Trideset milijonov za okoljske naložbe
Javni Eko sklad je 30. marca v Uradnem listu RS objavil nova javna poziva za ugodno kreditiranje.
Kranj - Za kreditiranje različnih okoljevarstvenih naložb občanov je Eko sklad letos namenil pet milijonov evrov, za kreditiranje okoljskih naložb pravnih oseb, samostojnih podjetnikov in zasebnikov pa 25 milijonov evrov. Oba javna razpisa bosta odprta do porabe sredstev oziroma najdlje do 31. januarja 2013.
Med naložbe občanov, ki jih kreditira Eko sklad, sodijo tudi vgradnja sistemov za ogrevanje s kotlom na lesno biomaso ali kondenzacijskim kotlom, priklop na daljinsko ogrevanje, vgradnja učinkovitih sistemov prezračevanja in pridobivanje električne energije s pomočjo obnovljivih virov energije ali mikro soproizvodnja električne energije in toplote. Sredstva so med drugim namenjena tudi ukrepom za zmanjšanje toplotnih izgub stanovanjskih stavb, gradnjo ali nakup nizkoenergijske ali pasivne stanovanjske stavbe, nakup vozil na električni ali hibridni pogon ali zamenjavo strešne kritine, ki vsebuje azbestna vlakna.
Občani lahko s kreditom Eko sklada financirajo celotne priznane stroške naložbe, posamezen kredit pa lahko doseže dvajset tisoč evrov. Za zahtevnejše naložbe v nizkoenergijske ali pasivne stanovanjske stavbe, naprave za pridobivanje električne energije, nakup osebnih avtomobilov na hibridni ali električni pogon in za obsežnejšo obnovo stavbe pa lahko kredit znaša do štirideset tisoč evrov. Najnižji znesek kredita je 1500 evrov.
Prek javnega poziva za kreditiranje okoljskih naložb pravnih oseb, samostojnih podjetnikov in zasebnikov pa bo Eko sklad razdelil 25 milijonov evrov. Ugodno posojilo bodo investitorji lahko pridobili za naložbe v zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, kot so vgradnja sodobnih ogrevalnih naprav z visokim izkoristkom, zamenjava zunanjega stavbnega pohištva in toplotna zaščita stavbe, nakup okolju prijaznih vozil na električni ali hibridni pogon ali naprave, ki izrabljajo obnovljive vire energije za ogrevanje ali proizvodnjo električne energije. Ugodno posojilo za nakup okolju prijaznih vozil lahko pridobijo podjetja, ki opravljajo dejavnost prevoznih storitev. Sredstva bodo namenjena tudi za naložbe v zmanjšanje drugih emisij v zrak, za naložbe na področju gospodarjenja z odpadki, vključno z zamenjavo azbestnih strešnih kritin, naložbe na področju varstva voda, učinkovite rabe vode, odvajanje odpadnih vod ali preskrbo s pitno vodo in za začetne naložbe v posamezne okoljske tehnologije, ki presegajo veljavne okoljske standarde. Posamezno posojilo lahko doseže do dva milijona evrov, za občine pa tudi več.