Manjkajo predvsem gostinci
Regionalna razvojna agencija Gorenjske (BSC Kranj) je objavila javni poziv delodajalcem k oddaji vlog v štipendijsko shemo Gorenjske.
Kranj - Prek javnega poziva BSC prijavljenim delodajalcem prek štipendijske sheme omogoča polovično sofinanciranje kadrovskih štipendij. Podjetja lahko sama izberejo štipendista, ki pa se mora prijaviti na razpis za štipendiranje, ki bo objavljen predvidoma v začetku jeseni. »V sklopu Gorenjske štipendijske sheme smo do sedaj podelili približno 250 štipendij, v zadnjih letih povprečno 24 novih na leto,« pojasnjuje Barbara Rupar iz BSC Kranj. Povprečna višina kadrovske štipendije v šolskem/študijskem letu 2011/2012 znaša za dijake dvesto evrov, za študente pa 380 evrov. Javni poziv je odprt do petka, 20. julija.
Ob uveljavitvi subvencioniranja štipendiranja je bil ta ukrep namenjen zgolj za deficitarne poklice. Se danes lahko prijavi vsako podjetje?
»Prijavi se lahko vsako podjetje, načeloma potrdimo vse potrebe delodajalcev in na podlagi teh objavimo celoten razpis štipendij. Če ne pridobimo dovolj sredstev za sofinanciranje štipendij s strani države, pa so štipendije še vedno prioritetno podeljene za deficitarne poklice (na podlagi podatkov Zavoda za zaposlovanje). V zadnjih letih to ni bilo potrebno in smo lahko podelili vse štipendije, za katere je bil vzajemen interes delodajalca in štipendista.«
Ali v zadnjih letih porabite predvideni denar za štipendiranje na Gorenjskem?
»Sredstva za štipendiranje na Gorenjskem niso predvidena vnaprej. Določena je kvota, namenjena posrednemu kadrovskemu štipendiranju na državni ravni, agencija pa se nato skupaj z drugimi regijami na javnem razpisu Javnega sklada RS za razvoj kadrov in štipendiranje poteguje za svoj delež. Ker smo glede na indeks razvojne ogroženosti regij med najmanj ogroženimi, običajno dobimo manj sredstev kot druge regije, vendar nam je v zadnjih letih uspelo podeliti vse štipendije, za katere sta interes po zaključenem javnem razpisu štipendij pokazala tako delodajalec kot štipendist. Z drugimi besedami: nobena štipendija ni ostala zgolj na papirju zaradi pomanjkanja sredstev. Denar za štipendiranje pridno porabljamo, je pa načrtovanje obsega projekta pri štipendijah zelo kompleksno, saj ni mogoče predvideti vseh dejavnikov, ki vplivajo na obseg projekta, zato ponavadi ostaja nekaj rezerve.«
Ali podjetjem, ki se prijavijo, uspe pridobiti štipendiste?
»Nekaterim da, drugim ne. Problem imajo predvsem podjetja, ki povprašujejo po gostinskih poklicih. Opažamo, da je prijav najmanj. Tu bi lahko vsak dobil štipendijo.«
Kakšne so obveznosti podjetja, ki se prijavlja?
»Podjetje mora zagotoviti polovico štipendije za štipendista, ki je izbran na javnem razpisu štipendij ter ob uspešnem zaključku šolanja/študija štipendistu zagotoviti zaposlitev za nedoločen čas oziroma vsaj za čas prejemanja štipendije.«