Nežka Bozovičar meni, da se vse prehitro zapirajo delovna mesta, kot se bodo, kot vse kaže, sedaj v Primorju: "Vsi poznamo ozadje zgodbe, vendar vprašanje ostaja: osemsto zaposlenih in še kup podizvajalcev pahniti v breme države ali pa s pomočjo države rešiti podjetje?" (Foto: Gorazd Kavčič)

Veliko zaposlenih je strah

Zaposlitev je vse manj, proizvodnja se avtomatizira, (pre)več podjetij je v težavah. "Kdor delo ima, mora danes delati več; do roba, do izžetosti," pravi Romana Oman. Delo je vrednota, saj bi vsak rad delal, poskrbel zase in za svojo družino.

Romana Oman (ZSSS) pravi, da gredo nekateri varčevalni  ukrepi čez mejo: "Takoj se bodo vrstile odpovedi kolektivnih pogodb, kar bo še poslabšalo življenjski standard zaposlenih. Pripravljeni smo se pogovarjati o posameznih pravicah zaposlenih, a le pod pogojem višjih plač in urejene zakonodaje." Nežka Bozovičar (SGS) meni podobno: "Zagotovo se bodo pojavila pričakovanja v gospodarskih združenjih po znižanju regresa, stroškov prehrane in prevoza na delo. Da, poskusili bodo, vendar mi pri tem ne bomo popustili."

Kranj - »Veliko naših članov živi na robu. Opažamo ogromno kršitev delovnopravne zakonodaje, od neplačila prispevkov, regresa, tudi zamik izplačila plač … Še huje je v primerih, ko smo prisiljeni tožiti, preden sodišče opravi svoje delo, pa delodajalca ni več,« o dandanašnjem utripu med člani Zveze svobodnih sindikatov Slovenije na Gorenjskem (ZSSS) pravi sekretarka Romana Oman. »Naši člani, ki imajo zaposlitev, se prebijajo iz meseca v mesec, še težje je, če so izgubili delo ali pri vseh z minimalno plačo. Ti živijo s pomočjo socialnih transferjev in v strahu, da bodo izgubili zaposlitev,« pa pravi Nežka Bozovičar, predsednica Sveta gorenjskih sindikatov.

Danes so na udaru šivilje iz Triglava konfekcije, saj je podjetje v likvidaciji, nekaj delavk bo ostalo brez zaposlitve. Pred kratkim je šel v stečaj ETP, delavci so prijavljeni na zavodu, a Bozovičarjeva ugotavlja, da pri njih ni čutiti tako hudega obupa kot pri nekdanjih delavcih Gradbinca GIP v stečaju. »Vsi ti so dolgoročno zaposljivi, saj je povpraševanja po delavcih iz gradbenih strok in z rokodelskimi znanji veliko,« pove predsednica.

SGS deluje v približno petdesetih gorenjskih podjetjih oziroma zastopa približno šest tisoč članov. »Zaradi manjšega števila zaposlenih članstvo vse od začetka krize rahlo pada. To je težava vseh sindikatov,« o spopadanju s krizo sindikatov pove Bozovičarjeva. Ob nastopu krize so delavci bolj nezadovoljni, v času blaginje pa je bil sindikat za marsikoga le nepotreben strošek. Tudi Romana Oman prizna osip članstva, saj je manj delovnih mest, mladi se bojijo vstopiti v sindikat: »Nekateri delodajalci v nas vidijo sogovornika za dialog in nekoga, ki poda drugo mnenje, v drugih podjetjih so alergični na nas.« V raziskavi so ugotovili, da so zaposleni bolj zadovoljni in naredijo več, če se vodstvo pogovarja s sindikati in z njimi uredi odprta vprašanja.

Po anketi, ki so jo v SGS pripravili med zaposlenimi, so ugotovili, da je stopnja zadovoljstva delavcev, ki so v sindikatu višja, kot med nečlani. »Tega nismo pričakovali, saj imajo sicer veliko slabega povedati o našem delu. A nam zaupajo, člani sindikata imajo več informacij, so vključeni v postopke odločanja in vedo, da jim bomo pomagali, ko ali če bo treba,« pravi Nežka Bozovičar.

SGS tradicionalno prvomajsko srečanje organizira na Joštu nad Kranjem, kjer bodo letos govorili tudi o varčevalnih ukrepih. »Samo z zniževanjem socialnih transferjev, plač in regresov ne bomo naredili veliko, ohranjati in odpirati moramo nova delovna mesta,« je prepričana predsednica. Gospodarstvo je varčevalne ukrepe izpeljalo že pred leti. Plače so v povprečju nižje za desetino, če ne za stalno, so jih znižali vsaj začasno.

O varčevalnih ukrepih, ki jih predlaga vlada za uravnoteženje javnih financ, Romana Oman pravi: »Zagotovo je treba varčevati, a ne preko vseh meja in tudi ne vsi. Dokler imajo delavci občutek, da država ne pobere, kjer bi lahko, in ne zaseže premoženja tajkunom, so ti ukrepi nerazumljivi. Nekateri gredo čez mejo.« Prepričana je, da bodo ukrepi, ki jih bodo sprejeli za zaposlene v javnem sektorju, uveljavljeni tudi v gospodarstvu. »Takoj se bodo vrstile odpovedi kolektivnih pogodb, kar bo še poslabšalo življenjski standard,« še pravi sekretarka in vabi na tradicionalno, letos že 30. prvomajsko srečanje na Križno goro nad Škofjo Loko. Slavnostni govornik bo Dušan Semolič.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Zopet rekord pri inflaciji

Že vrsto let ni bilo v juniju tako visoke mesečne rasti cen. V juniju je bila inflacija 0,9-odstotna, letna rast pa je dosegla sedem odstotkov.

Objavljeno na isti dan


Železniki / petek, 9. januar 2009 / 07:00

Dražgoše v nedeljo praznične

Vas pod Jelovico je pripravljena na sprejem od sedem do osem tisoč ljudi, ki naj bodo zaradi mrzlega vremena primerno oblečeni in opremljeni.

Šport / petek, 9. januar 2009 / 07:00

Jeseničani danes z Gradcem

Jesenice - V torek je bil na sporedu 42. krog lige EBEL. Ekipa Acronija Jesenic se je z gostovanja pri celovškem KAC-u vrnila poražena s 6 : 3, prav tako pa so po podaljšku z 2 :...

Gospodarstvo / petek, 9. januar 2009 / 07:00

Strele udarjajo tudi pozimi

Spodnja Bela – Zgodilo se je v začetku decembra, zjutraj se je zabliskalo in zagrmelo, strela je v zasebnem gozdu nedaleč od Spodnje Bele udarila v debelo smreko. Ko so si domačini ogledov...

Humor / petek, 9. januar 2009 / 07:00

Plina je dovolj

Ob rusko-ukrajinskem plinskem mrku so mnoge evropske države ostale brez tega pomembnega energenta, slovenska vlada pa je takoj aktivirala posebnega odposlanca za plin Plinada Zrihtajeva. Ta nam je iz...

Kronika / petek, 9. januar 2009 / 07:00

Največji zaseg steroidov

Na brniškem letališču so decembra odkrili in zasegli dobrih 18 kilogramov anaboličnih steroidov. Komu je bila namenjena pošiljka, ni znano.