Glavna gonilna sila AFS Ozara: Anita Peteh, Domen Pipan, Mateja Urbiha, Miha Kozjek in Barbara Rozman

Okroglih 60 let Ozare

Akademska folklorna skupina Ozara iz Kranja letos praznuje 60. obletnico svojega delovanja.

Ob tej priložnosti pripravljajo poseben projekt, ki vključuje tematsko razstavo ter dva slavnostna koncerta, ki bosta ta petek in soboto, 13. in 14. aprila, v Veliki dvorani Doma krajanov Primskovo v Kranju. »Na veseli dogodek dobrodošli vsi ljubitelji folklore in slovenskih ljudskih običajev,« pravijo organizatorji iz vrst Ozare.

Člane Akademske folklorne skupine Ozara smo obiskali na njihovi razstavi, ki so jo pripravili ob tem častitljivem jubileju. Barvita in zanimiva razstava je razdeljena na enajst tematskih delov, od glavnega kronološkega, do prikaza nastopov posameznih skupin, njihovih nastopov v bližnjih in daljnih tujih deželah, porok med člani skupine, pa do fotografij z zanimivih tematskih prireditev, ne manjka pa seveda niti kotiček s številnimi nagradami, ki so jih prejeli v vseh teh letih – med drugimi je skupina prejela veliko Prešernovo plaketo občine Kranj ter posebno priznanje Sklada RS za ljubiteljske kulturne dejavnosti.

O pestri in bogati zgodovini folklorne skupine Ozara nam je več povedala Anita Peteh: »Začetek delovanja folklore na Primskovem pri Kranju sega v daljno leto 1952. Takrat so v okviru "Delavsko prosvetnega društva Svoboda Primskovo" ustanovili folklorno sekcijo. Skupino je sprva vodil harmonikar, gospod Uršič, nato pa so delo strokovno vodili nekateri plesalci AFS France Marolt iz Ljubljane. Folklorna skupina je kmalu poslala nekaj plesalcev na izobraževanje k Tončki Marolt. Naučili so se koreografij gorenjskih plesov ter jih plesali povsod po Sloveniji in v republikah nekdanje Jugoslavije. Leta 1980 so se skupini pridružili mladi člani, ki so hoteli vanjo vnesti izboljšanje in spremembe. Udeleževali so se raznih seminarjev s področja plesnega, pevskega in glasbenega ljudskega izročila. S tem znanjem so začele v skupini nastajati lastne koreografije – omeniti je potrebno predvsem Judito Nahtigal. Skupina nadaljuje s tradicijo v slovenskem kulturnem prostoru tudi danes, pa tudi za prihodnost se ni treba bati, saj je kar nekaj mladih strokovnjakov usposobljenih za nadaljevanje dela starejših mentorjev.«

Danes skupina šteje okoli 90 aktivnih članov, razdeljenih v več skupin: poleg vodilne še srednješolska, študentska, članska ter godčevska skupina, skupina pevk ljudskih pesmi Bodeče neže ter skupina pevcev ljudskih pesmi Kranjski furmani. Posebnost skupine je, da so vse koreografije delo njenih članov - mentorjev, ki se vseskozi izobražujejo na področju ljudskega, plesnega, pevskega in glasbenega izročila ter šeg in navad. To so: Anita Peteh, Brane Šmid, Mateja Urbiha, Simona Jereb in Domen Pipan. Razvoj društva, ki je s svojim delovanjem prineslo mestu še bogatejšo kulturo, svežino in razigranost, je povezan s trdim delom in umetniškim entuziazmom njegovih članov. Folklorna skupina nastopa za potrebe lokalne skupnosti ter celotne Slovenije, ki jo je predstavljala skoraj po vsej Evropi in tudi na drugih kontinentih.

»V odrske postavitve, s katerimi predstavljamo plese različnih slovenskih pokrajin, so velikokrat vključeni tudi običaji določenega obdobja, ki zaživijo skozi originalno koreografijo,« je še dodala Petehova, ki se je še posebej zahvalila Jožici Šmid, ki vestno preučuje oblačilno kulturo na Slovenskem in je sešila skoraj vse noše, katere predstavljajo enega izmed največjih zakladov skupine.

O vsem tem se lahko na lastne oči prepričate v petek in soboto na prireditvi na Primskovem, na kateri bo gost Mito Trefalt. Od 15. ure dalje si lahko ogledate tudi razstavo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Železniki / sreda, 3. julij 2019 / 08:51

Nepozabni Čipkarski dnevi

V Železnikih so potekali 57. Čipkarski dnevi – klekljarska prireditev, ki velja za najstarejšo tovrstno prireditev na Slovenskem. Petdnevni bogat program je ponudil številne dogodke za vse generacije.

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 6. februar 2007 / 06:00

Vozovnice prek spleta

Pri Avtobusni postaji Ljubljana so se letos še posebej pripravili na povečanje števila potnikov na primestnih in mestnih avtobusih Ljubljanskega potniškega prometa ob informativnih dnevih. Zato s...

Splošno / torek, 6. februar 2007 / 06:00

Novi programi na Gorenjskem

Na ravni srednjega poklicnega izobraževanja bodo v Srednji biotehniški šoli Kranj prihodnje šolsko leto izobraževali tudi peke in slaščičarje, česar doslej na Gorenjskem še ni bilo. V Srednji...

Splošno / torek, 6. februar 2007 / 06:00

Najbolj iskani poklici v Sloveniji

Po podatkih ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo med najbolj iskane poklice pri nas na ravni visoke izobrazbe sodijo: univerzitetni diplomirani inženir strojniš...

Splošno / torek, 6. februar 2007 / 06:00

Manj mest za izredni študij

Prihodnjim študentom bo letos na voljo 24.874 vpisnih mest na univerzah in samostojnih visokošolskih zavodih.

Splošno / torek, 6. februar 2007 / 06:00

Največ mest v gimnazijskih programih

Osnovno šolo na Gorenjskem letos končuje 2066 učencev, gorenjske srednje šole pa razpisujejo 2598 vpisnih mest.