LDS ima novo vodstvo
LDS je na izrednem kongresu izvolila novo vodstvo na čelu z dr. Iztokom Podbregarjem. Imamo štiri podpredsednike, zastopnike obeh spolov. Zmago Zadnik prihaja z Gorenjskega, dr. Božidar Flajšman iz Bele krajine, podpredsednici dr. Sonja Kralj Bervar in Sara Karba pa s Koroškega in Pomurja. Od teh dva že dolgo živita v Ljubljani.
LDS je s predhodnico ZSMS pred demokratičnimi volitvami (1990), po padcu Demosove vlade (1992), kasneje združena z Demokrati, Socialisti in Zelenimi na čelu z dr. Janezom Drnovškom, prevzela še večjo odgovornost za prehod v demokratično in uspešno družbo. V vsem tem dolgem obdobju tranzicije nikoli ni vladala sama. Vodila je širše vlade v različnih koalicijah, v katerih so se zvrstile skoraj vse stranke. Na predčasnih volitvah je prvič ostala pred pragom Državnega zbora, sam pa sem trenutno edini poslanec LDS, čeprav v Evropskem parlamentu. Zato LDS v tem trenutku je in še naprej ostaja tudi parlamentarna stranka.
Predlagal sem, vztrajal in uspel z zahtevo po več podpredsednikih. Trdim, da se mora LDS preroditi, reorganizirati, odpreti navznoter in navzven, če želi znova pridobiti zaupanje ljudi, postati verodostojna alternativa trenutnim sredinskim ter levosredinskim strankam in vstopiti v Državni zbor. Nihče ne more napovedati, ali bodo naslednje parlamentarne volitve redne, torej leta 2015 ali že prej, predčasne. LDS mora v resno prenovo, osvežitev v obeh primerih. Zato potrebujemo več podpredsednikov, več novih obrazov LDS, več možnosti za sodelovanje in povezovanje, pa tudi nastavkov, da se pridobijo in pridružijo stranke, ki morda same zase ne vidijo več parlamentarne prihodnosti. Prav vsi novi obrazi so se javno že prej izpostavili na lokalnih, državnozborskih in evropskih volitvah ali pa nastopili v prvih vrstah nevladnih organizacij, v prizadevanjih za več strpnosti in svobodoljubja.
Zlobnih in ciničnih komentarjev je bilo manj, kot bi jih morda lahko pričakovali. Tega sem vesel. Stranka je že zdavnaj ostala brez mnogih, ki so za svoj politični vzpon uporabili dragocene priložnosti, ki jih je imela vladajoča LDS. To niti ni tako slabo, ker je sedaj več priložnosti za nove in drugačne ljudi. V LDS vidim ljudi, ki s(m)o ji ostali zvesti v najtežjih časih. Od stranke ničesar ne pričakujejo, si je ne podrejajo, ampak ji dajejo, jo krepijo in pripravljajo, da bi postala v očeh ljudi prava alternativa sedanji slovenski parlamentarni sceni v centru in na levici. Stranka mora biti usmerjena v prihodnost in v aktivno vlogo v javnosti. Razčiščevanje z ljudmi, ki so stranko že zdavnaj zapustili, ne vodi nikamor.
Predsednik živi v Postojni, predava pa na obali, v Ljubljani, Celju, Mariboru. S podpredsedniki je prevzel tudi teritorialno odgovornost za delo z lokalnimi odbori LDS. Nekdanji vojak, pilot, načelnik generalštaba, general, direktor obveščevalne službe SOVA, sodelavec predsednika Republike Slovenije, zaupnik pokojnega dr. Janeza Drnovška, danes profesor na treh fakultetah. Odlično pozna državo, družbo in se umirjeno odziva na izzive LDS in Slovenije v pogojih krize. LDS ima na čelu organizatorja, ki ne vznemirja, prej pomirja. LDS je po obdobju Katarine Kresal, v katerem je LDS plačala visoko ceno v korist Pahorja in Jankovića, zaprla težko poglavje. Katarina je plačala še višjo ceno kot LDS. Biti zunaj parlamenta ni tragedija, danes je to morda celo prednost. LDS začenja znova.