![](/images/20120330/303309994-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Dvoboj s požarom dobili gasilci
Gozdni požar na 35 hektarjev velikem pobočju Lenčkovega Špika nad Trebežem je več kot sedemdeset gasilcev ob pomoči helikopterja Slovenske vojske ukrotilo šele po dveh dneh, dokončno pa ga bo po ocenah gasilcev pogasil prvi dež.
Jesenice - V ponedeljek kmalu po 13. uri je v gozdu med Slovenskim Javornikom in Javorniškim Rovtom na pobočju Lenčkovega Špika zagorelo okoli 2,5 hektara iglastega gozda. S požarom, katerega dim je bil viden po celih Jesenicah, so se spopadli gasilci poklicne gasilske enote GARS Jesenice ter prostovoljci iz šestih prostovoljnih gasilskih društev, in sicer PGD Jesenice, Koroška Bela, Javorniški Rovt, Planina pod Golico, Hrušica in Blejska dobrava. Zaradi težko dostopnega terena so gasilci na pomoč poklicali tudi helikopter Slovenske vojske, ki je z več kot dvajsetimi preleti na požarišče zlil okoli 28 tisoč litrov vode, medtem ko so gasilci zaradi težavnega in nedostopnega terena večino gašenja opravili z vodo iz naprtačev in z lopatami.
»Gasilci, na terenu jih je bilo več kot sedemdeset, so opravili zelo težko delo. Vode ni bilo, zato je bilo treba vso znositi na požarišče. Gašenje je potekalo pretežno z lopatami, velik delež gašenja pa je opravil helikopter, ki je pogasil površino in robove požara. Ostala so posamezna žarišča, predvsem štori in podrta drevesa, ki so se v torek zjutraj zaradi vetra znova vnela,« je povedal poveljnik gasilske zveze Jesenice Robert Prešeren. Požarno stražo so opravljali gasilci Gars Jesenice, zaradi ponovne razširitve požara pa so v torek zjutraj znova aktivirali gasilce iz Javorniškega Rovta, Planine pod Golico, Hrušice in Blejske Dobrave. Površinski požar so omejili, ostala pa so še posamezna žarišča, od koder se je požar širil v tla. V torek dopoldne pa so po Prešernovih besedah vzpostavili tudi okoli kilometer cevovoda z Javorniškega Rovta, s katerim so zalivali požarišče.
Požar se je v dveh dneh razširil na približno 35 hektarjev veliko območje, gasilci pa so ga uspešno omejili, kljub težavam z vetrom. Kot je še dodal Robert Prešeren, bo požar dokončno pogašen šele ob prvem deževju, ki pa ga ni na vidiku.
Po zadnjih informacijah je ostalo še nekaj manjših žarišč, ki jih polivajo z vodo, požar pa je večinoma pogašen. Gasilci bodo še opravljali preglede požarišča in požarno stražo.
Ob tem opozarjajo, da velja velika požarna ogroženost naravnega okolja, zato je prepovedano kurjenje ali uporaba odprtega ognja v naravi. Vzrok požara še ni znan, neuradno pa se omenja možnost, da bi požar lahko povzročila neprevidno odvržena cigareta.