Pravna varnost bi bila manjša
Notarji v postopkih sodnih overitev državljanom zagotavljajo pravno varnost, opozarja predsednica notarske zbornice Marjana Tičar Bešter.
Škofja Loka - Znova izvoljeno predsednico Notarske zbornice Slovenije Marjano Tičar Bešter, sicer notarko v Škofji Loki, na začetku drugega triletnega mandata na čelu notarske zbornice čaka zahtevno delo. Vladne stranke so namreč v koalicijski pogodbi predvidele kar nekaj sprememb na področju notariata, katerim pa notarji zvečine nasprotujejo. »Ministra za pravosodje in javno upravo smo že zaprosili za sestanek, vendar do sedaj še ni našel časa. V vsakem primeru pričakujemo, da se bomo lahko o odprtih vprašanjih pogovorili pred pripravo zakonodajnih sprememb,« pravi Tičar Beštrova.
Med pomembnejšimi spremembami naj bi bila možnost overitve podpisov na pogodbah tudi na upravnih enotah in sodiščih. Predsednica notarske zbornice razlaga, da je overitev podpisov, ki so namenjeni upravnim postopkom (prodaja avtomobila, overitev fotokopije spričevala, soglasje za pridobivanje gradbenih dovoljenj …), že sedaj v celoti tudi v pristojnosti upravnih enot. Overitve, namenjene sodiščem, pa bi morale po njenem mnenju tudi vnaprej ostati izključno v pristojnosti notarjev, ker ti za državo opravljajo nadzorstveno funkcijo. »V postopku sodnih overitev notar preveri, ali je bila pogodba predhodno predložena davčni upravi in je bil davek tudi plačan. Nadalje notar preveri obstoj raznih pravic, tudi predkupnih. Gre za tako strokovne zadeve, da jih mora nujno opravljati pravnik, kar pa referenti na upravnih enotah niso. Pravna varnost državljanov bi se torej zaradi napovedane spremembe na tem področju bistveno znižala,« pojasnjuje Tičar Beštrova. Napovedanega znižanja cen notarskih storitev do sestanka z ministrom Senkom Pličaničem ne želi komentirati, pripominja pa, da notarske tarife v primerjavi s cenami odvetnikov ali posrednikov niso visoke.
Notarska zbornica po drugi strani pričakuje, da bo minister uresničil napoved o prenosu zapuščinskih zadev na notarje, za kar se zavzemajo že deset let. »Poleg Bolgarije smo edina evropska država, kjer zapuščinski postopki ne potekajo tudi pri notarjih, ki bi jih reševali bistveno hitreje od sodišč. Pridobili bi tudi državljani, saj se trenutno na zapuščinski obravnavi na sodišču lahko dogovorite le o razdelitvi premoženja pokojnika, recimo očeta, ne morejo pa se dediči že vnaprej dogovoriti tudi o kasnejši razdelitvi premoženja še živeče mame. V postopkih pri notarjih bi bilo to možno, kar bi po našem prepričanju precej zmanjšalo tudi število sodnih sporov.«
Z zavrnitvijo družinskega zakonika je odpadla možnost razveze zakoncev brez otrok oziroma s polnoletnimi otroki pri notarjih, prav tako tudi sklepanje ženitnih pogodb. »Ti rešitvi sta dobri in bi ju bilo smiselno čim prej sprejeti. V primeru sporazumne razveze bi tako lahko že notar s posebno listino ugotovil, da je zakonska zveza razvezana, kar mora sedaj storiti sodišče. Poudarjam, da omenjena rešitev v nobenem primeru ne bi bila možna za zakonske pare z mladoletnimi otroki, ker ti potrebujejo posebno varstvo. S sprejetjem družinskega zakonika bi bilo možno pri notarju skleniti tudi ženitno pogodbo, s katero bi partnerja že pred vstopom v zakon razdelila skupno premoženje drugače, kot je predvideno z zakonodajo. Po tovrstni storitvi je precej povpraševanj, vendar je obstoječa zakonodaja ne omogoča. Po zdajšnji ureditvi se lahko partnerja pred sklenitvijo zakonske zveze le dogovorita, katero je njuno osebno premoženje iz preteklega življenja, ki se ne bo štelo za skupno premoženje,« je še pojasnila Marjana Tičar Bešter.