![](/images/20120409/304099965-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Tudi v starosti zdravi in dejavni
Aktivno staranje pomeni, da smo tudi na starost zdravi in družbeno dejavni in nam je delo v zadoščenje, smo slišali na srečanju Univerze za tretje življenjsko obdobje v Škofji Loki.
Škofja Loka - Škofjeloška univerza za tretje življenjsko obdobje, ki deluje pri tamkajšnjem društvu upokojencev, je vključena v Slovensko univerzo za tretje življenjsko obdobje. V okviru projektov Krepitev mreže nevladnih organizacij izobraževanja starejših in Evropskega leta aktivnega staranja in medgeneracijske solidarnosti so medijem predstavili delovanje, aktivnosti, prostovoljstvo in sodelovanje z mlajšimi generacijami. Pomen in sodelovanje nevladnih organizacij je predstavil predstavnik GROZD-a, Gorenjske regionalne organizacije zavodov, društev in ustanov. Marija Tome, ki vodi Društvo upokojencev Medvode (deluje šestdeset let), je predstavila njihovo delo, kako se znajo družiti in veseliti, pa so pokazali z upokojenskim ansamblom Sončna jesen. O delu škofjeloške univerze za tretje življenjsko obdobje, ki kot ena od številnih dejavnosti društva upokojencev deluje od leta 2004, je spregovorila Borjana Koželj. Zanimanje za izobraževanje med starejšimi stalno raste, letos so ponudili kar 26 različnih programov, iz tega pa izvira vrsta prostovoljskih dejavnosti. Tako smo slišali o glasilu Mi o sebi, kjer sodelavci pripravljajo že dvajseto številko, pa o Marinkini knjižnici, ki so jo ustanovili pred petimi leti in sedaj izposoja že okoli tri tisoč knjig. Vodja knjižnice Marija Draškovič pravi, da z branjem poskušajo obdržati umsko čilost starejših. Knjižnica je bila ustanovljena v podporo programom univerze za tretje življenjsko obdobje, uvedli so bralno značko, sodelujejo v programu Knjižnica pod krošnjami.
Na srečanju je sodelovala tudi Maša Bizovičar s Slovenske univerze za tretje življenjsko obdobje, ki je spregovorila o Evropskem letu aktivnega staranja. V sodelovanju z ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve so razglasili tudi ambasadorje aktivnega staranja. Med njimi so denimo izumitelj Peter Florjančič, pesnica Neža Maurer, nekdanji televizijec Mito Trefalt. Za Gorenjsko pa je ambasadorka aktivnega staranja Nevenka Mandič Orehek, upokojenka iz Škofje Loke, ki se devet let v pokoju stalno izobražuje, oblikuje glasilo, obiskuje jezikovne tečaje in zgodovinski krožek, je prostovoljka v Marinkini knjižnici, bere, pomaga pri vodenju univerze za tretje življenjsko obdobje, strelja z zračno puško, balina, meče pikado …