Umrla je Mimi Malenšek

V petek, 13. aprila, je v Domu starostnikov v Trnovem umrla slovenska pisateljica in prevajalka Mimi Malenšek, pokopali pa so jo v sredo v Podbrezjah.

Podbrezje - Rojena je bila 8. februarja 1919 v Dobrli vasi na Koroškem. Njena starša sta se spoznala med prvo svetovno vojno: oče je bil ranjen vojak, mama pa begunka, ki je negovala ranjence. Vzljubila sta se in rodila se je Mimi. Nista se poročila. Mimi je bila pri mami le nekaj mesecev, potem pa ni več imela stikov z njo: trimesečno je mama prinesla k očetu v Podbrezje, ker ni mogla skrbeti zanjo. Oče se je poročil in Mimica je dobila še nekaj polbratov in polsester. Doma je bila kmetija, vendar ni bila dovolj velika, da bi lahko preživela vso družino, zato je oče delal na Jesenicah v železarni. Na to obdobje ima lepe spomine. Pozneje je skrbela za bolna in ostarela stara starša. S Podbrezjami je ostala povezana vse življenje, ob devetdesetletnici pa so tamkajšnji kulturniki priredili dobro obiskano in odmevno prireditev njej v čast.

Ljudsko šolo je obiskovala v domačih Podbrezjah, eno leto je hodila v Tržič v meščansko šolo, potem pa na gimnazijo v Kranju. Končala je še trgovski tečaj in knjižničarsko šolo. Če bi bilo možno, bi odšla študirat zgodovino ali umetnostno zgodovino, tako pa se je na teh področjih izobraževala sama in na podlagi tega pisala romane, dolge tudi po petsto, šeststo strani.

Po končanem šolanju se je zaposlila pri Vzajemni zavarovalnici, ki je izdajala tudi mesečnik Naša moč. Takrat je bil urednik Janko Mlakar, seznanila pa se je tudi z nekaterimi drugimi pisatelji. Tudi sama je začela v Naši moči objavljati najprej kratko prozo, njeno prvo daljše delo, ki je izšlo, pa je bila povest Pesem polja. Pisala je že prej, doma je imela veliko rokopisov, ki pa ni vedela, kam naj jih pošlje. Če pa je kaj poslala, se ni podpisala s pravim imenom, pa tudi urednikom se ni hotela pokazati, ker bi je kot mladega dekleta ne jemali resno. Tudi plačevali so bolj slabo - poleg tega pa so ji dali še poduk, da mora biti mlad pisatelj hvaležen, da ga sploh kje objavljajo, na honorar naj pa raje ne misli. Prva dela je pisala z roko, potem pa ji je mož - skoraj kot poročno darilo - prinesel iz Švice pisalni stroj in od takrat naprej ničesar več ne napiše z roko. Poročila se je še pred vojno, njen tast je bil lastnik tovarne pohištva. Rodila je dva otroka, sina in hčer. Po vojni je družina izgubila premoženje in treba je bilo poskrbeti za preživetje. Za nekaj časa se je zaposlila, zamenjala nekaj služb, marsikje je delala prav kratek čas, potem pa začela spet pisati, večinoma dolge romane z zgodovinsko tematiko, veliko je tudi prevajala. Njena dela pri kritikih in v medijih niso bila deležna prevelikega odmeva, v nasprotju z marsikaterimi drugimi pa so našla pot med bralce, izhajala so v kar visokih nakladah.

Za svoje književno delo je prejela literarno nagrado mesta Ljubljane, leta 2002 pa je prejela častni znak svobode Republike Slovenije za ustvarjalni prispevek k slovenski književnosti in kulturi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Obljubljal ugodna posojila

Prejšnji teden so priprli Litijana, ki je z obljubami o ugodnih posojilih od oškodovancev izvabil večje vsote denarja.

Objavljeno na isti dan


Kranj / sobota, 29. oktober 2016 / 22:22

Večina za avtobusno postajo

Zeleno luč zanjo so na sredini seji prižgali kranjski mestni svetniki, ki so v drugi obravnavi sprejeli odlok o občinskem podrobnem prostorskem načrtu Avtobusni terminal.

Slovenija / sobota, 29. oktober 2016 / 22:21

Po nova znanja v Slovenijo

Pet dijakinj in en dijak Zvezne gimnazije za Slovence iz Celovca se je pretekli teden od srede do petka pridružilo dijakinjam in dijakom Srednje šole in gimnazije Biotehniškega šolskega centra v Na...

Gospodarstvo / sobota, 29. oktober 2016 / 20:45

Šest kmetic, šest zgodb

Zveza kmetic Slovenije je na prireditvi v Zagorju med šestimi kandidatkami za kmetico leta razglasila Jelko Krivec iz Društva podeželskih žena Mirna Peč, za laskavi naziv pa so se potegovale tudi tri...

Kultura / sobota, 29. oktober 2016 / 20:42

Bohinjske podobe za ves svet

Muzej Tomaža Godca v Bohinjski Bistrici je bogatejši za stalno razstavo Izbrane podobe Bohinja. Ne, Bohinj ni kar tako, ampak je še kako zanimiv del naše domovine.

Slovenija / sobota, 29. oktober 2016 / 20:39

Ure za eno uro nazaj

V nedeljo bomo prešli nazaj na srednjeevropski pasovni čas. Ob treh ponoči bomo urine kazalce pomaknili za eno uro nazaj, na drugo uro. Noč bo torej eno uro daljša.