najboljšem interesu vseh družbenih skupin. V Skupini Elektro Gorenjska imamo vzpostavljen močan socialni dialog in prepričan sem, da bomo implementirali vse potrebne ukrepe, ki bodo znova zagotovili pogoje za oživitev gospodarske rasti, prav tako dejavnosti, s katero se ukvarjamo.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Izleti GG / četrtek, 2. maj 2024 / 18:33

Zanimivo Zasavje

Na izletu smo na zanimiv način spoznali, kaj je zaznamovalo te doline in značaj Zasavcev ter kakšne zgodbe so spletali rudarji.

Objavljeno na isti dan


Kronika / petek, 22. avgust 2014 / 07:00

Predelane zasežejo

Kranj – Kljub številnim zasegom in nenehnim trkanjem na vest voznikov preko javnih občil prometni policisti ugotavljajo, da se po gorenjskih cestah še vedno vozi precej mopedov in motorjev brez ust...

GG Plus / petek, 22. avgust 2014 / 07:00

Oče Galeano: Otroci dni

»Marec, 14. Kapital. Leta 1883 je na pogreb Karla Marxa na londonskem pokopališču pridrla množica: množica enajstih ljudi, če štejemo še pogrebnika. Njegov najslavnejši stavek je postal njegov epit...

Humor / petek, 22. avgust 2014 / 07:00

Od zadaj

A spet bo minister za finance tisti »marmor«, je pravkar rekla starejša gospa, misleč na predlaganega novega finančnega ministra Dušana Mramorja. Glede na to, da je denar hladen, država pa rabi trd...

Zanimivosti / petek, 22. avgust 2014 / 07:00

Mirno vojaki spite večno spanje

Dogajanje na fronti v okviru razstave Mirno vojaki spite večno spanje ponazarjajo izvirni predmeti, ki so pripadali vojakom s soške fronte. Predstavljajo pa tudi Bohinj kot del Gorenjske, ki je bil...

Gospodarstvo / petek, 22. avgust 2014 / 07:00

Nadzorovali bodo predvsem sezonsko delo

Kranj – Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno je začel veljati maja, z izjemo določb o osebnem dopolnilnem delu pa so ga začeli uporabljati v ponedeljek. Z uveljavitvijo zakona je veli...