Boštjan Vasle (Foto: Tina Dokl)

Izgubljeno desetletje blaginje

"Medtem ko se je slovenski BDP do krize približeval povprečju Evropske unije, samo po zadnjih podatkih na stopnji leta 2002, 2003," prvi Boštjan Vasle.

Ljubljana - Slovenija se v zadnjih letih oddaljuje od strateških ciljev na področju gospodarskega razvoja in blaginje, ugotavlja Urad za makroekonomske analize in razvoj. Gospodarska kriza je izpostavila šibke točke konkurenčnosti slovenskega gospodarstva, kar se je odrazilo tudi v poslabšanih materialnih življenjskih razmerah.

»Gospodarsko nazadovanje je rezultat strukturnih slabosti, ki zmanjšujejo konkurenčno sposobnost slovenskega gospodarstva,« poudarja Boštjan Vasle, direktor Umarja. Padec gospodarske aktivnosti je bil v Sloveniji od začetka gospodarske krize med največjimi v EU, kar nas je z 91 odstotki povprečne gospodarske razvitosti članic (merjeno z BDP na prebivalca po kupni moči) oddaljilo na 85 odstotkov leta 2010.

Nadaljnje povečevanje razvojne vrzeli se je po oceni urada nadaljevalo tudi v letu 2011. Slovenija je po gospodarski razvitosti za povprečjem držav EU leta 2010 tako zaostajala že bolj kot leta 2005. »Razlogi za to, da po močnem padcu BDP v začetku krize ni prišlo do resnejšega gospodarskega okrevanja, izhajajo predvsem iz domačega okolja,« opozarja Rotija Kmet Zupančič, urednica publikacije Poročilo o razvoju. Premajhna usmerjenost v tehnološko prestrukturiranje in inovacijske aktivnosti v preteklem desetletju, premalo učinkovito vodenje podjetij kot posledica ohranjanja velike vloge države v gospodarstvu in prepočasno izboljševanje poslovnega okolja so zmanjšali konkurenčno sposobnost slovenskega gospodarstva.

»Šibka točka konkurenčnosti slovenskega gospodarstva je predvsem relativno nizka produktivnost, dodana vrednost na zaposlenega v nobeni dejavnosti ne presega povprečne v EU,« še poudarja urednica. V ospredje so stopile tudi težave z učinkovitostjo finančnega sektorja, v veliki meri povezane z neustrezno alokacijo finančnih sredstev v preteklosti. Skupaj z visoko zadolženostjo podjetniškega sektorja je to močno omejilo dostop podjetij do bančnih virov financiranja.

Vpliv gospodarske krize se kaže tudi v poslabšanih materialnih življenjskih razmerah, razpoložljivi dohodek državljanov se vse od leta 2009 znižuje. Zaradi razmer na trgu dela in sočasne rasti števila upokojencev se spreminja tudi struktura razpoložljivega dohodka, saj vedno več dohodkov iz dela nadomeščajo prejemki iz javnih virov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sobota, 28. april 2007 / 07:00

Dolgčas mi je, kaj naj delam?

V Gozd Martuljku je prišla s strani mladih pobuda, da bi nekaj delali, igrali. Na uho je prišlo članici LAS Kranjska Gora Cvetki Pavlovčič. Vsako leto otrokom napiše igro v narečju, ki jo...

Objavljeno na isti dan


Gorje / četrtek, 18. oktober 2007 / 07:00

O delitvi posebna komisija

Župan Gorij Peter Torkar je imenoval komisijo, ki naj bi zbirala predloge, zahteve in mnenja o delitvi premoženja z blejsko občino.

Gospodarstvo / četrtek, 18. oktober 2007 / 07:00

Domel se postavlja na noge

Doslej ocenjena škoda dosega 9,4 milijona evrov. Kupcev niso izgubili.

Prosti čas / četrtek, 18. oktober 2007 / 07:00

Umrl je Toše Proeski

Za Makedonijo se je svet ustavil. Toše Proeski, njihov glasbeni ambasador, pop ikona, otrok z angelskim glasom je v sedemindvajsetem letu starosti v torek zjutraj na kraju prometne nesreče umrl. Maked...

Kranj / četrtek, 18. oktober 2007 / 07:00

V nedeljo volimo predsednika države

V nedeljo se bodo ob sedmih zjutraj po vsej državi odprla volišča, kjer bomo državljanke in državljani volili predsednika Slovenije.

Splošno / četrtek, 18. oktober 2007 / 07:00

Planinski dnevnik

Uslužbenci Gornjesavskega muzeja Jesenice so se povzpeli na Triglav.