Vojaki ponosni na opravljene naloge
Pred dnevi se je iz mednarodne operacije sil KFOR na Kosovu v domovino vrnil 24. slovenski kontingent, v katerem je sodelovalo tudi precej Gorenjcev.
Kranj - Tristo pripadnikov in pripadnic 24. kontingenta Slovenske vojske se je v kranjski vojašnici minuli četrtek zadnjič skupaj postrojilo in prejelo medalje v službi miru za sodelovanje v mednarodni operaciji na Kosovu, nato pa padlo v objem svojih družin. Med njimi je bilo tudi precej Gorenjcev, saj sta glavnino kontingenta predstavljali manevrska četa 18. bataljona za jedrsko, radiološko, kemično in biološko obrambo (JRKBO) iz kranjske vojašnice ter manevrska četa 10. motoriziranega bataljona iz vojašnice Franca Rozmana - Staneta v Ljubljani.
Poveljnik kontingenta, tudi poveljnik 18. bataljona JRKBO, podpolkovnik Franc Kalič je spomnil, da so začetek njihovega delovanja zaznamovale napetosti na severnem, srbskem delu Kosova. »Predvsem od oktobra do decembra so napetosti med lokalnim prebivalstvom narasle, postavljene so bile blokade na glavnih oskrbovalnih poteh, potekale so demonstracije, v katerih je bilo nekaj pripadnikov Kforja tudi ranjenih. Kasneje se je situacija precej umirila, še vedno pa obstajajo precej krhek mir in nepredvidljive razmere,« je razložil in dodal, da so slovenske vojake pred odhodom na Kosovo pripravili na take razmere. »Naši vojaki neposredno niso bili udeleženi na teh operacijah, so pa posredno sodelovali. Zadovoljen sem, da smo se v domovino vsi vrnili zdravi in celi ter upam, da smo se vsi vrnili tudi z nekim občutkom ponosa in zadovoljstva, da smo dobro opravili svojo nalogo,« je še dejal podpolkovnik Kalič.
Poveljnik voda, nadporočnik David Justin iz Lesc je bil prvič na kateri od mednarodnih operacij: »Najbolj mučno je bilo čakanje v negotovosti, sploh v prvih mesecih, ko so bile razmere še precej napete in se ni povsem natančno vedelo, do katere mere bodo eskalirale. V spominu pa mi bodo sicer ostale predvsem pozitivne stvari. Na primer druženje z domačini, kar je bilo sploh zame, ki sem starejši in imam še malo spomina na bivanje v skupni državi, še posebej zanimivo.«
Tudi desetnik Matej Božek je bil prvič na misiji in na Kosovu. »Bilo je nekoliko drugače, kot sem pričakoval. Revščina je še večja, kot sem si predstavljal, tudi tega, da v Kosovski Mitrovici lokalno prebivalstvo dejansko ves čas straži barikade, nisem pričakoval. Čeprav so nas na take razmere pripravljali, je povsem nekaj drugega, ko te stvari vidiš s svojimi očmi,« je povedal Radovljičan, ki ga je doma čakala mlada družina. »K sreči smo imeli lahko s seboj prenosne računalnike in sem z družino lahko komuniciral vsakodnevno.«
Pripadnike 24. kontingenta sta pozdravila tudi poveljnik sil Slovenske vojske, brigadir Branimir Furlan in državni sekretar ministrstva za obrambo Peter Stavanja, ki je dejal, da so vojaki svoje naloge vzorno opravili, zato so v ponos Slovenski vojski in domovini. Zaželel jim je tudi čim hitrejšo vključitev v vsakdanje življenje in delo ter poudaril pomembnost prenosa pridobljenih izkušenj na svoje sodelavce.