Ukrepi bodo ogrozili standard ljudi
Prejšnji teden se je posveta članov gorenjske organizacije Zveze svobodnih sindikatov Slovenije udeležil njihov predsednik Dušan Semolič.
Škofja Loka - Beseda je bila o stališčih svobodnih sindikatov do intervencijskega zakona in varčevalnih ukrepov, ki jih za stabilizacijo javnih financ predlaga vlada. Sindikalni prvak Dušan Semolič poudarja, da je uravnoteženje javnih financ nujno, vendar se v sindikatu ne strinjajo, da bi to dosegli s strogim varčevanjem, ki bi vplivalo na občutno nižji standard ljudi. »Ob sedanji globalni krizi je poleg posledic, ki jih je povzročila, treba tudi vedeti, da jo je povzročil kapital, ki je v svojem pohlepu pozabil na ljudi,« je dejal Dušan Semolič. Pravi, da je tudi slovenska vlada naredila napako, ko je »podelila odpustke kapitalu«, in sicer s sprejetjem določila o znižanju davka na prihodek pravnih oseb. S tem se bo namreč znižal priliv v državni proračun, v sindikatih pa so prepričani, da je treba ravno na prihodkovni strani kaj narediti za stabilnost javnih financ. Poleg tega Semolič pravi, da imajo s kakršnim koli olajšanjem v korist kapitala slabe izkušnje, s tem se sicer povečajo dobički, a zaradi tega se ne odpre nobeno novo delovno mesto. Sindikati imajo več predlogov, kako povečati vire prihodkov. Semolič pravi, da jih veseli zlasti to, da vlada ni zavrnila njihovega predloga glede uvedbe davka na finančne transakcije, kakršnega poznajo tudi drugje v Evropi. Ni pa bila pripravljena prisluhniti spremembi dohodninske lestvice, po kateri bi uvedli nov dohodninski razred in dohodninsko stopnjo z 41 odstotkov dvignili na 50 odstotkov, s čimer bi bolj obdavčili zaslužke nad 60 tisoč evrov.
Vladi zamerijo, da je pohitela z intervencijskim zakonom, preden je bil usklajen v socialnem dialogu. »Z večino ukrepov se strinjamo, nekateri pa bi povečali revščino in te odločno zavračamo,« poudarja sindikalni voditelj, pri čemer omenja znižanje rekreacijskega dodatka za upokojence, otroškega dodatka, ukinitev subvencij za mlade družine, znižanje porodniških prejemkov, znižanje in skrajšanje prejemanja nadomestil za brezposelne. Nasprotujejo tudi ukinitvi dveh prazničnih dni. O referendumu pa pravi, da se bodo k temu skrajnemu ukrepu zatekli v primeru, da vlada ne bo prisluhnila njihovim argumentom v zvezi z intervencijskim zakonom. »Želel bi, da bi skupaj prišli do soglasja, kako v državi uravnotežiti javne finance,« je še povedal Dušan Semolič. "Da se znamo dogovoriti o ukrepih, pomembnih za državo, bi bil tudi najboljši signal evropskih institucijam."