Ljubiteljska pomlad je tu
V ljubiteljski kulturi se je pomlad že začela. V zadnjih dneh so na kranjski izpostavi JSKD že pripravili območni srečanji pevskih zborov in folklornih skupin.
Sezono so zadnji februarski konec tedna odprli folklorniki. V Kulturnem hramu Ignacija Borštnika so se na območnem srečanju predstavile odrasle folklorne skupine. Nastopilo je šest skupin FS DU Naklo, skupina Folklornega društva Preddvor, FS KUD Mali vrh Nemilje-Podblica in tudi tri vodilne folklorne skupine na območju Kranja, Iskraemeco, Sava in AFS Ozara. Skupine so pokazale visoko raven tako pri sestavi koreografij kot na področju oblačilne kulture, ki ji v zadnjem času skupine dajejo vedno večji poudarek. Skupine so večinoma predstavile nove odrske postavitve. Srečanje je strokovno spremljal Tomaž Simetinger, ki bo pri izboru najboljših za nastop na regijskem srečanju (to bo v maju pripravila Radovljiška izpostava JSKD) imel kar težko delo.
Sredi prejšnjega tedna so se obiskovalci dobrih vibracij naužili tudi na regijskem literarnem srečanju. Tokrat je bil v gostilni Stari Mayr v Kranju gost nagrajenec Prešernovega sklada izpred dveh let, igralec, režiser in literat Andrej Rozman Roza. Skoraj dve uri je trajal iskriv pogovor o njegovem delu, ustvarjanju, razmišljanju o slovenskem jeziku in kulturi, ki ga je Roza podkrepil z duhovitimi recitacijami svojih pesmi, tudi tistih na temo Prešerna. Pravzaprav je tudi nastopal prav pod njegovo sliko.
Zadnji konec tedna pa je prav tako Kulturni hram Ignacija Borštnika v Cerkljah, pri tem gredo po besedah producenta prireditve Alda Komarja s kranjskega JSKD velike zahvale občini Cerklje in tamkajšnji Osnovni šoli za gostoljubje, gostil območno revijo pevskih zborov. V dveh večerih, v petek in soboto, se je zvrstilo kar sedemnajst pevskih zborov, ki delujejo na širšem kranjskem območju, šest moških, štirje ženski in osem mešanih pevskih zborov. »Zborovsko petje je zagotovo najbolj razširjena ljubiteljska kulturna dejavnost na območju naše izpostave. Na tokratni reviji je prepevalo več kot 400 pevk in pevcev in nekaj zborov je prikazalo zavidljivo visoko raven,« je povedal Komar. Zborovodje so izbirali skladbe domačih in tujih skladateljev, posebno mesto v programu pa je seveda imela tudi slovenska ljudska pesem. »Kvalitetni nivo nastopajočih se je razpenjal od ljubiteljskega prepevanja brez visokih umetniških dosežkov do glasbenega poustvarjanja na vrhunskem, državnem nivoju. Med slednjimi tako izstopajo Carmen manet Kranj (zborovodja Primož Kerštanj), Komorni zbor De profundis (zborovodkinja Branka Potočnik Krajnik) in Akademski pevski zbor France Prešeren Kranj (zborovodja Matej Penko),« je v oceni zborov poudarila Andreja Martinjak, ki je revijo spremljala po strokovni plati. APZ France Prešeren se je predstavil s programom, s katerim bo nastopil na letošnjem mednarodnem Grand prixu Maribor 2012, med drugim tudi z noviteto mladega kranjskega skladatelja Gašperja Jereba.
Kot je še povedal Komar, konec meseca pripravljajo območno srečanje otroških in mladinskih plesnih skupin Hopla, v začetku aprila pa bosta še območni srečanji otroških in mladinskih pevskih zborov in otroških folklornih skupin. Sredi prihodnjega meseca pa bo v Kranju še regijsko Regijsko srečanje lutkovnih skupin Gorenjske – srečanje Saše Kumpa.