Obtoženi Francoz Jean Claude Daniel Pedebosq je ves čas zatrjeval, da ni vedel, da je ček lažen, a sodišče mu ni verjelo. (Foto: Gorazd Kavčič)

V zapor zaradi ponarejenega čeka

"Nisem vedel, da je ček ponarejen," je v ponedeljek na kranjskem sodišču še enkrat zatrdil Francoz Jean Claude Daniel Pedebosq, ki je skušal unovčiti lažen ček za pol milijarde evrov. Senat mu ni verjel in ga zato poslal za zapahe.

Kranj - Na Okrožnem sodišču v Kranju so v ponedeljek zaradi kaznivega dejanja ponarejanja in uporabe ponarejenih vrednotnic ali vrednostnih papirjev na leto dni in tri mesece zapora obsodili 69-letnega Francoza Jeana Clauda Daniela Pedebosqa, ki je 11. oktobra lani na Gorenjski banki v Kranju poskušal unovčiti ponarejen ček angleške Barclay's Bank za petsto milijonov evrov, dvajset milijonov evrov pa je želel takoj prenakazati na drug bančni račun, odprt pri Abanki Vipa. Sodba ni pravnomočna.

 

Okrožna državna tožilka Marija Marinka Jeraj je za obdolženega Pedebosqa sicer predlagala za tri mesece višjo kazen. »Ni dvoma, da je obtoženec 11. oktobra 2011 v Gorenjski banki predložil v celoti ponarejen ček na znesek 500 milijonov evrov. Ne gre mu verjeti, da ni vedel, da je ček ponarejen,« je poudarila in ugotovila, da se je obdolženi v svojem zagovoru ves čas zapletal oziroma ga je nenehno prilagajal, v sodni spis pa je vlagal dokumente, ki se jih ni dalo preveriti. »Obtoženec je navajal, da je s skupino vlagateljev delal na dosjeju Salena in morebitni kasnejši povezavi z Adrio Airways, česar pa niso potrdile ne zaslišane priče ne v Adrii Airways. Navajal je tudi, da je bilo naknadno dejansko nakazano 500 milijonov evrov Gorenjski banki, a da so bila ta sredstva vrnjena nazaj v Anglijo. V nadaljevanju je zatrjeval, da je bila takšna vsota denarja nakazana na Banko Slovenije. Ob preveritvi njegovih navedb je bilo ugotovljeno, da to ne drži ter da so na banko res prihajala nekakšna sporočila, v katerih pa so bile uporabljene fraze, ki so običajne ob finančnih prevarah. Očitno je obtoženec podcenjeval slovensko zakonodajo, slovenski bančni sistem in način poslovanja Gorenjske banke,« je poudarila tožilka in opozorila, da bi Pedebosq v primeru unovčenja polmilijardnega čeka v svoj žep pospravil petnajst milijonov evrov.

 

»Nisem vedel, da je ček ponarejen,« je sodnemu senatu, ki ga je vodila sodnica Marjeta Dvornik, še zadnjič zatrdil obtoženi Francoz. Njegov zagovornik Peter Žnidaršič, ki je predlagal oprostilno sodbo, pa je opozoril, da je tožilki uspelo dokazati samo to, da je obdolženi 11. oktobra 2011 na Gorenjski banki predložil ček, za katerega pa sta tako sodna izvedenka kot dolgoletni uslužbenec banke izrecno povedala, da ni bil v ničemer sumljiv, razen po visokem znesku. Tako po mnenju obrambe tudi obdolženi ni imel razlogov, da bi podvomil o njegovi verodostojnosti. Pedebosqovo nedolžnost potrjuje tudi dejstvo, da se je vrnil v Slovenijo, čeprav je vedel, da so v Gorenjski banki ugotovili, da je ček ponarejen, je dodal zagovornik. »Kdo pri zdravi pameti bi se ob poznavanju vseh teh dejstev vrnil v Slovenijo in se prej celo dogovoril s predstavniki banke. O zdravi pameti obdolženega pa niti tožilka ne dvomi. Banka je ravnala, tako kot mora. Preverila je ček in obdolženi je vedel, da bo to storila. Obdolženi ni vedel, da je ček ponarejen,« je zatrdil. Glede obljubljene provizije za Pedebosqa je odvetnik dejal, da gre za običajno triodstotno provizijo za posredovanje v finančnih poslih: »Njegov zagovor o posredovanju pri celotnem poslu pa je potrdila tudi priča Aljaf Bakhtyar (direktor Mednarodnega inštituta za bližnjevzhodne in balkanske študije v Ljubljani, op. p.), ki je povedal tudi o predhodnem sestanku na slovenskem zunanjem ministrstvu, povedal je tudi o nameravanih investicijah, ki se v bistvenih zadevah skladajo z zagovorom obdolženega. Dokazali smo, da je obdolženi bil v povezavi z družbo Salena, ki je nameravala investirati v Sloveniji.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Velika želja plavati v finalu

Plavalka Anja Čarman si na olimpijskih igrah želi finala na 200 m hrbtno. V tej disciplini je pred kratkim popravila svoj štiri leta star osebni rekord.

Objavljeno na isti dan


Kronika / sobota, 31. januar 2009 / 07:00

Romuni trdijo, da zgolj prodajajo prstane

Trojica Romunov, ki jim na kranjskem sodišču sodijo zaradi domnevnega poskusa ropa na gorenjski avtocesti novembra lani, trdijo, da so k nam prišli prodajat prstane in ne krast.

Kranj / sobota, 31. januar 2009 / 07:00

Ponekod domovi za starejše samevajo

Največ prostih mest v domovih za upokojence je na severovzhodu Slovenije, največje pomanjkanje pa v osrednji Sloveniji, še posebej v Ljubljani.

Zanimivosti / sobota, 31. januar 2009 / 07:00

Darovali računalnik

Letos je Leo klub Brdo Kranj s pomočjo Leo kluba Domžale z zbranim denarjem kupil računalnik slepi študentki Maji Jakovljevič, ki je bila novega študijskega pripomočka izredno vesela.

Gospodarstvo / sobota, 31. januar 2009 / 07:00

Agencija poziva čebelarje k oddaji vlog

Kranj - Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja je objavila javni poziv za dodelitev letošnje finančne pomoči čebelarjem pri nakupu čebelarske opreme in čebelarjem začetni...

Gospodarstvo / sobota, 31. januar 2009 / 07:00

Iz Gorenjske trije med najboljšimi zaposlovalci

Ljubljana - V okviru medijsko-raziskovalnega projekta Dnevnika za izbor najboljših zaposlovalcev v Sloveniji Zlata nit so med 101 predlaganim podjetjem – najboljšim zaposlovalcem...