Bo zaposlovanje raslo ali upadlo?
Umar ob koncu leta napoveduje 119 tisoč brezposelnih v Sloveniji, gospodarstvo naj bi se skrčilo skoraj za odstotek.
Ljubljana - Padec gospodarske aktivnosti, ki smo ga v Sloveniji zabeležili že lani, se bo letos poglobil (-0,9 odstotka). Razlogi tičijo v poslabšanju razmer na evrskem območju, kar izhaja iz negotovosti na finančnih trgih, slabega razpoloženja v podjetjih in pri potrošnikih ter ukrepov držav, med njimi je tudi konsolidacija javnih financ v Sloveniji.
»Ti ukrepi bodo imeli kratkoročno negativne posledice za gospodarsko aktivnost, vendar brez konsolidacije ni mogoče obnoviti dostopa do virov financiranja, ki bo omogočil oživitev gospodarske aktivnosti v prihodnjih letih,« opozarja Boštjan Vasle, direktor Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Podobno kot v preteklih letih bo tudi v 2012 gospodarsko aktivnost spodbujala mednarodna menjava, ki bo še višja kot leto prej, a bo rasla počasneje od želja in napovedi.
Stopnja registrirane brezposelnosti naj bi se povišala na 12,9 odstotka, povprečno število brezposelnih pa naj bi se letos približalo 119 tisoč. Za leti 2013 in 2014 na Umarju pričakujejo, da bo gospodarska aktivnost postopoma naraščala, razmere na trgu dela pa se bodo poslabševale, a manj intenzivno.
Nekoliko večje število brezposelnih na Gorenjskem so pred slabim mesecem, zaradi novega vala krize, napovedali že v Območni službi Kranj Zavoda RS za zaposlovanje. »Ob koncu prejšnjega leta je bilo brezposelnih manj kot leto prej, konec tega leta pričakujemo, da bo število znova višje za nekaj odstotkov,« je pojasnila direktorica Dragica Ribnikar. Iz 8080 brezposelnih Gorenjcev naj bi se število povzpelo na 8400 do 8500 brezposelnih.
Po drugi strani raziskava družbe Manpower (ta posreduje delovno silo) kaže, da so slovenski delodajalci glede zaposlovanja v drugem četrtletju občutno bolj optimistični kot v prvem četrtletju. V raziskavo je bilo vključenih 620 delodajalcev iz desetih panog. Kar 16 odstotkov delodajalcev napoveduje povečanje, sedem odstotkov pa zmanjšanje števila zaposlenih. Te napovedi so najbolj optimistične od začetka merjenja razpoloženja delodajalcev v Sloveniji.